Köpek Tuvalet Eğitimi

Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Köpek Tuvalet Eğitimi Yayınlanma Tarihi: 9 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Köpek tuvalet eğitimi evde köpek beslemek isteyenlerin en çok endişe ettikleri konulardan biridir. Daha köpek almaya karar verilen anda ilk akla köpeğin tuvalet ihtiyacı gelmektedir. Bu ihtiyaç giderilebilir mi? Başarabilir miyim? Köpek beslemeye karar verdiğime pişman olur muyum? Gibi sorular bir çok kişinin köpek almaktan vazgeçmesine sebep olabilmektedir. Aslında bu konu insanları endişelendirmeye sebep olacak kadar önemlidir. Çünkü köpeklerin en zor eğitimi tuvalet üzerine olandır. Yavru köpek tuvalet eğitimi büyüklerine oranla çok daha fazla kolaydır ve mümkünse köpek almak isteyenlerin yavru köpek almaları önerilmektedir.

Köpekler inşalara en sadık dostlardan biridir. Sahibinin her hareketini izler, ona emir verip vermediğini gözetler ve sürekli onu takip eder. Yavru köpeklerin insanlardan daha hızlı öğrenme süreçleri olmaktadır. Ancak bu konuda sahiplerinin de bilgili olması gerekmektedir. İyi bir tuvalet eğitimi alan köpekler, hasta olmadıkları sürece gereken yerin dışında bir yere tuvaletini yapmazlar. Hatta sadece gazete kağıdı üzerine tuvaletini yapmak için alıştırılan bir köpek dışarıda uzun süre kalsa da tuvaletini yapmaz ve eve gidip gazete kağıdını bekler. Bu nedenle yavru döneminde verilen iyi bir eğitim ileriki dönemlerde rahat etmenizi sağlayacaktır. Peki köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir?

Yavru köpeklerin tuvalet eğitiminin en önemli şartı zaman, sabır ve sevgidir.  Bu işe başlayacaksanız bu elementlerin elinizde bol bol bulunması gerekmektedir. Tuvalet eğitimi köpek için bir çok farklı yöntemle verilebilmektedir. Bu konuda kesin bir tarif olmasa da hepsindeki ortak özellik kelimelerdir. Öncelikle köpek eğitiminde köpeğinizin sizin söylediğiniz kelime ile tuvalet ihtiyacını bağdaştırması gerekmektedir. Bu nedenle ona tuvaletini yapması gerektiğini anımsatacak bir kelime belirlemelisiniz ve bu kelimeyi onu tuvalet ihtiyacına her götürdüğünüzde tekrarlamalısınız. Bu sayede ilerleyen zamanlar da siz o kelimeyi söylediğinizde tuvaleti için uygun zaman olduğunu anlayacaktır.

Köpek Tuvalet Eğitimi 1

Köpek eğitimi için uygulayabileceğiniz bir yöntem olarak, ona evde bir güvenli bölge oluşturmanızdır. Bunun için içerisinde rahatça durabileceği bir kafes alabilirsiniz. Bu kafesin amacı köpeğinizi hapsetmek değil, özellikle ilk zamanlarda onunla ilgilenemediğiniz dönemlerde zaman geçirmesi, oynaması ve uyuması içindir. Bu bölgenin içerisine ise yemek kapları, su kapları ve oyuncaklar konur.

Bu bölgenin içerisi tuvalet pedleri ile kaplanır ve pislenen pedler hemen değiştirilir. Bunun amacı köpeğin bedlere alışmasıdır. 1 hafta kadar bu süreç takip edildikten sonra, yemek yediği ve uyuduğu yerlerdekilerden başlayarak pedler azaltılır. Köpekler içgüdüsel olarak yedikleri ve uyudukları yerleri pisletmeyi sevmezler. İki üç günde bir bir ped alınarak köpeğin tuvalet alanı sınırlandırılır. En sonunda da yemek kabıne ve uyuduğu alana en uzak bir ped kalmasını sağlayınız.

Köpek Tuvalet Eğitimi 2

Yavru köpeklerin ilk zamanlarında tuvaletini yapacakları yeri öğrenmeleri gerekmektedir. Kafeste veya güvenli bölgede eğitim tamamlandıktan sonra köpeğinizi bu bölge dışındaki ilk eğitimini verirken daha önce ıslatmış olduğu pedlerden birini alarak esas tuvaletini yapmasını istediğiniz yere götürün ve köpeğinizin ona tuvaletini yapmasını bekleyin.

Köpek Tuvalet Eğitimi 3

Bu esnada yukarıda bahsettiğimiz anahtar kelimeyi sürekli tekrarlayın. Ancak kelimeyi tekrarlarken ve tuvaletini yapmasını beklerken kesinlikle ona kızmayın, sabırlı ve sevgi dolu olun. Bir süre tuvaletini yapmasını bekledikten sonra yapmazsa tekrar güvenli bölgeye götürün ve 15 – 20 dakika sonra tekrar deneyin. Yavru köpek tuvalet eğitimi nasıl verilir diye merak edenler, bu eğitim sürecinde köpeği iyi takip etmelidir. Bu süreçte köpeğin tuvalet zamanları tahmin edilmeli ve tuvalet zamanı geldiğinde tuvaletinin yaptırılacağı yere götürülerek ihtiyacını gidermesi beklenmelidir.

9 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...