Kan Nasıl Durdurulur

Yayınlanma Tarihi: 17 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kan Nasıl Durdurulur Yayınlanma Tarihi: 17 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kan, çeşitli yaralanma veya hastalıklar sebebiyle damarlar yırtılarak vücuttan dışarıya aktığında buna kanama denir. Normalde vücudumuzun onüçte biri kandan oluşur. Eğer kanama sonucunda vücuttaki kanın beşte biri kaybederse insan ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kalır. Bu nedenle kanamaların durdurulması hayati önem taşımaktadır. Kanamanın çeşitli türleri ve durdurma için çeşitli yöntemler vardır. Hayati önemi olan kanamayı durdurmak için ne yapılır konusunda  bilgilenmek için yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Öncelikle kan hangi nedenden ortaya çıktıysa ona yönelik önlem alınmalıdır. Örneğin yaz aylarında burun kanaması sıcakların etkisiyle artış gösterir. Bu tarz bir kanamanız varsa evde kendi uyguladığınız yöntemle kanamayı durdurmanız mümkündür. Burun kanaması olan kişinin ilk yapması gerekli olan şey burnunun ucunu sıkıca tutup başını öne eğmesidir. Bu çok önemlidir. Herkes tam tersini düşünür ve başını arkaya atar ancak bu kanın genizden boğaza kaçmasına sebep olabilir. Hemen ardından burun üstüne soğuk buz uygulaması yapılmalıdır. Acil olarak kanama müdahalesi yapıldıktan ve kan akışı durdurulduktan sonra hemen bir kulak burun boğaz doktoruna muayene olmakta fayda var.

Kanama Nasıl Durdurulur?

Çeşitli sebeplerden oluşan kanı durdurmak için ne yapılır? Başlıklar halinde hazırladık isterseniz birlikte inceleyelim:

Kan Nasıl Durdurulur 1

Atardamar kanaması: En tehlikeli kanama şeklidir. Hayati tehlike taşır. Atardamarlar kalpten yüksek basınç ile hücrelere kan pompalar. Kol ve bacaklarda en derinde yer alan damarlardır. Kanamanın atardamarda olduğu açık renkli olması ve çıktığı bölgede kalp atımıyla ritmik uyumda fışkırdığı görülür. Atardamar kanamasında uygulanması gereken yöntem turnike yapmaktır. Turnike boğucu sarma demektir. Amaç atardamarı deri ve kemik arasındaki bölgeye sıkarak durdurmaktır. Kol ve bacaktaki atardamar kanamalarında uygulanır. Bunun için kullanılacak malzeme kemer, kravat ya da geniş lastik gibi malzemelerdir. Eğer kanama kol bölgesinde ise omuz ile dirsek bölgesinin arasında; bacak bölgesinde ise diz ile uyluk kemiği arasındaki bölgede turnike uygulanır. Burada dikkat edilmesi gereken düğüm yapılmamasıdır. Çünkü dönem dönem açılıp genişletilip, yeniden bağlanması gerekecektir.

Toplardamar kanaması: Atardamar kanaması gibi hayati risk taşımaz. Kesiğin üstüne direkt baskı uygulanarak kontrol altında tutulabilir. Bu tarz kanamalar koyu renkleriyle ve dışarıya taşma şeklinde sızmalarıyla anlaşılır. Hatta damarın toplardamar olduğu özellikle kol ve bacak bölgesinde rahatlıkla seçilebilir, yüzeye yakındır. Kanamanın olduğu bölgeye gazlı ya da temiz bir bez ile bastırılmalıdır. Ardından gazlı bezle kapatıldıktan sonra bağlanır. Kanayan bölge kalp bölgesinin altındaysa örneğin kolda ya da eldeyse kalp seviyesinin üstüne kaldırılarak kan akış yönü değiştirilir.

Kılcal damar kanaması: Bu tarz kanamalarda hayati tehlike oluşturmaz. Kılcal damarlar hücrelere giden en uç damarlardır. Çok incedirler ve içlerinde az kan bulunur. Bu nedenle kanamaları sızıntı tarzında hafif kanamalardır. Çoğu zaman bir darbe sonucu oluşur, müdahaleye bile gerek duyulmadan kendiliğinden sona erer.

Kan Nasıl Durdurulur

Kesik Kanaması Nasıl Durdurulur?

Eğer kesik kanaması kan kaybı oluşturacak şekilde büyük değilse turnike uygulamaya gerek yoktur. Sadece kanamanın olduğu bölgeye basınç uygulayarak kanı durdurmak mümkündür. Bununla birlikte kesik yaralarına genel yargının aksine yarayı iyileştirmek için merhem ya da toz iyileştirici ilaçlar uygulamayın. Temiz bez kullanmaya ya da gazlı bez kullanmaya özen gösterin çünkü bu tarz dikkatsiz uygulamalar kan zehirlenmesinden tetanoza kadar çeşitli sıkıntılara neden olabilir.

Kesik Kanaması Nasıl Durdurulur?

17 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...