Küçük Mutfak Dekorasyonu

Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Küçük Mutfak Dekorasyonu Yayınlanma Tarihi: 10 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Modern şehir yaşantısı maalesef geniş yapıların kullanılabilmesine imkan tanımamaktadır. Çoğu zaman 10 metrekare ve altındaki mutfaklarda çalışmak şehir insanı için zorunluluktur. Elbette bu dar alana sıkışmış olmak orayı doğru dekore etmemek için mazeret değildir. Evin en güzel yeri mutfak dekorasyonu ile muhteşem bir ortama dönüştürülebilir ve mucizevi sonuçlar elde etme imkanı mevcuttur. Japonların baştan beri dar alanlarda sağladıkları ergonomik tasarımlar, günümüzde başta İskandinav ülkeleri olmak üzere tüm dünyaya yayılmaktadır. Zira devir ergonomi devridir. En az materyal ve alandan en iyi sonuçları elde etme sanatı günümüzün başlıca uğraşlarındandır. Tabii değindiğimiz gibi artık bu bir seçenek olmakta çıkmış ve zorunluluk haline de gelmiştir.

Evlerinizi kendiniz yaptırmadıysanız, satın aldığınız yada kiraladığınız evlerin mutfakların genel olarak küçük demektir. Bayanların en çok vakit geçirdikleri yerler mutfaklar olduğu için doğal olarak büyüklüğü yetmez. Hatta çoğu bayan zamanla mutfağından sıkılır. Evin en çok eşyası mutfakta bulunur. Bazen mutfağınızda neyi nereye koyacağınızı şaşırabilirsiniz çünkü mutfağınız ya küçüktür yada artık size yetmemeye başlamıştır. Bu nedenle mutfağınızı değiştirmek istersiniz yada dekorasyon fikirleri arasınız. Evin en güzel yeri mutfak dekorasyonu için önemli fikirlerden aşağıdaki şekilde bahsetmek mümkündür;

  • Mutfaklarınızın küçük olan görüntüsünden uzaklaşmasını ve daha geniş görünmesini istiyorsanız işe ilk olarak beyaz yada aydınlık renklerle duvarları boyayarak başlayabilirsiniz.
  • Mutfağınızın geniş görünmesi için dolaplarınızın rengini de beyaz olarak tercih etmelisiniz. Hatta oturma gruplarınızın rengi bile beyaz olabilir. Renk katmak için ise aksesuarlarınızı kırmızı, mavi, ve pembe gibi tonlarda alabilirsiniz.
  • Mutfak pencereleriniz küçükse yada mutfağınız ışık almıyorsa, aydınlatma yoluyla mutfağınızı daha büyük gösterebilirsiniz. Mutfağınız bu şekildeyse kesinlikle avize yada farklı bir lamba kullanmayın. Bunun yerine tavanlara orta boy spot lambalar tercih edin. Bu lamla-baların renklerinin beyaz olmasına da özen gösterin.
  • Küçük mutfakları dekore ederken dikkat etmeniz gereken bir başka nokta kendinize alan yaratmanızdır. Tezgâhlarınızın üzerinde duran gereksiz malzemeleri mutlaka kaldırın. Kullanmadığınız her şeyi bir çöpe boşaltın yada eskimiş çaydanlığınızın dışını farklı bir renge boyayarak saksı yapın.
  • Evin en güzel yeri mutfak dekorasyonu için bir başka önemli nokta ise duvarların kullanımıdır. Örneğin duvarın bir kısmına raf sistemi yaparak tabaklarınızı buraya alabilir, kepçe, cezve gibi aletler için de duvar askıları alabilirsiniz. Böylece duvarlarınız hem daha güzel hem de daha kullanışlı görünecektir.
  • Mutfaklarınızın kullanmadığınız bölümlerine küçük dolaplar yaptırarak da hem bu alanları kullanabilir hem de fazla eşyalarınızı saklayabilirsiniz.
  • Eğer küçük mutfaklara sahipseniz, daha çok alan açmak tercih etmeniz gereken mobilya tipi modüler olmalıdır. Bu mobilyalar mutfağınızı büyük göstermez ancak daha çok kullanım alanı yaratır.
  • Evin en güzel yeri mutfak dekorasyonu yaparken küçük mobilyalar seçmeye ve kendinize geniş bir alan bırakmaya özen gösterin.

Küçük Mutfak Dekorasyonu 1

Dekorasyon bir sanattır. İç mimarlık mesleğinin unsurlarından birisi olan dekorasyon, yalnızca mimari özellikleri değil, eşyaların konumlandırılması ve hatta seçimini de kapsamaktadır. Eşya seçerken alan özelliklerini ve kullanım koşullarını dikkate almalı, mümkünse canlandırma yapmalısınız. Tabii internet araştırmaları yaparak örnekleri incelemek de etkili yöntemlerdendir.

10 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...