İstiridye Mantarı Fiyatı

Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


İstiridye Mantarı Fiyatı Yayınlanma Tarihi: 12 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

İstiridye mantarı uzun uğraş ve emeklerle üretildiğinden dolayı kilo fiyatları değişim gösterir.  Bazen eşeyli üreyen basende eşeysiz üreyen canlıdır.  100 kilo üzerinden toptan satılır. Birçok tüccarda 5,5 ve 6 TL ye satılan rakamlarda bazı yerlerde değişiklik olsa da çok uçuk kaçık rakamlar olmaz. İstiridye mantarı fiyatı toptancı alışı 100 kilo için 18,50 TL’dir. İstiridye mantarından 2 ayda 10 bin lira bile kazanan kişiler vardır. Yeşil küfü olmadığı sürece kilosu yaklaşık 12-20 TL arası rakamlarda satılır. Türüz ve kültür mantarı olarak değişen kilo hesabında, şifalı olan istiridye mantarı da bulabilirsiniz. 30 kilosu 554,00 TL+ KDV üzerinden satılır.

Şuan ki Pazar satış fiyatı ise yarım kilosu 6 veya 15 TL arasındadır. Dünyada yaklaşık 8 milyon ton üretilen 859 bin ton mantar kilosu yaklaşık 8, 5 liraya satılıyor. Sizlere özel hazırlanan istiridye mantarı kilo fiyatı bu şekildedir. Besinini bitkiden sağlayan mantarlar, büyük kayıplara yol açar. Zehirli mantarların bazıları yan yana büyüdükleri için havaya karışarak alerji toplayabilirler. Dolayısıyla fiyatları pahalıdır. Renk ve kokusundan ayırt edilen mantarlar, bazı ülkede biyolojik silah olarak da kullanılır. Yağışların bol olduğu bölgede yetişen mantarlar uygun fiyatlarla satılır.  4, 5 kg poşetler halinde satılan mantar yaklaşık 40 TL gibi bir ödemeye bedeldir. 3 kg siyah kompost istiridye mantarı ise, çiftçi satış rakamı ile 25 TL’dir. 8 ton mantar satışı alacak olan kimsenin rakamını hesaplayabiliriz.

Son zamanlarda mantar yetiştirenlere devlet desteği olduğu söylendi. Dünyanın her yerinde bulunan mantar yaklaşık 1,5 milyon insan tarafından da tüketilen istiridye mantarıdır. Günümüzde 69,00 milyon kere yeryüzüne çıkartılan mantarlar marketlerde de pazarlarda da kilosu 10 TL üzerinden satılır. Halk arasında tek hücreli ve çok hücreli mantar tipleri olarak değişen bu gıda Çinliler tarafından bitki amacıyla bile kullanılıyor. Ayrıca istiridye mantarı fiyatı 2016 fiyat listesi ile içinde olduğumuz yıl fiyat karşılaştırması da sizler için yapılacaktır.  Herkes tarafından da memnun edici istiridye mantarı fiyatı 2017 fiyatları için sipariş verebiliriz.

İstiridye Mantarı Fiyatı 1

Herkesi memnun eden istiridye mantarı tohumu fiyatı tüketim çok fazla olmasından dolayı bu yıl düşecektir. Üretim çadırında değişen fiyat listesi mantar kalitesine göredir. Bazı mantarların dışları gerçekten kötü olabilir. İstiridye mantarı içinde yararlı antibiyotik malzemede olmasından kaynaklı olarak diğer mantarlardan daha farklı fiyatlarla satılır. İnsanlar tarafından bilinen zehirlenme ve ölüme çok sebep veren mantarların satış fiyatlarda değişmez. Bu yıl şapkalı mantar fiyatlarında artış olabilir.

İstiridye Mantarı Fiyatı 2

Kültür mantarı ve yazımızda belirttiğimiz mantar fiyatı tohumları ile neredeyse aynıdır. 15 20 gün içinde büyüyen mantarların kahverengi olanları örtülü topraklar üzerinde sergilenir. 1 veya 20 kit halinde satılan mantarların fiyatı da 10-50 kit olmak üzere toplamda 50 TL üzerinden satılır. Birkaç gün içinde hasat olgunluğu gelen mantarlar kuluçka döneminde çıktıktan sonra yeni fiyat ile satılır. Bazı yerlerde neredeyse çeyrek altın fiyatını bulacak olan mantarı köylü halktan almaya kalksak zaten çok pahalıdır.

İstiridye Mantarı Fiyatı 3

Yerin dibinden çıkartılan mantarlar kolay toplanmıyor. Ağaçlardan insanların ellerine her an bir şey batabilir. Bırakında fiyatları uygun olmasın. Bir girişimcinin çok önem verdiği mantarları üretmek ve satışa sunmak gözüktüğü gibi kolay olmaz. Piyasada üç katına kadar çıkması planlanan mantar rafları doldurabilir. 100 metrekarelik bir alanda yetişen mantardan bile verim alabilirsiniz. Herkes tarafından bilinen gelin mantarı kilo fiyatı da değişim gösteriyor.

12 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...