Kırma Zeytin Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kırma Zeytin Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 11 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Zeytin cenneti ülkemizde yeşil ya da siyah zeytin tüketimi de oldukça çeşitlidir. Sele, salamura ve kırma zeytin yapımı ile birbirinden farklı ve güzel lezzetlere sahip olunabilmektedir. Biz bu makalemizde kırma zeytin nasıl kurulur ve nasıl tüketilir konularında bilgi vermek istedik.

Ege Bölgesinde özellikle Edremit civarında bol ve kaliteli yeşil zeytin bol miktarda bulunmaktadır. Hem yağından faydalanmak hem de sofralık olarak kullanmak sağlık açısından da oldukça faydalıdır. Kırma zeytin yapımı uğraştırıcı gibi görünse de düşünüldüğünden kolaydır. Kırma yeşil zeytin nasıl yapılır merak edenler makalemizde yanıtını bulacaklardır.

Kırma zeytin yapımı için öncelikle kaliteli ve dalında olgunlaşmış yeşil zeytin seçmek gerekir. Pazarlarda bulabileceğiniz yeşil zeytini öncelikle yıkayarak ve bozuklarını ayıklayarak işe başlayabilirsiniz. Kırma Zeytin Yapımı için gerekli malzemeler yeşil zeytin, salamura tuz, limon tozu ve sudur. Bu malzemelerin ölçüleri önemlidir. Örneğin bir litre suya 1 yemek kaşığı salamura tuz, 1 tatlı kaşığı limon tuzu gerekir. Bu ölçüyü yeşil zeytin miktarınıza göre birebir arttırabilirsiniz.

Kırma yeşil zeytin nasıl yapılır? Yıkanıp ayıklanan ve kuruyan yeşil zeytinler sert bir zeminde tek tek taş ya da çekiç ile kırılır. Kırma işlemi sırasında zeytinlerin ezilmemesine dikkat etmek gerekir. Kırılan zeytinleri hemen suya atmak gerekiyor. Böylelikle kararmayacak ve yeşilliğini koruyacaktır. Tüm yeşil zeytinler kırıldığında kırma zeytin yapımının ilk ve uğraştırıcı kısmı tamamlanmış olur.

Yeşil zeytinleri bidon, kavanoz ya da şişelere kurabilirsiniz. Kırılması tamamlanmış yeşil zeytinler su dolu şişelere aktarılır ve kapağı sıkıca kapatılır. 10 gün boyunca günde bir kez suyu değiştirilerek güneş görmeyen ve serin bir yerde muhafaza edilir. 10 gün içinde acı suyunu kaybeden zeytinler kırma zeytin yapımı için hazır hale gelir.

Kırma zeytin yapımının üçüncü aşamasında yeşil zeytinlerin suyu süzülür ve şişelerinde bekletilir. Bir litre suya 1 yemek kaşığı salamura tuz ve 1 tatlı kaşığı limon tuzu olacak şekilde suyu hazırlanır. Bu işlemi zeytinlerin suyunu süzmeden hazırlarsanız iyi olur. Suyun içinde limon tuzu ve salamura tuzun tamamen erimesi gerekir. Daha sonra suyunu süzdüğünüz yeşil zeytinlerin üzerine bu karışım dökülür. Dilerseniz bir limonu dilimleyerek zeytinlerin arasına koyabilirsiniz. Yeşil zeytinler şişenin tamamını doldurmalı, şişede boşluk kalmamalıdır. Şişenin ağzı sıkıca kapatılarak serin ve güneş görmeyen bir yerde 1 hafta bekletilir.

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır 1

Bu şekilde kırma zeytin yapımı tamamlanmış olur. Bir hafta sonra kırma zeytininizi kahvaltılarınızda, salatalarınızda ve çorbalara karıştırarak tüketebilirsiniz. Özellikle Ege bölgesinde tarhana çorbasının vazgeçilmezidir.

Kırma zeytin nasıl kurulur ve nasıl saklanır diyen okurlarımız verdiğimiz tarifle kırma zeytin yapımı gerçekleştirebilirler.

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır 2

Kırma zeytin yapımı kadar saklaması da önemlidir. Kırma yeşil zeytin hazırlayacağınız pet şişe ya da bidonların temiz olması gerekir. İçinde her hangi bir kırıntı bile çabuk küflenmesine neden olur. Ayrıca güneş görmeyen serim bir yerde saklanması gerekir. Yiyeceğiniz kadarını tabağa çıkarıp tüketmelisiniz. Susuz kaldığında küflenecek ve bozulacaktır.

Kırma Zeytin Nasıl Yapılır 3

Kırma zeytin nasıl kurulur? Yeşil zeytinin hasat zamanı kasım, aralık aylarıdır. Bu aylarda en lezzetli ve kaliteli yeşil zeytini bulabilir, kırma zeytin yapımı için kullanabilirsiniz. Mutfaklarımızda farklı bir lezzet farklı bir çeşit olarak tükettiğimiz kırma zeytin yapımı görüldüğü gibi oldukça kolaydır. Önemli olan yeşil zeytinin iyisini bulmak ve su tuz oranını doğru uygulamaktır.

Kırma yeşil zeytin nasıl yapılır ve tüketilir konusunda verdiğimiz tarif ile bilgileri gönül tahatlığı ile uygulayabilirsiniz.

11 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...