Kestane Nasıl Haşlanır

Yayınlanma Tarihi: 9 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kestane Nasıl Haşlanır Yayınlanma Tarihi: 9 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kestane Sinop ilinde çok çıkan ve oraya has olan bir besindir. Kestane çok lezzetli olan ve dışarıda da mis gibi kokan üründür. Kestane yemek dışarıda çok zevklidir. Dumanı tüten kestane kokusu herkesin iştahını arttırıyor. Kestane hakkında sizlere çok etkili ve faydalı olan bilgiler vereceğiz. Herkesin merak ettiği kestane nasıl haşlanır sorusunu da cevaplandıracağız. Kadınların merak ettiği kestane suda nasıl pişirilir sorusu içinde etkili cevaplar alacaksınız. Kestane haşlama, taktikleri hakkında çok detaylı bilgiler vereceğiz. Beslenme diyetlerinde kestane haşlamasının çok önemli bir yeri vardır. Badem ve ceviz ile birlikte tüketilen bu ürün çok lezzetlidir.

Kestane yapımlarında tarımsal ilaç veya gübre kullanılmaz. Suni gübre kullanılmaz. Doğada tamamen doğal şartlar ile yetişen besindir. Kestane haşlamak zor değildir. Kabuklarını soymamak gerekir. Zaten haşlamadan önce kabukları çok sert olur. Birçok yörede yapılan haşlama kestane ile yapılan börek bile bulunur. Haşlama kestane böreği tatlı yapılıyor. Sinopluların yaptığı bir börek çeşididir. Haşlanan kestaneleri sizler esmer şeker ile buluşturun. El yapımı yufka açmasanıza sizler hazır yufkaya bu karışımı sarara fırında pişirebilirsiniz. Kestane sağlık içinde faydalıdır. Bağırsakları çalıştırır. Tırnaklardaki beyaz lekeleri yok eder. Protein eksikliği için çok faydalı olan bir besindir.

Kestane içinde sodyum maddesi vardır. Dolayısıyla çok kolay haşlanacaktır. İçinde süt şekeri laktozu bulunur: içinde aynı zamanda sindirilebilen lif malzemeleri vardır. Kestaneyi haşlarken ahşap yapımlı tencerelerde kullanabilirsiniz. Kestane kuzey yarım küre ülkesinde birçok yemeklerde tercih edilen üründür. Kestane haşlandıktan sonra birçok hamur işinde ve pastalar da kullanılıyor. Haşlama kestane Fransız mutfağında da çok tercih edilir. İnek sütündeki süt şekerinde laktoz maddesi içeren kestane ürünü çocukların gelişim süreçlerinde de çok önemli bir madde halinde oluyor. Birçok tatlı yapımlarında kullanılan kestane şeker yapımında da olmazsa olmaz üründür. Kestane haşlaması İtalya’da fıçı yapımında kullanılıyor.  Kestane haşlama birçok ülkede vazgeçilmez tatlardandır. Tatlandırıcı olarak çok kullanılan etkili ve doğal bir lezzettir.

Kestane Nasıl Haşlanır 1

Kestane haşlanırken taze olmasına dikkat ediniz. Kestanenin asla küflü olmaması gereklidir. Raf ömrü uzun olan kestane zaten asla kullanılmaz. Kestane haşlanırken dışarıya nişasta alacaktır. Şeker miktarı haşlamadan sonra %25 oranda artacaktır. Enerjisi çok yüksek olan bu nesinde raf ömrü çok fazla uzun değildir. Haşlama sonrasında ise kestanenin nem oranı %15 aratacaktır. Çevredeki çevreyle ilgili şartlara uygun olacak şekilde yetiştirilen kestane yağ ve protein içermektedir. İçinde sodyum ve potasyum maddesi bulunur. Haşlandıktan sonra %34 karbonhidrat oranı artacaktır. Taze olan bir kestaneyi haşlamak çok önemlidir.

Kestane Nasıl Haşlanır 2

 • Kestaneyi suda haşlamak için düz ve kaliteli bir tavanız olsun.
 • Tava büyük olsun. Teflon tava da yapabilirsiniz.
 • Kestaneleri ilk olarak iki ye keser gibi yapıp kesmeden ağızlarını açacağız.
 • Kestaneleri keserken tam kesmeyin sadece suyun içine girmesini ve hava almasını sağlayacak kadar kesiniz. Tercih sizlere kalmış
 • Kestane çok az su ile haşlandığından dolayı buhar yardımı ile yumuşar.
 • Tava içine çok az şeker atabilirsiniz.
 • Kestaneleri ilk olarak kısık ateşte kavuracağız.
 • Kestane kabukları ile haşlanır.
 • Kısık ateş ve çok az su koymak tencere içinde de bu şekilde kavurmak yeterli olacaktır.
 • Makarna gibi çok kaynamış olan suyun içine asla atılmaz.
 • Kestane haşlaması sütlü pudinglere de çok iyi gelmektedir.
 • Kestaneyi haşladıktan sonra ezebilirsiniz. Püre olarak da kullanılır.

Kestane Nasıl Haşlanır 3

Not: suda haşlama kestane yaklaşık 45 dakika da ancak pişer. Bu süreçte sakin olunuz. Acele etmeyiniz.

9 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...