Kakao Lekesini Bulaştığı Yerden Nasıl Çıkartırım

Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kakao Lekesini Bulaştığı Yerden Nasıl Çıkartırım Yayınlanma Tarihi: 15 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kakao lekesi gündelik hayatımızda karşılaştığımız birçok leke gibi çıkarması oldukça güç olan bir lekedir. Bu da akıllara kakao lekesini bulaştığı yerden nasıl çıkartırım sorusunu getirmektedir. Size anlatacağımız bir kaç ufak ipucu ile lekeden kolayca kurtulabilirsiniz.

Kakao Lekesi Nasıl Çıkar?

Lekenin olduğu eşya yıkanabilen bir eşya ise:

Lekeyi çıkarmaya çalışırken öncelikli olarak lekeyi bulunduğu bölgeye daha fazla yaymamaya çalışmalıyız aksi taktirde lekeyi çıkartmak daha zor bir hal alabilir. Bunun için önce lekenin olduğu bölgeyi kazımamız gereklidir. Daha sonra soğuk su ile ıslatılmış bez yardımıyla lekeyi hafif bir şekilde ovalamak, lekenin açık bir hal almasını sağlar. Eğer leke hala çıkmaz ise lekeli bölgeyi deterjan ile iyice silin ve her iki elinizin başparmakları arasında hafif bir şekilde ovalayın. Daha sonra bölgenin kurumasını bekleyin; ancak hala çıkmamış ise makine de veya elde normal yıkama ile çıkacaktır.

kakao lekesi cikarma

Lekenin olduğu eşya yıkanamayan bir eşya ise:

Öncelikle lekenin bölgeye iyice nüfuz etmemesi için lekenin olduğu bölgeye hemen soda dökün. Bölgeyi kuru temizleme çözücüsü ile bastırmadan iyice silin. Eğer leke hala çıkmamak için direniyorsa bir miktar bulaşık deterjanı ve amonyak dökerek bölgeye zarar vermeden kazıyın. Daha sonra bölgedeki lekeyi sünger gibi emici bir bezle emdirin. Bol su ile durulayarak da bölgeyi amonyaktan arındırabilirsiniz.

halidan kakao lekesi cikarma

Leke halıda ise:

Halınızda bulunan bu inatçı lekeyi temizlemeye öncelikli olarak emici bir bezle emdirerek başlayın. Daha sonra yaklaşık bir bardak kadar suya 1 dolu çay kaşığı toz çamaşır deterjanı karıştırın ve bu karışımla lekeyi iyice silin. Eğer ki leke derinde ise deterjanın köpüklerini halıya diş fırçası veya benzeri bir malzeme ile yedirin ve silin. Bu sırada ise emdirme işlemine ara vermeden devam edin. Eğer leke hala çıkmamış ise bir kapta boraks ve sıcak suyu karıştırarak macun elde edin. Elde ettiğiniz bu macunu halının tüylerine iyice yedirin ve kurutun. Bu sayede lekeden eser kalmayacaktır.

15 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...