Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kıl Dönmesi Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Sağlık alanında en önemli husus bir hastalığın başımıza ulaşmadan önce nedenlerini, emarelerini ve nasıl anlaşılacağına dair ipuçlarını öğrenmek gerekir. Tüm hastalıklarda tahmin etmenizi sağlayacak belli başlı emareler bulunmaktadır. Onlardan bir yâda bir kaçı bir araya ulaştığında durumun düzgüsel olmadığını anlarsınız. Kıl dönmesi nasıl olur? Sorusu da oldukça fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmektedir. Pilonidal Sinüs insan vücudunda daha çok hatta %95 oranında diyebileceğimiz şekilde kuyruk sokumu bölgesinde görülür. Kısaca anüs bölgesinin bir kaç cm yukarısında yer verilmiştir. Sorunun en önemli kısmı kuyruk sokumu bölgesi olup, %5 şeklinde nadir oranda ise grup deliğinde görülmektedir.

Probleminin vücudumuzun neresinde görüldüğünü anlamış olduktan ondan sonra şimdi de iyi mi olduğuna, nasıl geliştiğine bakmak gerekir. Kıl dönmesi nedir? Sorusuna karşılık olarak ilk bilmenizde fayda olan vücudumuzun çeşitli yerlerinden dökülen kılların cilt altına girmesi şeklinde bulunduğunu bilmelisiniz. İnsanın hareketi ile cildi delen kıl cilt altına girmekte bununla beraber öteki kıllar içinde bir yol oluşturmaktadır. Şu demek oluyor ki kıllar cilt altına giriyor.

Sayıları artması ile beraber vücut müdafaa mekanizmasını devreye sokarak onları koruyucu bir zar ile safhasını çevreliyor. Daha ileri evrelerde ise o kılları imha etmek için bir sıvı salgılamaktadır. Organik ki bu sıvı makatta akıntı, iltihap ve kötü kokuya niçin olmaktadır. Pilonidal Sinüs ilk başlangıçta ciddi bir şikâyeti olmayan bir hastalıktır. Şikâyetler daha çok ilerleyen süreçte görülmekte olup, erken teşhis için dikkat edilmesi gereken en önemli husus kuyruk sokumu bölgesinde delik olmasıdır. Delik deyince dev şeklinde bir delik olarak algılamayan 1-2 kıl girecek genişliktedir. Fakat çıplak gözle bile bakılmış olduğunda kolayca anlaşılmaktadır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

İlerleyen süreçte karşılaşacağınız ilk emare makatta akıntı olup, aynı zamanda iç çamaşırında nemli denecek şekilde bir ıslaklık ve kötü kokuya neden olmaktadır. Maalesef kıllar çok güçlü keratini olduğu için o sıvı ile imha olması imkânsızdır. Başarısız olan bu sıvı cilt dışına çıkması gerekir. Bunun için genel anlamda kılların giriş deliklerini kullanarak günlük 1-2 damla şeklinde çıkmaktadır. İç çamaşırda ıslaklık ve akıntıya niçin olur. Doğal ki kötü bir kokusu olacaktır. Yukarıda bahsi geçen akıntı her süre sağlıklı bir şekilde cilt dışına çıkması mümkün olmayabilir. Makat apsesi dediğimiz bu konum ne olursa olsun önemsenmeli ve bir hekim tarafınca boşaltılmalıdır.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi nasıl olur? Sorusu da oldukça fazla sayıda kişi tarafından yöneltilmeye devam etmektedir. Makat apsesi bununla beraber ağrıya sebep olan bir sorundur. Şiddeti devamlı artar ve kişiyi dayanılmaz hale getirir. Organik ki makat ağrılarının tek sebebi kıl dönmesi olmayıp, Anal Hematom ve Hemoroid benzer biçimde hastalıklarda ağrı yapabilir. O nedenle yaşamış olduğunuz problemi mutlaka bir genel cerrahi uzmanına teşhis ettirmeniz gerekir.

Kıl Dönmesi Belirtileri Nelerdir?

Kıl dönmesi akıntı ve irin ile birlikte anüs bölgesinde kaşıntıya niçin olur. Natürel ki kaşıntı problemi hastalığın teşhisi için tek başına kâfi bir emare değildir. Çünkü makat kaşıntısı meydana getiren en önemli hastalık Anal Dermatit olup, yukarıda da belirtildiği şeklinde bir doktora muayene olarak yaşamış olduğunuz problem teşhis edilmelidir. 1 Haftadan uzun devam eden makatta akıntı, şişlik, ağrı ve kaşıntı problemleri için kesinlikle bir doktora başvurmak gerekir. Çünkü makat apsesi oluşması halinde 1 hafta içinde kendi kendine boşalır. Kendi kendine boşalması mutlaka zararlı olup, Anal Fistül dediğimiz probleme niçin olmaktadır.

24 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...