Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 22 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Turşu Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerindendir. Pek çok Türk kadını, buldukları her şeyin turşusunu yapmaya bayılırlar. Turşu severler, yiyemedikleri pek çok şeyi turşu iken yiyebilirler. Turşunun yapımındaki sarımsak ve sirke, turşunun faydalarının saymakla bitmemesinin sebepleri arasındadır.

Turşu, satın alınabilen bir şey haline dönmüştür. Ancak dışarıda satılan her şey işlenmiş gıda olarak geçtiği için sağlığa faydadan çok zararları vardır. Turşu yapmak genellikle gözde büyütülen bir olaydır. İsterseniz annenize sorarak hazırlayabileceğiniz turşu, sosyal medya hesaplarında da birçok yazı ve video ile anlatılmaktadır. Birkaç tanesini okuyarak kendiniz için en iyi tarifi elde edebilirsiniz.

Birkaç kez turşu yaptıktan sonra turşu yapmak size çok kolay gelmeye başlayacaktır. Kolay olduğunu görmek için karnabahar turşusu nasıl yapılır Oktay usta videolarına göz atabilirsiniz. Karnabahar turşusu Oktay ustanın başarılı tarifleri arasında yer almaktadır. Karnabahar turşusu nasıl yapılır videoları ondan fazla kadın tarafından youtube hesaplarında da paylaşılmıştır. Videoların 2-5 dakika arasında olması sizi turşu yapmaya sevk edebilir.

Karnabahar turşusu yapımı son derece pratiktir. Az bir çabayla mükemmel bir lezzet elde etmeniz, turşunun çekiciliğinin bir sebebidir. Karnabahar turşusu tarifindeki pek çok malzeme evinizde bulunan malzemelerdir.

Karnabahar Turşusu Yapmak İçin Gerekli Malzemeler:

  • İstediğiniz büyüklükte bir karnabahar( tarif orta boy bir karnabahara göre hazırlanmıştır)
  • Yarım kilo havuç
  • Üç büyük baş sarımsak
  • Çay bardağı kadar kaya tuzu
  • Çay bardağı kadar sirke
  • Bir miktar limon tuzu
  • Bir yemek kaşığı toz şeker

Her turşu tarifinde olduğu gibi bu turşu tarifi de turşu suyunun hazırlanması ile başlar. Turşu suyu için yapmanız gereken, turşuyu hazırlayacağınız kavanozu doldurabilecek kadar suyun içerine kaya tuzunu ve limon tuzunu atmaktır. Limon tuzunun kişinin isteğine göre kişinin isteğine göre değişir. Genellikle orta boy bir karnabahar için üç-dört nohut büyüklüğünü geçmemelidir. Tuzlar eritildikten sonra suyun içerisine sirke ve şeker de eklenerek, turşu suyu hazır hale getirilir.

Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır 1

Tuzlar eridikten sonra sarımsaklar soyulur ve kesilir. Sarımsaklar hazır bir şekilde kenara konulur. Ardından havuçlar da güzelce yıkanarak dilimlenir ve kenara konulur.

Karnabahar istediğiniz büyüklükte parçalara ayrılarak yıkanır. Tamamını parçaladıktan sonra turşu yapacağınız kavanozun içerisine yerleştirilmeye başlanır. Karnabahar yerleştirilirken aralarında sarımsak ve havuçta da eklenir. Sarımsak ve havucun aralarda olması turşunuzun daha lezzetli olmasını sağlayacaktır.

Tüm kavanoz dolduktan sonra turşu suyu ile kavanoz doldurulur. Ara ara kavanoz sallanarak suyun en diplere ulaşması sağlanır. Eklenen su en üstteki karnabaharın üzerini kapatacak şekilde doldurulmalıdır. Ne kadar su alıyorsa tamamı konulmalıdır. Ardından turşunun ağzı kapatılır. Toplamda en fazla yarım saatinizi alacak bu işlemin sonunda karnabaharınız turşu olmaya hazır hale getirilir.

Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır 2

Karnabahar turşusunun turşu olabilmesi için bir süre beklemesi gerekmektedir. Bu bekleme işlemi yaklaşık olarak üç hafta sürer. Bu süreçte kavanoz güneş almayan bir yerde bulunmalıdır. Tüm adımlar dikkatli bir şekilde yapıldığında lezzetli bir karnabahar turşunuz olur.

Evde turşu yapma adımları genellikle birbirine benzer. Sadece turşunun içerisine konan sebzeler değişir. Dışarıda satılan, içinde ne olduğu bilinmeyen turşuları satın almak yerine hem aileniz hem de kendiniz için evde turşu hazırlayabilirsiniz. En fazla yarım saat sürecek olan bu işlem sonucunda, sağlığınızı kaybetmemiş ve bir şeyi daha evde sağlıklı bir şekilde tüketmeye başlamış olursunuz. Siz, evde turşu yapmaya başladıktan sonra etrafınızdaki herkesi buna teşvik etmelisiniz.

Karnabahar Turşusu Nasıl Yapılır 3

22 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...