Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 24 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kızlık zarının bozuk olup olmadığı bir tek mevzusunda uzman bir tabip tarafınca anlaşılabilecek bir durumdur. Bu işlem genel olarak çok kısa devam eder ve herhangi bir acı hissi vermeyen bir denetim yöntemidir. Evde kendi başınıza aynanın karşısında ya da farklı bir şekilde bakma yöntemi ile kızlık zarınızın bozulup bozulmadığını görme olanağı yoktur. Kızlık zarına ayna bakarak kendiniz de görebilirsiniz fakat bozulup bozulmadığı sadece bir kadın doğum uzmanı tarafınca meydana getirilen incelemeden sonra anlaşılabilir. Bütün bunların yanı sıra kızlık nasıl bozulur? Sorusu da çok sayıda kişi tarafından büyük bir merak konusudur.

Bu sebeple de çok sayıda kişi tarafından kızlığın bozulduğu nasıl anlaşılır? Sorusu da yöneltilmektedir. Kızlık zarının bozulması kişiden kişiye değişen bir konum olmakla beraber genel olarak cinsel ilişki ile kızlık zarı bozulur fakat daha öncede açıklandığı benzer biçimde bazı kızlık zarlarının farklı yapıda olmasından dolayı bu kızlık zarları ancak doğum anında bozulabilir ve gene bazı kızlık zarlarının yapılarının çok ince olmasından dolayı bu zarlarda en minik bir müdahalede bile bozulabilir (Kısa devam eden bir cinsel temas ya da düşme, ya da vajinaya dışarıdan olabilecek bir darbe vs.). Bu konum tamamen bireyin kızlık zarının yapısına bağlıdır organik olarak genel olarak kızlık zarlarının çoğunun cinsel ilişki esnasında bozulabileceğini söylememiz de mümkün. Kızlık zarının malum fizyolojik bir görevi yoktur. Vajinayı enfeksiyonlardan ve yabancı cisimlerden korumak amacı taşıdığı sanılmaktadır. Bir bariyer görevi gören hemen, vaginit şeklinde enfeksiyonların oluşmasını kısmen engellemektedir. Günümüzde kızlık zarının fizyolojik önemi değil toplumsal ve adli görevi; vardır.

Kızlık zarı ayrı bir organ değildir. Vajinanın oluşumu esnasında, embriyolojik dönemde gelişen bir deri kıvrımıdır. Kızlık zarı, girişten ortalama 1,5 cm içerde bulunmaktadır ve bu ince perdenin ortası adet kanının akması için açık ve deliktir. Şu demek oluyor ki vajina girişini tamamen kapatmaz. Bu deliğin şekli ve yapısı, kızlık zarı tiplerinin belirlenmesinde kullanılır. Kızlık zarının yapısı, elastikiyeti, yeri ve kalınlığı her hanımda değişiktir. Kızlık zarı yapısına ve şekline göre ilk ilişki sonrası olan kanamanın miktarı ve olup olmaması da değişkenlik göstermektedir. Ferdin kendi kızlık zarını görmesi ve değerlendirmesi teknik olarak mümkün değildir. Tüm hanımlarda kızlık zarının yapısı farklı ve ortasındaki delik değişik büyüklük ve yapıdadır. İlişki ile kanama olup olmayacağı bu ortadaki deliğin genişliğine ve elastik olup olmamasına bağlıdır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır 1

Kızlık zarı ilişkiden ne kadar süre sonra kanar? Sorusuna karşılık olarak, cinsel birleşme ya da yabancı bir cisim vajinaya girdiğinde, eğer penis kızlık zarının ortasındaki delikten büyükse yırtılır ve kanama olur. Yırtılma çoğu zaman birkaç farklı yerden olmaktadır. Eğer cinsel beraberliğe devam edilirse yırtılmanın olduğu yerden kanama azca devam eder. İlk yırtılmadan 3-4 gün daha sonra yırtık yeri iyileşir ve iyileşmeye adım atar. Kanama miktarı kızlık zarının kalınlığına, yapısına, elastikiyetine ve cinsel birleşmenin şekline bağlıdır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır 2

Bu sebeple de kızlık zarı ilişkiden hemen sonra mı kanar? Sorusu da sıklıkla yöneltilmektedir. Bazı kızlık zarları penisin içeri girmesine, esneyerek kanama olmadan izin verirler. Veya yırtılan yerdeki kanlanma ve kılcal damarlar azca olduğundan dolayı, fark edilmeyecek kadar azca kanama olmaktadır. İlişkiye müsait olarak adlandırılın bu konum halk içinde “kızlık zarı elastik” olarak bilinmektedir. İstek durumunda jinekolojik muayene ile kızlık zarının yapısı anlaşılmaktadır.

Kızlık Zarının Bozulduğu Nasıl Anlaşılır 3

Cinsel ilişki haricinde kızlık zarı çok nadiren yırtılır. Kızlık zarı yırtılması veya halk içinde söylendiği gibi kızlık zarı patlaması, ciddi bir travma ya da bir kazada o bölgenin yaralanması ile ender de olsa kızlık zarı zarar görebilmektedir. İlişki dışında ender olarak kimi vakit Uzakdoğu sporu, jimnastik şeklinde etken ve normalin haricinde bacak açma hareketi yapanlarda, kaza ve bazen düşmelerde yırtılabilir.

24 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...