Kabızlık Nasıl Giderilir Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 27 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kabızlık Nasıl Giderilir Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 27 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kabızlık, bağırsağın dolayısıyla sindirim sisteminin görevini yerine getirememesine bağlı olarak herkeste ortaya çıkabilecek bir hastalıktır. Tuvalete çıkamamanıza, karın bölgenizde ağrılar hissetmenize kabızlık neden olur. Kabızlıkta, bağırsaklar yeterince hareket edemez, dolayısıyla atık maddeleri vücuttan uzaklaştırma süresi artar. Bu duruma, uzun bir süre sulu ve lifli yemek yememek, hareket etmemek, su tüketmemek, sinir ve stres, yaklaşan adet veya hamilelik durumu sebep olabilir. Kabızlık, karın bölgesinde şişkinlik yarattığı için de kabız olan bir kişi bu durumdan hemen kurtulmak ister. Kabızlık nasıl geçer? Kabızlık ilacı diye bir şey var mıdır veya ilaca gerek var mıdır?

Kabızlık Nasıl Giderilir?

Herkesin başına gelebilecek olan bu hastalığı geçirmek için piyasada çeşitli ilaçlar bulunmasının yanında, evde de uygulanabilecek birkaç tüyo vardır. Bekunis, Dulcolax, Dupholox, Alın gibi ilaçlar, kabızlık ilaçlarına örnektir. Kabızlığın şiddetine göre tüketilmesi gereken ilaçlar, doktor tavsiyesinde kullanılmalıdır. Fazla doz veya ilacın etken maddesi size daha çok zarar verebilir. İlaç dışında kabızlığı ne giderir?

Direk ilaçlara yönelmek yerine hayatınızda değiştireceğiniz birkaç şey doğal yollarla sizin kurtulmanızı sağlayabilir. Hatta bu değişikleri hayatınıza tamamen oturttuğunuz taktirde kabız olma riskinizi de azaltmış olursunuz.

Kabızlık tedavisi evde sağlanabilir. Kabızlığa çözüm olarak doğal besinler kullanılması en sağlıklı yoldur. Hayati önem taşıyan su, günde en az iki litre tüketilmelidir. Su, tüm sistemleri düzenler. Düzenli su tüketildiği taktirde deride bile olumlu değişiklikler meydana gelir. Kabızlık için ne yapmalı? Kabızlık için sistemlerinizi tetikleyecek besinler tüketilmeli, kızartma gibi bol sıvı yağlı besinlerden uzak durulmalıdır. Bunun yanında, kuru fasulye gaz yapabildiği için bu süreçte daha fazla sıkıntı yaratır. Kavurma veya diğer kırmızı etlerin de kabızlığı tetikleyici etkisi vardır.

Kabızlık sürecinde bolca lifli besin tüketilmelidir. Örneğin elma, lif açısından oldukça zengindir ve mutlaka tüketilmesi gereken bir meyvedir. Lifli besinler bağırsak hareketlerini destekleyici özelliktedir. Ayrıca daha uzun süre tok tutma özellikleri bu süreçte midenize yüklenmenize engel olur.

kabizlik nasil gecer

Kuru meyve ailesinden kayısı ve incir, diyet süreçlerinde de kullanılır. Çünkü sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırırlar. Yapay şeker içermedikleri için, vücudun şeker ihtiyacını karşılarken sistemlerin düzenlemesine de yardımcı olurlar.

Özellikle diyet sürecinde ortaya çıkan kabızlıkların en temel nedeni vücudun ihtiyacı olan yağı çok fazla kısmaktır. Kilo vermeye çalışırken sindirim sisteminin yavaşlaması, hedeflenen kilonun önüne taş koyar. Bu süreçte önemli olan zeytinyağı tüketmektir. Kabızken tüketilen zeytinyağlı yemekler sindirim sisteminizi hızlandırır. Emilimi kolaylaştırır.

Kabızlığa Ne İyi Gelir?

Kabız bir insana en iyi gelen şeylerden biri de hareket etmektir. Sistemlerin yavaşlamasına bağlı olarak ortaya çıkan bu durum karşısında spor yapmak, metabolizmayı hızlandırır. Düzenli beslenildiği taktirde kabızlığın geçmemesi için hiçbir sebep yoktur.

kabizlik nasil gecer

Kabızlığa iyi gelen bir diğer şeyse yenilen şeylerin çokça çiğnenmesidir. Bu durum dışında da, yenilen şeylerin çok çiğnenmesi alışkanlık haline getirilmelidir. Bu şekilde hem sindirimleri hem geri emilimleri kolaylaşır.

Posalı yiyeceklerin de bağırsaklar üzerine olumlu bir etkisi vardır. Gerek sebze gerek de meyve olarak tüketeceğiniz posalı yiyecekler, bağırsaklarınızı uyaracaktır.

kabizlik nasil gecer

Herkesin favori sebze yemeği olamayacak olan pırasanın da bağırsakları uyarıcı bir etkisi vardır. Kabızlık sırasında tüketilen zeytinyağlı pırasa yemeği, hareketi azalmış bağırsakların hareketlerini arttıracaktır.

Bitki çayları bir diğer kurtarıcı seçeneklerdir. Nane çayı, ısırgan otu çayı gibi çaylar bu dönemde oldukça yardımcı olur. Nane çayı sindirim ve boşaltım sistemini çok iyi uyarır. Yediklerin daha kolay hazmedilmesini sağlar. Olası şişliklerin de geçmesine yardım eder.

29 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...