Karınca İlacı

Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Karınca İlacı Yayınlanma Tarihi: 14 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Karıncalar, tek başlarına çok fazla zararlı olmayan, çoğaldıklarında zararlı olabilen küçük canlılardır. İnsanlara direkt zararı olmayan karıncalar, mutfakta besinlere, oturma odalarında başka eşyalara zarar verebilir. Bu nedenle karıncaların önlenmesi ve bulundukları yerlerden uzaklaştırılması gerekir. Bu yazımızda karıncayı ne kaçırır konusu ve en etkili karınca ilaçları hakkında bilgileri ele alacağız.

Karınca ilaçları iki şekilde etkiye sahiptir. Birisi bu canlıların yaklaşmasını engellemek için kullanılır. Genel olarak koku yayan bu karınca ilaçları, canlılara zarar vermeden sadece evden uzaklaşmasını sağlıyor. Kimyasal ürünlerin yanında doğal olarak da bazı maddeler aynı etkiyi sağlayabilir. Karınca ilaçlarının ikinci etkisi bu canlıların ölmesidir. Karınca öldüren ilaçları çok yoğun karınca istilasında ya da uzaklaştırma için kullanılan ilaçların etkisiz olması durumlarında kullanmanızı öneririz.

En Etkili Karınca İlacı

Karıncalar için etkili şekilde kullanılan bazı doğal malzemeler ve özel karışımları sizlerle paylaşıyoruz.

Doğal Karınca Kovucu Sprey: Karıncaların uzaklaşmasını sağlayan bu sprey için; sarımsak, kırmızı biber ve su… Sarımsağı rendeleyin. Su ve biber ile karıştırın. Püskürtmeli bir kap içine koyun ve karışımı mutfağınızın her yerine sıkabilirsiniz.

Sirkeli Karınca Kovucu Sprey: Karınca kovmak için etkili şekilde kullanılan bu sprey için; sirke, su ve 10 damla çay ağacı yağı yeterli… Tüm malzemeleri karıştırın ve sprey kabı içine koyun. Kapı altlarına bu karışımdan sıkın. Karıncalar bu karışım sayesinde gelmez.

Karınca Yuvaları için Özel Sprey: Karınca yuvaları ve karınca yollarına sıkmak için oluşturulan bu karışımda kullanılan malzemeler;

  • 1/4 su bardağı elma sirkesi
  • 1/4 su bardağı su
  • Karanfil yağı
  • Portakal

Bir kap içinde sirke ile suyu karıştırın. İçine bir kaç damla karanfil yağı ekleyin. Karıştırın ve kavanoz içine koyun. Portakalı soyun ve kap içine kabuklarını koyun. Biraz çalkalayıp karıncaların yuvalarına sıkın.

Karınca İlacı 1

Borakslı Karınca İlacı: Evde doğal karınca ilacı denilince ilk akla gelen karışımlardan birisi olan boraks karışımı bu canlıların ölmesine neden oluyor. Boraksı sade olarak akrıncalar vermek mümkün değil. Bunun için şekerli su ile karıştırıp hamur haline getirin. Karıncaların gezi yolu üzerine koyun. Evlerine taşıdıkları borakslı karışımı yiyen karıncalar ölecektir.

Bulaşık Deterjanı ile Karınca İlacı:  Karıncalardan kurtulmak için evdeki malzemelerden yararlanarak kolay karışımlar elde edebilirsiniz. Bunun için bir sprey şişesi içine yarımbardak su, 2 yemek kaşığı bulaşık deterjanı koyun. Bunu özellikle mutfak tezgahı üzerinde kullanabilirsiniz. 2-3 güne bir tekrar edin. Karıncalar gelmeyecektir.

Raid Karınca İlacı

Raid Karınca İlacı

Sprey ya da karınca yemi şeklinde satılan Raid, çok etkilidir. Karıncaların üzerine sıkılmasının yanında en yoğun oldukları alanlara konulan karınca evleri de etkilidir. Ufak kapıları bulunan karınca evlerinin içi bu canlıları öldüren malzemeler ile doludur. Bu malzeme canlıların ölmesine neden oluyor. Karınca yemini kullanırken çocukların erişemeyecekleri yerlerde saklamaya özen gösterin.

Detan Karınca İlacı

Detan Karınca İlacı

Böcek ve sinek öldürmek için özel formüllü ilaçları bulunan Detan, karıncalar için de özel formüllü ilaçlar üretiyor. Sprey şeklinde satılan bu ilaçlar, karıncaların üzerine sıkılıp yuvaları ya da geçtikleri yerlere uygulanabilir. Karıncaların bulundukları evlerinden çıkıp yok olmasını sağlayan Detan Karınca İlacı, piyasada market, eczane ya da böcek ilacı satılan yerlerde bulunuyor.

Karıncalardan kurtulmak için ev yapımı karına ilacı kullanabileceğiniz gibi yukarıdaki ilaçlardan da kullanabilirsiniz. Ev yapımı ilaçlar doğal malzemelerden elde edildiği için insanlara zarar vermez. Kimyasal içerikli hazır ilaçlar ise el, yüz ya da göz ile temas ettiğinde zararlı olabiliyor. Böyle bir durumda temas bölgesini bol su ile yıkayarak ilacın etkisini yok etmeniz gerekir.

14 Aralık 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...