Jinekomasti Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Jinekomasti Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Jinekomasti nedir? Sorusu, son yıllarda bu durumun giderek yaygınlaşması ile birlikte çok sayıda kişi tarafından yöneltilmeye giderek artmaya devam etmektedir. Jinekomasti, erkeklerde oluşan kadınsı meme oluşumu durumudur. Sebebinin henüz tam olarak belirlenememesi ile birlikte birçok hastalık ile de bağlantılı olması sebebi ile dikkatli olunması gereken bir husus olabilmektedir. Genellikle buluğ çağında olan erkeklerde görülen Jinekomasti, yaklaşık 1 yıl içerisinde kaybolabilmektedir. Herhangi bir sıhhat tehlikesi yaratmamakla beraber, nadir durumlarda sağlığı tehdit edebilecek farklı bir rahatsızlığın göstergesi olabilir. Çoğunlukla sosyal ve ruhsal sorunlara sebebiyet verir.

Jinekomastiyi oluşturan sebep belirlenebilirse, buna yönelik tedavi uygulanabilir. Bir tek durumda tedavisi cerrahidir. Jinekomasti sebebiyle oluşan şişlik, kansere dönüşmez sadece meme büyümesinin direkt olarak meme kanseri şeklinde başlayabileceği de göz önünde bulundurulmalıdır. Jinekomastisi olan erkekler büyük göğüslerin yanında, göğüslerinin elastiki ve sıkı olduklarını fark edebilirler. Jinekomasti evde nasıl anlaşılır? Sorusuna karşılık olarak genç adamların göğsüsün bir ya da her iki tarafındaki bir bozuk para büyüklüğünde gelişme olabilir. Bu gelişme ortalama 18 aydan ondan sonra kendi kendine kaybolur. Erkekte meme dokusunda 2 santimetreden fazla bir gelişme var ise jinekomastiden söz etmek mümkündür. Jinekomastinin meydana gelmesinde tek bir niçin aramak doğru değildir. Bu sebeple de Jinekomasti teşhisi koyabilmek için tam teşekküllü bir taramanın yapılması oldukça büyük bir öneme sahip olmaktadır.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Yalancı ve gerçek jinekomastinin farkını ultrason ya da muayene ile anlamak mümkün olabilmektedir. Buna karşılık Jinekomasti olduğumu nasıl anlarım? Sorusu da çok sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Bu zayıflayınca geçebilir. Bir tek geçmediği durumlar da oluyor. Bu durumlarda ise genellikle uzmanlar tarafından cerrahi yöntemler uygulanmaktadır. Buluğ çağında ortaya çıkmış, 18 yaşından ondan sonra da hâlâ kalıyorsa o yalancı Jinekomasti değildir. Kilo probleminin de eşlik ettiği çocukların bu sorununu çözmesi gerekiyor. Direkt meme bezi büyümesine çok fazla müdahale edilmiyor.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir?

Bazı hormonal tetkikler yapmak gerekiyor. Eğer hormonal dengesizlik var ise, ilaçla tedavi ediliyor. Ama hastaların büyük çoğunluğunda bu şekilde bir dengesizlik görülmüyor. Belli bir dehemmiyet hormonal dengesizlik olup geçiyor fakat meme gene büyük kalıyor. Eğer dönecekse, geriye dönmesi 15-16 yaşını buluyor. Dönmezse kalıcı oluyor, cerrahi tedavi gerekiyor. 16 yaşından itibaren cerrahi tedaviyi yapmak doğrudur. Uzmanlar da kişilerin bu gibi durumlar ile karşı karşıya kalması halinde kişinin yaşının 16 olmasını beklemeyi önermektedir. 16 yaşına kadar da çocuklar bu durum ile yaşamaya devam ediyor.

Jinekomasti Belirtileri Nelerdir? 1

Ergenlikte, özellikle şişman olan erkeklerde meme dokusunun da büyüyebildiği gözlenmiştir. Erkeklerin kas dokuları buluğ çağı döneminde oldukça hızlı bir şekilde gelişirken, bununla birlikte aynı zamanda yağ dokusu da gelişebilmektedir. Meme dokusu hücreleri, hormonlarından daha fazla çalışan erkeklerde ise Jinekomasti görülebilmektedir. Buluğ dönemi bedenin çok yoğun fizyolojik ve ruhsal değişiklik geçirdiği bir dönemdir. Erkekte bu şekilde bir dönemde feminen görünüşlü memelere haiz olmak kaygı verici utandırıcı olmaktadır. Bu sebeple de çok sayıda kişi tarafından Jinekomasti elle nasıl anlaşılır? Sorusu da yöneltilmeye devam etmektedir. Herhangi bir hastalık emaresi olmasa da ergenin yaşamını derinden etkileyebilmektedir. Bu durumda bir plastik cerrahi uzmanına başvurmak gerekir. Doktorunuz gerek görürse kan tetkikleri yapabilir ve görüntüleme tetkikleri isteyebilir. İleri yaşlarda da aşırı kilo alımı jinekomastiye sebep olabilir. Vaziyet bu şekilde olsa da hastalık riski ileri yaşla arttığından jinekomastiye sebep olabilecek öteki hastalıklar atlanmamalıdır.

25 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...