Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir

Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kadife Koltuk Nasıl Temizlenir Yayınlanma Tarihi: 20 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Koltuk kaplamasında en çok kullanılan kumaş kadifedir. Desenli, düz, fitilli çok çeşitli kadife kumaş seçeneğine sahip koltuk vitrinleri süsler. Ancak bu kumaşla kaplı koltukların temizliği ayrı bir özen ister. Bu yazımızda sizlere kadife koltuk nasıl temizlenir konusunda bir takım önerilerde bulunacağız. Sizin için özel olarak araştırdık ve yazımızda topladık. Hadi başlayalım…

Öncelikle evinize yeni bir koltuk almaya karar verdiniz diyelim dikkat etmeniz gereken birkaç püf noktasını hatırlatarak başlayalım. Evli misiniz, çocuğunuz var mı, evcil hayvan besliyor musunuz, misafir odası oturma odası kullanımlarınız ayrı mı, çok gelen gideniniz olur mu, koltuk temizliğine ne kadar zaman ayırabilirsiniz? Gülmeyin bu soruların hepsi aslında ilerde işlerinizi kolaylaştıracak. Alacağınız ürünün temizliğine geçmeden seçimini doğru yapmanız gerektiği konusunda hatırlatma yapmak istedik. Tüm bu soruların yanıtlarına göre koltuğunuzu seçtiniz. Son olarak alacağınız koltuğun kumaşı hakkında satıcıdan bilgi alın. Günümüzde nano teknoloji artık kaplama kumaşlarda da mevcut. Bu nano teknoloji sayesinde koltuk kumaşları leke tutmama, su tutmama gibi özelliklere sahip oluyorlar. Ancak tabi bu özellikle sahip kumaşların fiyat farkı olabiliyor. Uzun ömürlü ve temiz bir kullanım için fiyat farkı görmezden gelinebilir mi değerlendirmek lazım.

Kadife Koltuk Temizlemenin Püf Noktaları

Kadife koltuk temizliği diğer kumaşlardan pek farklı olmamakla birlikte dikkat edilmesi gereken bir kaç husus vardır: Evde, kadife kumaş kaplı koltuğunuzu,  sürekli ve direkt güneş ışığı alan bir yere koymayın. Bu durumda güneş lekeleri oluşacaktır. Kadife koltuğunuzun temizliğinde kesinlikle çamaşır suyu kullanmayın, çok zorunda kalırsanız renkliler için kullanılan leke çıkarıcıları deneyebilirsiniz ancak bunu koltuğa uygulamadan önce kırlenti üzerinde ya da elinizde kumaşından bir parça varsa onun üzerinde deneyin, tatsız bir sorunun önüne geçmiş olursunuz.

Bir miktar ılık suyun içine katacağınız arap sabunu kadife koltuğunuzun temizliği için birebirdir. Kokusu rahatsız ediyorsa durulama suyuna kullandığınız yumuşatıcınızdan birkaç damla damlatabilirsiniz. Işıl ışıl parlayacak ve mis gibi kokacaktır.

kadife koltuk temizligi

Temizle için hazırladığınız ılık suyun içine – kesinlikle sıcak su önermiyoruz -birkaç damla amonyak damlatabilirsiniz. Eğer buhar makinanız varma bu karışımı önce buhar olarak koltuğun üstüne uygulamak daha etkili sonuç verecektir.

Kadife kumaş dokusu narindir, kolay bozulabilir. Bu yüzden kadife kumaşın temizliğinde oldukça hassas dokunuşlarda bulunmak gerekmektedir. Sertçe silmek, ovularak bastırmak veya kumaşın çıkarılıp elde çitilenerek yıkanması kadife kumaşlı koltuklar için doğru değildir. Bu hareketler kumaşın yıpranması bir yana görünüm olarak dahi anında bozulmasına yol açacaktır.

Kadife kumaş parlak görümünü çok çabuk kaybeder. Bu nedenle temizle işleminin ardından durulama suyuna birkaç damla sirke damlatmak faydalı olacaktır. Sabunlu temizliğin ardından yumuşak bir bez sirkeli su karışımıyla koltukların durulanması etkili olacaktır. En sonda yine temiz su ile tam durulama yapılabilir.

kadife koltuk silme

Kadife koltuk nasıl silinir diyoruz ama aslında sökülebilen kılıflarınız varsa çamaşır makinasında da yıkatabilirsiniz. Başlangıçta seçim yaparken tüm koltuğun minder aksesuarlarının sökülebilen özellikte olması, bu aşamada işinizi kolaylaştıracaktır. Kılıfları çıkararak çamaşır makinesinde yıkayarak büyük bir işi kısa zamanda çözebilirsiniz. Ancak kumaşın yıkama talimatlarına mutlaka bakın. Çünkü makinada yıkatılan ürünlerin çekmesi ve ebat olarak küçülmesi mümkündür. Genellikle soğuk suda yıkamanızı tavsiye ederiz. Böylece renk ve boyut sorunu oluşmayacaktır. Eğer risk görüyorsanız kurutma makinasına atmayın. Çamaşır makinasında yıkama esnasında lekeler için renkli ürünlerde kullanılan leke çıkartıcı deterjanları kullanabilirsiniz.  Yine durulama suyuna katacağınız yumuşatıcı hem kumaşın yumaşacık olmasını hem de güzel kokmasını sağlayacaktır.

 

20 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...