Kadın Vücut Tipleri

Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kadın Vücut Tipleri Yayınlanma Tarihi: 16 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kadın vücut tipleri görsel bir unsurdur ve kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Kadınlar için fiziki görünüm büyük önem arz etmektedir. Bu noktada önemli olan kendinize dikkat etmek ve istediğiniz vücut tipine ulaşmaktır. Bu anlamda kum saati vücut veya ektomorf gibi farklı şekillerle olabilirsiniz. Genel anlamda kadınların kilo ve boy noktasında çok daha dikkatli olduklarını ifade edebiliriz.

Bu nedenle vücut şekil ve tiplerine çok fazla önem vermektedirler. Kadınlar için kilo almak korkulu bir rüyadır. Kilo almamak adına erkeklere oranlar çok daha dikkatli olmaktadırlar. Bu bağlamda spor, diyet ve rejim gibi etkinliklere sıklıkla başvururlar. Kadınların kendilerini daha güzel hissetmeleri ve tamamlamaları adına kilo boy dengesini çok iyi korumaları gerekmektedir. Daha estetik bir görünüm elde etmek adına vücut tiplerine önem verilmelidir.

Estetik görünüm elde etmek için bel, omuz ve kalça gibi kısımların orantılı olması gerekmektedir. Görünüşleri olumlu ya da olumsuz etkilemektedir. Vücut şekillerine göre farklı vücut tipleri bulunmaktadır. Bu tiplerden biride ektomorf vücut tipidir. Daha çok zayıf yapıdaki insanlar için ektomorf vücut adı verilir. Sıska ve zayıf olarak isimlendirilir. İnce yapılı vücut tipi olarak bilinmektedir. Bacak kısımları çok ince ve uzundur. Estetik açıdan olmasa da, sağlık ve daha kaliteli yaşam bakımından en sağlıklı vücut tiplerinden biridir. Bu vücut tipine sahip bireylerin metobolizmaları çok hızlı çalışır. Kilo almaları çok zordur. Genel olarak zayıf görünürler ve çok fazla yemek yeseler bile, kolay kilo alamazlar. Uzun boylu, dar omuz yapısı, hassas kemik ve göğüs bölümü çok ince olması belirgin özellikleri arasındadır. Tahta göğüs olarak bilinen bu tiplerin kas yapmaları biraz daha zordur.

Kadın Vücut Tipleri 1

Kadın vücut türlerinin çok önemli olduğunu ifade etmiştik. İdeal vücut tiplerinden biride kum saati vücut tipi olarak söylenebilir. Kum saati vücut tipine sahip olan kadınların bacak, kalça, basen, göğüs ve yüz kısımlarından çok fazla kilo aldıklarını görebiliyoruz. Bu vücut tipine sahip olan kadınların bel bölgesinden daha zor kilo aldıkları gerçektir. Özellikle vücutların alt kısımları olan bacak, basen ve kalça bölgesinden çok daha hızlı kilo aldıkları söylenebilir. Bu tür kadınların dirence dayalı egzersizler yapmaları önerilmektedir. Kum saati vücuda sahip kadınların en önemli avantajı dengeli kilo verebilmeleridir. Vücudunun her yerinden orantılı bir şekilde kilo verebilme özelliğine sahiptirler. Bu kapsamda kum saati vücuda sahip bir kadın için kilo vermek çok daah kolaydır. Basit diyet uygulamaları ve hafif tempo spor hareketleri ile kısa sürede ideal kiloya ulaşabilme özelliği vardır. Kum saati vücuda sahip kadınlar için en iyi spor hareketleri aşağıdaki gibidir.

Kadın Vücut Tipleri 2

  • Eğimli bir parkurda tempolu yürüyüş
  • İp atlamak
  • Kondisyon bisikleti kullanmak
  • Vücudun alt ve üst kısımları için direnç uygulamak
  • Eliptik cihazlarla çalışmak
  • Dizi omuza çekme hareketi yapmak
  • Bacak kaldırma hareketleri
  • Makas hareketleri yapmak
  • Uzun mesafeli yüzme sporları

Kadın Vücut Tipleri 3

Görüldüğü gibi vücut türleri ve özellikleri bu şekildedir. Kum saati ve ektomorf vücut tipi iki farklı vücut türüdür. Biri ince ve uzun yapıdadır. Diğeri ise alt ve üst kısımları kilolu olan türdür. Genel olarak bakıldığında vücut türlerine önem vermek ve buna göre hem beslenmenize dikkat etmek, hem de düzenli spor egzersizleri yapmak büyük önem arz etmektedir. Daha çok kadınlar üzerine anlattığımız bu konuya, erkeklerin de çok fazla önem vermesi gerekmektedir. Daha güzel görünmek ve fit bir vücuda sahip olmak için doğru beslenme ve spor şarttır.

16 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...