Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 21 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 21 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kehribar, çam familyasında yer alan bir ağacın fosilleşmiş reçinesine verilen isimdir ve uzun senelerden beri gerek takı, gerek süs eşyası, gerekse de tesbih olarak her süre ilgi görmüştür. Kehribarın gördüğü bu ilgi ve talepten dolayı seneler içerisinde taklitleri de ortaya çıkmıştır. Yirmi birinci yüzyıl ile beraber plastiğin ve bakalitin kullanım alanları artmış, dolayısıyla bu maddeler kullanılarak meydana getirilen taklit kehribar taşları da piyasaya hızla yayılmıştır. Bu taklitlerin satışlarının maksimum gerçekleştiği yer de şimal ve Doğu Afrika, Orta Doğu ve Hindistan’dır. Kullanılmaya başlanan yeni maddeler ile beraber kimya endüstrisinin de gelişimi taklit kehribar taşı üretenlerin daha da başarılı olmasına ve yaygınlaşmasına katkıda bulunmuştur. Kehribar tesbih, oldukça fazla sayıda kişi tarafından adeta bir tutku niteliğindedir. Bu kapsamda da çokça sayıda kişi tarafından sahte kehribar nasıl anlaşılır? Sorusu da sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Gerçek olmayan kehribar üretimi birkaç yoldan gerçekleştirilmektedir. Çoğu süre kullanılacak bileşik araç-gereç, kehribarın doğada bulunduğu orijinal haline benzetilir, içine gerçeğini andırması amacıyla fosiller yerleştirilir ve arkasından da reçine kokusuna haiz bir yağın içine batırılır. Genel anlamda kullanılan araç-gereç, plastik, bakalit, cam, akrilik, polyester ve copaldir. Gerçek olmayan kehribar üretimi o denli yaygın ve başarı göstermiştir ki,  İngiltere doğa süre Müzesi’nde bulunan bir kehribarın bile seneler ondan sonra sahte olduğu ortaya çıkmıştır.

İlk olarak fizyolojik özelliklerine bakılabilir. Gerçek olmayan kehribarların içinde bulunan fosiller, sinek, arı, öteki böcek şeklinde hayvanların fosil kapanımlar, genel anlamda fazla bozulmaya uğramamış, hırpalanmamış olmaktadır ve taşın içinden net olarak seçilebilmektedirler. Gerçek kehribarın içindeki fosilin boyutu birkaç milimetreyi geçmez ve genel olarak fosilin çizgileri görülmeye devam etmektedir. Böylelikle kehribarın gerçek olduğu nasıl anlaşılır? Sorusunun cevabı da verilebilmektedir.

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır 1

Orijinal kehribar tesbih nasıl anlaşılır? Sorusuna karşılık olarak uygulanacak öteki yöntemde de ısıtılan bir metal, bu iğne, çivi yahut çubuk olabilir, eldeki kehribarın bir köşesine dokundurulur. Eldeki gerçek kehribarda, sıcak metalle dokunulduğunda ortaya hoş bir reçine kokusu çıkacaktır fakat düzmece kehribar, içindeki bileşik maddeler sebebiyle kötü bir koku yayacaktır. Başka bir yöntemde, eldeki kehribar iyice ısınıncaya kadar bir kumaşa sürtülür. Hafifçe sıcak kehribar, saç teline veya minik kâğıt parçalarına yaklaştığında onları çekiyorsa bu onun gerçek bulunduğunu kanıtlar. Gerçek kehribar, ultraviyole ışığı altında mavi veya sarı renkte parlarken, sahte kehribar genelde beyaz renkte parlar. Gerçek kehribar tesbih nasıl anlaşılır? Sorusuna karşılık olarak kehribarın gerçek olup olmadığını anlamanın kati yolu ise IR spectroscopy adında olan bir uygulamadır. Madde kızılötesi ışınlara maruz bırakılır ve iyi mi tepkimeye girmiş olduğu gözlenir.

Kehribar Tesbih Nasıl Anlaşılır 2

Temel kaide olarak bir tesbihin işlenmesi ne kadar güç ise, tesbih o kadar değerlidir. Bu yüzden de son aşama sert, buna rağmen kırılgan oldukları için işlemesi de o aşama güç olan kıymetli taşlar, son derece büyük bir öneme sahip olmaktadır. Günümüz koşullarında oldukça fazla sayıda kehribar tesbih meraklısı bulunmakta olup, bu kişiler için kaliteli ve orijinal olan tesbihler son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Bu sebeple de satın alınırken oldukça dikkatli davranılmalı ve iyice araştırılmalıdır.

İşçilikteki ikinci önemli unsur ise tanelerin tornada mı yoksa elde mi işlendiğidir. Elde işlenen teşbihlerin değeri, tornada ya da diğer makinelerde üretilen tesbihlere nazaran çok daha kıymetli ve önemlidir. Kişiler de bu tesbihleri tercih etmektedir.

21 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...