Kısırlık Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kısırlık Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 25 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Her çift, evlendikten bir süre sonra bir evlat sahibi olmak istemektedir. Bu istek doğrultusunda da doğal yollar ile birlikte anne baba olmak isteyen kişiler, birbirinden farklı sorun ile karşı karşıya da kalabilmektedir. Bu sorunların yaşanması ve bir türlü çocuk olmaması durumunda ise oldukça fazla sayıda kişi tarafından kısırlık nedir? Sorusu yöneltilmeye devam etmektedir. Bir yıl kadar korunmasız olarak ilişkiye girildiğinde bebek sahibi olunmuyorsa derhal bir hekime başvurup kısırlık analizi yaptırmak gereklidir. Bugün tıp o denli ilerledi ki, kısırlık bile yakında tarihe karışacak şeklinde görünüyor. Çünkü hanım ve adam için meydana getirilen bazı özel uygulamalar ile bebek sahibi olunabiliyor.

Kadınlarda ilk olarak hormon testleri ve ultrason görüntüleri ile yumurtalıkların durumları incelenmektedir. Çeşitli hormon tahlilleri, rahim filmleri ve erkeklerde sperm analizi yapılmalıdır. Bu tetkikler sonrası hastalar hakkında genel bir konum ortaya çıkmaktadır. Doktorun yönlendirmesi ile tüp bebek uygulama yöntemine gidilebilir. Kadınların yumurtlamama yapamamasının birbirinden farklı sebepleri de bulunmaktadır. Kısırlık belirtileri arasında yer alan polikistik over, kanser tedavisi görmesi, guatr ya da şeker hastalığı tedavisi gibi birbirinden farklı durumlar, doktor kontrolünde olmalıdır. Bu gibi durumlarda ise öncelikle gerekli tedaviler yapılmakta ve daha sonrasında da eğer mümkünse tedavi sonrasında bu durumlar ortadan kaldırılarak kısırlık çözümleri de geliştirilebilmektedir. Her hastalıkta olduğu gibi kısırlıkta da birtakım belirtiler söz konusudur. Kişilerin kendi vücutlarındaki değişimleri gözlemlemesi ve bir farklılık olması durumunda muhakkak bir uzmana görünmesi de gerekmektedir. Kısırlık tedavisinin koyulmasının ardından kişiler uzman doktorlarının da kontrolünde gerekli tedavi yöntemlerini deneyebilmektedir.

  • Doğum kontrol haplarının kullanılmaması ya da herhangi bir korunma olmamasına rağmen yaklaşık 1 yıl boyunca bebek sahibi olamamak
  • Kadında, tertipli regl görmemek veya hiç adet olmamak.
  • Kilo alımı ve buna bağlı olarak hormon bozuklukları. Aşırı kıllanma, sivilcelenme vs.
  • Kadınlarda, süt hormonunun artması ve meme bölgesinden süt gelmesi.
  • Kasıklarda ağrı ve kramplar.
  • Erkeklerde meni azalması olarak sayılabilir.

Yukarıda verilen belirtiler, kesin olarak kişide kısırlık olduğunu göstermemektedir. Bu konuda kesin sonuçların alınabilmesi ve doğru tetkiklerin yapılabilmesi için muhakkak kişilerin bir uzmana görünmesi de gerekmektedir. Günümüz koşullarında oldukça büyük bir hız ile değişen tıp dünyasında, kısırlık konusunda da çeşitli tedaviler geliştirilmeye devam etmektedir. Kişilerin tek taraflı ya da karşılıklı olarak kısır olması durumunda geliştirilen çok sayıda tedavi yöntemi de bulunmaktadır. Bu tedavilerin de cevapsız kalmaması halinde ise kişilerin farklı çocuk edinme yöntemlerine yönelmeleri önerilmektedir.

Kısırlık Nasıl Anlaşılır 1

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Hanımlarda kısırlık tedavisi için öncelikte rahim filmi ve görüntülenme ve hormon tahlilleri yapılmış olduktan sonra, rahimde miyom, kist, polip gibi oluşumlar ve yumurtalıklar denetim edilecektir. Tabip sizden rahim filmini rahim dokusunda yapışıklık, gebeliğin oluşmasına engel olacak anormal durumlar ve tüplerin tıkalı olup olmadığını idrak etmek için ister. Tane bitiminden 1 hafta ondan sonra rahim filmi çekilir. Ağrı şeklinde bir konum söz konusu değildir. Ortalama 10 dakika kadar sürer. Laparoskopi uygulamasında ise rahime grup deliğinden girilir ve içeride olan polip, miyom ve kistlerin yeri tespit edilerek müdahale edilebilir.

Kadınlarda Kısırlık Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde Kısıtlık Nasıl Anlaşılır?

Erkeklerde kısırlık testi için semen analizleri yapılır ve kadında meydana getirilen testler ile tam tanı koyulabilir. Erkeklerde semen analizi için 3-5 günlük cinsel perhiz önerilir. Erkeklerde, anatomik bozukluklar, hormonal nedenler, varikosel, kanser tedavisi, genetik rahatsızlıklar kısırlık nedenlerinin önderlik yapar.

Erkeklerde Kısıtlık Nasıl Anlaşılır?

25 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...