Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2016 Ekleyen: Merve Kara


Kan Lekesi Nasıl Çıkar? Yayınlanma Tarihi: 12 Ekim 2016
Ekleyen: Merve Kara

Tüm leke türleri içerisinde çıkarması en zor olanlar içerisinde şüphesiz ki kan lekesi, zirvede bulunuyor. Kıyafetlere, kumaşa, koltuklara ya da arabaya bulaşan kan lekesi; içerisinde bol miktarda demir bulundurduğu için, bu lekeyi çıkarmak da yoğun bir uğraş gerektiriyor. Üstelik bu lekeye kısa bir süre içerisinde müdahale edilmediğinde kurumuş kan lekesini çıkarmak, daha da zorlayıcı olabiliyor.

Bu zorlayıcı leke ile mücadele edebilmek için öncelikle kan lekesi çıkarmanın püf noktaları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Böylelikle zaman kaybetmeden ve sinirleriniz daha fazla yıpranmadan bu lekeye kesin çözüm bulabilirsiniz.

Kan lekesinin kıyafete mi, kumaşa mı, koltuğa mı yoksa arabaya mı bulaştığı da bu noktada oldukça önemli!

Kan lekesi; kıyafetinize ya da diğer eşyalarınıza ilk bulaştığı anda açık kırmızı bir renge sahip. Bu lekeye anında müdahale ederseniz, daha iyi bir sonuç elde edebilirsiniz. Ancak, kan lekesinin zamanla kararak, daha koyu bir hale geldiği durumlarda biraz daha efor sarf etmeniz şart! Yataktaki kan lekesi nasıl çıkar? vb. sorularınızın çok daha fazlası yazımızın devamında!

Kurumuş Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan lekesini, kurumuş kan lekesi olarak değerlendirebilmemiz için bu lekenin eşyalarınıza bulaşmasının ardından 24 saat geçmesi yeterli.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 1

24 saat bekleyen kurumuş kan lekesi ile mücadele edebileceğiniz 2 farklı yöntem bulunuyor:

  • Diş macunu

Halı ve mobilya dışında giysilerinize, çarşaflarınıza ya da örtülerinize bulaşan kan lekesini çıkarmak için diş macunundan yararlanabilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 2

 

Bu aşamada yapmanız gereken öncelikle diş macunu, lekeli olan bölgeye dökmek. Diş macunu lekeli bölgede iyice kuruduktan sonra lekeli bölgeyi bol soğuk su ile durulamanız gerekiyor. Hemen ardından da ikinci bir uygulama olarak lekeli kumaşı, sabunlayarak soğuk su ile tekrar yıkamalısınız. Diş macunu ile kan lekesi çıkarma; kan lekesi çıkarmanın püf noktaları içerisinde yer alan oldukça önemli bir bilgi.

  • Tükürük ile kan lekesi çıkarma

Kulağa biraz çılgınca gelen bu yöntem, gerçekten de işe yarıyor. Tükürüğünüzü kumaşta bir süre beklettikten sonra kumaşı soğuk suda yıkayarak, kan lekesini çıkarabilirsiniz. Tükürüğün etkili olmasının nedeni ise içerisinde yer alan enzimlerin kandaki proteini parçalamasında saklı!

Taze Kan Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Taze kan lekesini çıkarmak, kurumuş kan lekesini çıkarmaya nazaran daha kolay! Bu lekeyi çıkarmanın ise birbirinden etkili yöntemleri var.

Lekeli giysilerinizi ya da koltuklarınızı kan lekesinden arındırmak için oksijenli su kullanabilirsiniz. Ancak kıyafetlerinizin renginin beyazlamaması için dikkatli olmanız gerekiyor. Bunun için oksijenli suyu bir miktar su ile inceltmeniz, daha doğru olacaktır. Söz konusu narin bir kumaş ise oksijenli su miktarı kadar, bir kaba normal su eklemeniz gerekebilir. Lekenin çıktığına kanaat getirdikten sonra lekeli bölgeyi bol su ve deterjan ile durulamayı da unutmamalısınız.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 3

Daha güçlü kan lekeleri için amonyak kullanmayı deneyebilir, narin kıyafetlerinizde tuzun leke çıkarıcı özelliğinden yararlanabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, lekeyi çıkarırken kesinlikle sıcak su kullanmamalısınız. Kan lekesi nasıl çıkarılır? Sorusunun en önemli cevabı; soğuk su kullanması gerektiği şeklinde!

Kıyafetlerinize kan yeni bulaştıysa, kıyafetinizi soğuk su altında bekleterek, lekeyi kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

Arabadan Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuklara bulaşan kan lekesini çıkarmanın önemli bir formülü var: Öncelikle koltuk kumaşındaki fazla kanı emmek adına kağıt havludan yardım alabilirsiniz. Ardından 1 bardak soğuk su ve 2 tatlı kaşığı tuz kullanarak hazırladığınız karışımı, bir sprey şişesine koyun. Sonra da lekenin olduğu bölgeyi karışımı püskürtün. Bir süre bekledikten sonra temiz bir bez yardımıyla lekeyi silin.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 4

Şayet sprey şişeniz yoksa bu karışıma beyaz ve temiz bir bez batırarak ve bu bez ile de kan lekesini ovarak da lekeyi çıkarabilirsiniz.

Araba koltuğundaki kan lekesi nasıl çıkarılır?  sorusunun cevabı bu kadar basit!

Kıyafetlerden Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle kağıt havlu yardımıyla fazlalık kanların emilmesini sağlayın. Hemen ardından lekeli bölgeyi, soğuk suyun bulunduğu bir kovaya koyun ve bu kovada giysinizi 10 dakika bekletin. Sonraki aşamada eliniz yardımıyla kan lekesini çitilemek yer alıyor. Kan lekesi çıkmıyorsa, soğuk suya bir miktar deterjan koyarak işlemi tekrar edebilirsiniz.

Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 5

Giysideki kan lekesi nasıl çıkarılır? sorusunu bu şekilde yanıtlayabiliriz. Kurumuş kan lekesi içinse yukarıda bahsettiğimiz gibi diş macunundan yararlanabilirsiniz.

Kan Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Bu aşamada kumaşın cinsi, oldukça önemli bir yer tutuyor.

Renkli kumaşlardaki lekeyi çıkarmak için nişasta ve suyu bir kapta karıştırarak, elde ettiğiniz hamuru leke üzerine sürmeli, hamur kuruduğunda fırça yardımıyla kan lekesini çıkarmalısınız.

Kumaşın beyaz olduğu durumlarda ise oksijenli su kullanmak, en iyi yöntem, diyebiliriz.

Halıdaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdaki kan lekesini çıkarmanın en etkili yolu, elma sirkesini bir miktar su ile karıştırmak ve bu karışım ile güzelce halıyı silmek!

Kan Lekesi Nasıl Çıkar? 6

Yataktaki kan lekesi nasıl çıkar?

Tıpkı araba koltuğunda çıkarmak için kullandığınız tuzlu suyu; halıdaki kan lekesini çıkarmak için de kullanabilirsiniz. Ya da saç açıcı olarak kullandığınız oksijenli suyun gücünden de bu aşamada yararlanabilirsiniz.

Giysideki kan lekesi nasıl çıkar? vb. sorularınızı en iyi şekilde yanıtlamaya çalıştık. Tüm bu önerilerimizi dikkate almanızı şiddetle tavsiye ediyoruz!

13 Ekim 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...