Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Japon Yapıştırıcısı Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 11 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Japon yapıştırıcı, dünyada süper yapıştırıcı ya da anında yapıştırıcı (super glue) adıyla bilinir ve içeriğinde çözücü bulunmadığı için güçlü, aynı zamanda çabuk kuruma özelline sahiptir. Ancak bizim ülkemizde muhtemelen bir işportacının dehasının ürünü olan Japon ismi uydurmadır. Çünkü ilk keşfi Amerika’da yapılmıştır. Keşfi ikinci dünya savaşı sonrasına denk gelir.

Çok güçlü yapıştırma özelliğine sahip Japon yapıştırıcıları uygulandığı yerden ayırmak pek mümkün değildir. Ancak su, aseton ya da yüksek ısı etkisinde kaldığında çözülebilir. Dolayısıyla kullanırken çok dikkatli olmak gereklidir.

Japon Yapıştırıcısı Elden Nasıl Çıkar

Japon yapıştırıcısı eğer teninizle buluştuysa bu önerimizi dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz. Elden Japon yapıştırıcısı nasıl çıkar sorusundan önce yinelemek isteriz ki kullanmadan önce tedbirli olmakta fayda vardır. Belki plastik bir eldiven teninizde oluşacak hasarı önleyebilirdi… Elinize yapışan japon yapıştırıcısını çözmenin yolu içeriğinde aseton bulunan oje çıkartıcısı kullanmaktır. İçinde aseton bulunmalı diyoruz çünkü günümüzde takmak tırnaklar nedeniyle aseton içermeyen oje çıkartıcılar da yaygın olarak satılıyor.

Her hangi bir oje çıkartıcısı değil içinde mutlaka aseton bulunun oje çıkartısı seçmelisiniz ardından yapıştırıcının değdiği elinize birkaç damla damlatmalısınız. Japon yapıştırıcı asetonun etkisiyle çözünmeye başlayacaktır. Cildinizin üstünde ikinci bir tabaka gibi duran yapıştırıcıyı, çok sert olmayan haraketle yavaşça kaldırın. Ani haraketle derinizi de çekme ihtimaliniz olabilir, dikkatli olun. Tümüyle temizledikten sonra elinizi mutlaka yıkayın ve nemlendirin.

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Kumaştan Nasıl Çıkar?

Aslına bakarsanız kumaştan yapıştırıcıyı çıkartmak cildinizden çıkartmaktan daha zordur. Onun için eğer değerli bir kumaş söz konusu ise önce bir uzman kuru temizleyiciden yardım almanızı öneririz.  Japon yapıştırıcı kumaştan nasıl çıkar sorusunun yanıtı da yine aynı aslında: aseton. Yöntem olarak yine aseton içeren oje çıkartıcı kullanacağız ancak aseton içeriği nedeniyle kumaşınızın hem dokusuna hem rengine zarar verebilir. Bu nedenle önce görünmeyen küçük bir bölümünde deneyin. Ardından beyaz bir beze damlatın ve yapıştırıcının bulunduğu bölgeyi tamponlayın ve bekletin. Yumuşayan yapıştırıcıyı kumaşın üstünden kazıyın.

Japon Yapıştırıcısı Camdan Nasıl Çıkar?

Japon yapıştırıcıyı camdan çıkartmak için yardım alacağımız malzeme sıcak su buharı olacaktır. Japon yapıştırıcı camdan nasıl çıkar sorunun en basit yanıtı, eğer temizlikte kullanılan buhar makinelerinden varsa işiniz kolaylaşır yoksa sıcak suyla ıslatılan bir bezle, yapıştırıcının bulunduğu bölüm iyice ıslatılarak silinebilir. Bu şekilde çözüm alınmaması durumunda yine aseton kullanılması önerilir.

Japon Yapıştırıcısı Camdan Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Plastikten Nasıl Çıkar?

Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi Japon yapıştırıcının etkisinden kurtulmanın su, aseton ve ısı dışında çözümü yok. Japon yapıştırıcı plastikten nasıl çıkar diyorsanız, evimizde bulunan, gözlük çerçevesi, bilgisayar klavyesi, saat gibi çeşitli malzemelerinizden birine bulaştıysa yine aseton en pratik yardımcınız olacaktır. Bir beze döktüğünüz asetonu Japon yapıştırıcı bulaşan alana uygulayın, ıslatın ve yumuşayan yapıştırıcıyı iterek bölgeden kazıyın. Çiziklerin oluşmaması için dikkatli olmalısınız.

Japon Yapıştırıcısı Plastikten Nasıl Çıkar?

Japon Yapıştırıcısı Mobilyadan Nasıl Çıkar?

Mobilyada durum biraz daha zordur. Başınıza gelmemesini umut ederiz. Çünkü mobilyadan çıksa bile mutlaka izi kalacaktır. Mobilyalarının üzerinde cilaları bulunduğundan her hangi bir işlem iz olarak üzerlerinde kalır. Japon yapıştırıcı mobilyadan nasıl çıkar sorusunun yanıtı da yine asetondur. Diğer ürünlerde kullanıldığından farklı olarak direkt mobilyanın Japon yapıştırıcısı olan bölümüne damlatılır ve yardımcı bir malzemeyle hafifçe kazınarak çıkartılır. Bu işlem uygulanırken değerli mobilyalarının zarar görmemesi için çok dikkatli olmanızı öneririz.

11 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...