İshali Ne Keser

Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


İshali Ne Keser Yayınlanma Tarihi: 15 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

İshal tedavisinde genellikle lifli ve bağlayıcı besinler tüketilmesi gerekir. İshal dışkının sıvı çıkması ve bağırsakların hızlı çalışmasıdır. Lifli besinler hem dışkının kıvamını arttırmakta hem de besinlerin bağırsaklarda daha uzun süre durmasını sağlamaktadır. İshal durumu ile karşı karşıya kalanların en çok sorduğu soru ishali ne durdurur sorudur. Bizde ishali ne durdurur ve karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir konularında makalemiz ile siz değerli okurlarımıza önerilerde bulunacağız.

Öncelikle ishali kesmekten daha önemli olan su kaybını önlemek gerekir. İshalli kişilerin bol su tüketmesi gerekir. Bunun dışında ishali hemen ne keser kahve ve limon karışımdan bahsetmekte fayda olacaktır. Bunun için taze öğütülmüş Türk kahvesi ve limon suyu gerekmektedir. Bir tatlı kaşığı kuru kahve üstüne 6- 7 damla limon sıkılır ve fazla çiğnemeden yutulursa birkaç saate ishal kesilebilmektedir. Bu kürü günde birkaç defa yapmak gerekir. Böylelikle bağırsaklarda dışkının katılaşması sağlanmış olur.

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir? İshale karşı karanfil de oldukça etkilidir. Hem bağırsakları temizler hem de dışkının katılaşmasını sağlayarak ishali durdurur. Bunun için sabah akşam aç karnına 10 adet kuru karanfil ortadan ikiye bölünür ve çiğnenmeden su ile yutulur. İshali kesen en etkili kürlerden biridir.

İshali ne durdurur? Zencefil çayı, papatya çayı, adaçayı hem ishali durduran hem de su kaybını önleyen içeceklerdir. Her gün bir tatlı kaşığı kepek yemekte ishali hızlı kesen besinler arasındadır.

İshali Kesen Yiyecekler

İshal durumlarında beslenmeye çok dikkat etmek gerekmektedir. Bazı besinler ishali kesebileceği gibi bazıları da artmasına neden olur. İshalde sıvı gıdalar, yağsız ve lifli besinler tüketmek gerekir.

İshali hemen ne keser? Patates, pirinç, havuç, elma, muz, ahududu, yoğurt başlıca ishal kesici besinlerdir. Bol sıvı içmek özellikle ayran içmek ishalde oldukça faydalıdır.

Yoğurt bağırsaklar için çok faydalıdır. Özellikle mikrobik ishalde yoğurdun içindeki bakteriler bağırsak florasını temizleyerek dışarı atmaktadır. Bu yüzden yağsız yoğurt ve ayran ishalde bol tüketilmelidir.

Bunların dışında yeşil çay, siyah çay, adaçayı, gül yaprakları hem ishale iyi gelmekte hem de vücudun sıvı kaybını önlemektedirler.

İshali Kesen Yiyecekler

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir sorusuna ise maden suyu ya da karanfil önerilmektedir. Maden suyu aynı zamanda vücutta mineral kaybını önlemekte ve karın ağrısına iyi gelmektedir. Karanfil yutulması ya da kaynatılarak suyunun içilmesi de mikrobik ishalde ve zehirlenmelerde bağırsaklarda antiseptik etki yaratmaktadır.

İshali ne durdurur? Limon suyu içmek dışkıyı katılaştırmaya ve vücuttaki zararlı mikropların öldürülmesine yarar. Bu yüzden ishali hızlı bir şekilde kesme etkisi vardır. Türk kahvesini toz halde limon ile tüketmek ishali hemen ne keser sorusuna verilecek doğru yanıtlardan biridir.

İshal Kaç Günde Geçer?

Normal şartlarda üşütme ya da karışık yeme gibi nedenlerden kaynaklı ishal birkaç günde kendiliğinden geçebilmektedir. Ancak bazı virüs, bakteri ve mikrop kaynaklı ishaller, besin zehirlenmelerine bağlı ishaller uzun sürmekte ve hayati risk oluşturmaktadır. İlaç alımına, ishal kesici besinler tüketmeye rağmen ishalde azalma ve iyileşme olmuyorsa mutlaka doktora başvurmak gerekir.

İshal Kaç Günde Geçer?

İshal 3 günden fazla sürerse ve sıvı kaybına bağlı baş dönmesi, halsizlik, baygınlık gibi durumlar oluşmaya başladıysa acil hastaneye gitmek gerekir.

Bunun dışında kısa süreli hafif ishallerde, ishali hemen ne keser araştırılıp perhiz listesi oluşturulmalıdır. İshali arttıran besinlerden uzak durulmalıdır. Bol su tüketilmelidir. İlaç için doktora başvurulmalıdır.

24 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...