Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 9 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 9 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Keçeli kalemler okul hayatında ve iş hayatında olduğu kadar çocuklu evlerde de çok kullanılır. Eller başta olmak üzere giysiler, mobilyalar, koltuklar, halılar keçeli kalemle boyanabilir. Zor bir lekedir. Ama çaresiz değildir. Bu yazımızda keçeli kalem lekeleri nasıl çıkarılır sorusunun püf noktalarını bulacaksınız.

Mürekkep lekeleri içinde en zor olanı keçeli kalem mürekkebidir. Tükenmez ve dolma kalem mürekkepleri basit yöntemlerle daha çabuk çıkarılmaktadır. Ancak söz konusu keçeli kalem olunca biraz uğraşmak gerekecektir.

Neyse ki bunun da püf noktaları ve leke çıkarma yöntemleri var.

Eldeki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Öncelikle keçeli kalem ile boyanan eli ne kadar çabuk silerseniz o kadar hızlı çıkacaktır. Mürekkep kuruduktan sonra iş daha da zorlaşmaktadır. Mürekkep kurumadan sabun ile yıkamak bile lekeyi söküp atsa da kuruyan boyaya ne sabun ne deterjan bir etki yapmamaktadır.

Eldeki keçeli kalem lekesini çıkarmanın en kolay yolu domatestir. İkiye bölünmüş domatesin yarısını elinizdeki mürekkep lekesi olan yere sürterek temizleyebilirsiniz. Bunun dışında aseton, traş losyonu ve alkol içeren saç spreyleri keçeli kalem lekesinde etkili olmaktadır.

Eldeki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Ponza taşı ile lekeli bölgeyi ovalamak da keçeli kalem lekesini söküp atmaktadır.

Başka etkili bir yöntemde diş macunu ile lekenin üstünü iyice ovalamak ve biraz bekleyip yıkamaktır.

Derideki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Deri koltuk, giysi ya da herhangi bir eşyanız keçeli kalem lekesi olduysa ne kadar hızlı müdahale ederseniz leke o kadar çabuk çıkacaktır. Kuruduktan sonra lekeyi çıkarmak zor olsa da mümkündür. Aseton ve alkol derideki keçeli kalem lekesini çıkarıyor. Ancak bir pamuk yardımı ile ovalamadan lekenin üstüne hafifçe bastırarak uygulamak gerekir. Aksi halde derinin yüzeyi zarar görecektir.

Özellikle izopropil alkolü lekeye uyguladığınızda lekenin uçup gittiğini göreceksiniz.

Derideki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunların dışında deri koltukta kuruyan keçeli kalem lekesi önce deterjan ya da sabunlu bezle silinir. Kuruyan leke böylelikle yumuşatılır. Ardından lekenin üzerine saç spreyi sıkılır. Diş fırçasına diş macunu konarak spreylenen yüzey hafifçe fırçalanır. Daha sonra ıslak bir bez ile silinir.

Açık renk derilerde çamaşır suyu da etkili olmaktadır. Ancak deri yüzeyi zarar görmemesi için ovalamamak ve bastırmamak önemlidir.

Giysideki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Güzelim giysiniz keçeli kalem lekesi mi oldu? Üzülmeyin. Lekeyi çıkarmanın en kolay yolu lekeye kurumadan hemen müdahale etmektir. Ancak leke kuruduysa biraz uğraşacaksınız ama leke çıkacaktır. Bunun için öncelikle bulaşık makinesi parlatıcısını lekeli bölgeye sürmenizi öneriyoruz. Biraz bekleyip ılık su ile silerseniz lekeden kurtulduğunuzu göreceksiniz.

Giysilerinize bulaşan keçeli kalem lekesinden kurtulmanın etkili yollarından bir diğeri de saç spreyidir. Lekeli bölgeye saç spreyini sıkıp 5-10 dakika bekleyin. Sonra temiz bir bezle spreyin üstünü silin ve ılık su ile güzelce silin.

Giysideki Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Başka bir yöntemde giysinin lekeli bölgesinin arkasına pamuk koyun. Sonra lekenin üstüne kolonya dökün. Leke kolonya ile pamuğa akacak ve lekeyi pamuk emecektir. Sonra soğuk su ile yıkayın.

Tüm bu bilgiler dışında piyasada satılan leke çıkarıcılardan da faydalanabilirsiniz. Ayrıca kırtasiyelerde satılan keçeli kalem silgilerinin de işe yaradığı söylenmektedir. Arap sabununun da mürekkep lekesinde etkili olduğu söyleniyor.

Keçeli kalem lekesini çıkarmak için yapılmaması gereken şeyler ise ovalamamak ve sıcak su kullanmamaktır. Ovalama ile mürekkebi daha çok alana yayabilirsiniz. Sıcak su da aynı şekilde lekenin daha kalıcı olmasını sağlayacaktır.

9 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...