Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2016 Ekleyen: Merve Kara


Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 24 Aralık 2016
Ekleyen: Merve Kara

Koltuklar ev ve iş yerlerinde en çok kullanılan ürünlerdir. Çok kullanıldıkları için çok çabuk lekelenen koltuklar üzerinde farklı nedenlerden dolayı çok sayıda leke oluşabilir. Bu lekeler, büyüklükleri ve neden olan malzemeye göre değişik temizlik ürünleri ve bu ürünlere özel temizleme yöntemleri ile temizlenebilir. Bu yazımızda farklı leke türlerine göre koltuk lekesi nasıl çıkar sorusunun cevaplarını sizlerle paylaşacağız.

Koltuk Lekesi Temizliği

Sürekli kullanılan oturma odaları, salon ya da ofislerde yer alan koltuklar üzerlerine her hangi bir şey dökülmese bile zaman içinde kendiliğinden lekelenebilir. Bu tür lekelere koltuk lekesi denilir ve düzenli temizlik ile engellenebilir. Koltuklarda meydana lekelerin çıkarılmasına başlamadan önce bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Koltuk leke çıkarıcı ürünleri kullanmadan önce aşağıdaki adımları sırası ile uygulamakta fayda vardır.

 • Temizliğe başlamadan önce elektrik süpürgesi ile koltuk üzerinde oluşan tozları temizleyin. Koltuk araları ve yastık altları da dahil her yerini güzelce elektrik süpürgesi ile çekin.
 • Tozların çekiminin ardında koltuk yüzeyinde zamanla oluşan tozlu katman varsa onun yumuşaması ve çıkması için uygun bir fırça ile fırçalama yapın. Bu fırçalama sonrasında çıkan toz parçalarını yeniden süpürge ile çekin.
 • Koltuk üzerindeki tüylenmelerin yok edilmesi etkili bir temizlik için önemlidir. Bunun için mağazalarda satılan hazır tüy toplayıcıları kullanabilirsiniz. Koltuk yüzeyinde her yerdeki tüyleri bununla toplayın.
 • Eğer koltuğunuzda sert ahşap yüzeyler varsa kumaştan önce bu kısımları silin. Temizleyip kuruladığınız sert yüzeylerin ardından koltuk döşemesine geçebilirsiniz.

  Yukarıdaki aşamaların ardından kumaş türüne göre koltuk leke çıkarıcı ürün seçimini yapabilirsiniz. Bu aşamada temizlik malzemesinin koltuk yüzeyine zarar vermeyeceğinden emin olup öyle silmeye başlayın.

Koltuk lekelerini temizlemek için genel olarak aşağıdaki maddeler kullanılabilir. Eğer üzerinde özel bir leke yoksa, kumaş koltukları bu temizlik malzemeleri ile temizlenmesi mümkündür.

 • Beyaz Sabun: Ilık su ile köpürtülen beyaz sabun, temiz bir havlu yardımı ile koltuk üzerindeki lekelerin temizlenmesinde kullanılır. Temizlenmeden sonra saf su ile silerek durulama yapılabilir.
 • Arap Sabunu: Temizlikte etkili şekilde kullanılan arap sabunu, koltuk lekeleri için de önemlidir. Sıcak su içine bir miktar sıvı arap sabunu ekleyip köpürtün. Ve bu köpüklü karışımı koltuk silmede kullanın. Silmeden sonra durulama ve kurulama işlemlerini yapın.
 • Karbonat: Doğal temizlik ürünleri arasında yer alan karbonatı koltuk üzerine serpin. Temiz ve sade su ile ovarak koltuk üzerindeki lekeleri temizleyin. Bu aynı zamanda sinen kötü kokuların da yok edilmesi için etkilidir.
  Koltuk Lekeleri Nasıl Çıkar 1
 • Sirke: Ev temizliğinde etkili olan sirke, koltuk temizliğinde de kullanılır. Bunun için 1 bardak sirke ile bir bardak suyu karıştırın. Bu karışım ile koltuk üzerini silin. 2 saat o şekilde bekletin ve süre sonunda saf su ile durulama yapın. Koltuğu mutlaka kurutma yöntemleri ile en kısa sürede kurutun.
 • Amonyak: Temizlikte etkili bir diğer madde de amonyaktır. Amonyak ile koltuk temizlemek için bir şişe amonyakın yarısı ve 1 kovanın yarısı kadar suyu karıştırın. Bu karışım ve temiz bir bez ile koltuğu silin. Özellikle lekelerin olduğu alanları daha fazla silin. Uygulama sonrasında durulama ve kurulamayı her zamanki gibi yapabilirsiniz.

Koltuk lekeleri nasıl temizlenir, konusu ile ilgili verdiğimiz bu bilgileri kullanarak tertemiz koltuklara sahip olabilirsiniz. Aldığınız ilk günkü gibi parlak ve canlı renklerdeki koltuklarınız ile her zaman göz kamaştıran bir eve ya da iş yerine sahip olabilirsiniz.

14 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...