Karnabahar Faydaları

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Karnabahar Faydaları Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Karnabahar faydaları, kızartması efsane olan, sulu yemeği çok sevilen, salatası, çorbası, panesi, grateni, püresi, turşusu, hatta köftesi bile yapılan karnabahar oldukça lezzetli bir sebzedir ve son derece de faydalıdır. Kışın üzerine bol limon sıkılmış bir karnabahar salatası yahut dumanı üzerinde bir karnabahar yemeği harikalar yaratır. Karnabahar sadece katı şekliyle değil suyuyla da değerlendirilen bir sebzedir. Karnabahar suyunun faydaları olur mu demeyin, suyunda da binbir şifa gizli.

İşte harika sebze karnabaharın faydaları…

*Karnabaharın ortalama 25 kaloridir.

*A, B1, B2, C ve E vitaminlerini içerir.

*Karnabahar fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, silisyum, sülfür, klor ve demir içerir.

*Haşlanarak yahut buharda pişirilerek de tüketilebilen karnabahar, bu şekliyle hem diyet yapanların hem de hastaların rahatlıkla tüketebileceği bir sebzedir.

*Potasyum içeriği sebebiyle güçlü bir idrar söktürücüdür.

*Vücudu toksinlerden arındırır.

*Mide hastalıklarına karşı koruyucu bir etkisi vardır.

*Cinsel isteği arttıran bir etkisi olan karnabahar, cinsel gücü de artırır.

*Karaciğeri toksinlerden temizler.

*Şeker hastaları da rahatlıkla tüketebilir.

*Zengin bir folik asit kaynağıdır.

*Kalp içinde faydalı olan karnabahar, kalp hastalıklarına karşı da koruma sağlar.

Karnabahar Faydaları 1

*Obezite riskini azaltır.

*Yüksek lif içeriği sebebiyle kabızlık problemi yaşayanlar için son derece faydalı bir sebzedir.

*Sindirimi rahatlatır, hazımsızlığı önler, kolon kanseri riskini önler, vücutta biriken toksinlerin safra ve dışkı yoluyla atılmasını sağlar ve böylelikle karında oluşan şişkinlikleri giderir.

*Beyin için son derece faydalı bir sebzedir. B vitamini beyne çok iyi gelir. Beyin işlevlerini arttırır, öğrenme ve zekayı geliştirir.

*Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar.

Karnabahar Faydaları 2

*Eklem ağrılarına, romatizmaya, romatoid artrite, osteoporoz yani kemik erimesine karşı koruma sağlar.

*Kansere karşı vücudu korur, kanserli hücrelerin büyümesini önler.

*Karnabahardan daha fazla istifade edebilmek için 3-4 adet yeşil yaprağı ile pişirilmesi iyi olacaktır. Piştikten sonra haşlama suyundan yeşil yaprakları çıkarabilirsiniz.

Karnabahar son derece faydalı ve şifalı bir sebzedir; ama gut hastaları ile böbrek rahatsızlıkları olan kişiler ve özellikle böbrek taşı olanlar karnabaharı çok sık tüketmemelidirler.

Karnabahar Faydaları 3

Gelelim karnabahar suyunun faydaları kısmına…

Karnabaharı haşlarken 4-5 adet yaprağı ile haşlayın. Antioksidan özellik sağlayan maddeler yapraklarında daha fazladır. Haşladığınız karnabahar suyunu atmayın. Bu suyu ılındıktan sonra içebilirsiniz. Karnabahar suyu enfeksiyonlara karşı antibakteriyel özellikler taşır. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında son derece etkilidir. Karnabahar suyundaki “Thiamine” Alzheimer hastalığına karşı koruma sağlar. Aynı madde migren ataklarına karşı da ekilidir. 250-300 gram karnabaharı, kaynamakta olan 800 ml suyun içine atarak 4-5 dakika boyunca kısık ateşte ve ağzı kapalı olarak haşlayın. Bu suyun yarısını sabah yarısını da akşam için. Karnabahar suyunun faydaları pek çok hastalıkta şifa olarak etkisini göstermektedir.

Yazan: Seda Çapçı

5 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...