Kuymak Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Kuymak Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 26 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bilindiği üzere kuymak Karadeniz bölgesinin en meşhur lezzetlerinden biridir. Özellikle kahvaltılarda yapılır. Ana malzemelerle kuymak nedir? Tereyağı, kuymak peyniri ve mısır unudur. Karadeniz de yapılan kuymağın tadı ile İstanbul da ya da diğer illerde yapılan kuymak tadı birbirini her zaman tutmayabilir. Bunun sebebi de kullanılan malzemelerin organik olmasıdır. Yapılışındaki püf noktalar da bir o kadar önemlidir. Kuymak için pratik bir yapım vardır.

Kuymak Nasıl Yapılır?

Öncelikle kuymak ile mıhlama genelde aynı olarak bilinir. Fakat ikisi aynı gibi görülse de aynı değildir. Genellikle Trabzon da kuymak Rize’de ise mıhlama tercih edilir. Kuymakta en önemli malzeme mısır unu iken mıhlama da ise peynirdir. İkisinde de tereyağı yoğunluğu önemlidir. Mıhlamada kullanılan tereyağı oranı kuymağa göre her zaman daha fazladır.  Kuymak Artvin, Rize, Samsun, Iğdır, Sinop usulü bile çeşit arz eder. Ama en meşhur olarak bilinen Trabzon’dur. Kuymak yapmak kolay gibi görünse de bir o kadar kolay değildir. En azından kıvamını tutturmak kolay değildir. Herkesin ölçüsü değişkenlik gösterebilir. Kendimize göre ölçüyü en iyi deneyerek bulabiliriz. Bazen verilen ölçüler tutarsız olabilir. Kuymak yapmanın püf noktaları vardır. Bunları bilirsek daha lezzetli kuymak hiç de zor değildir.

Kuymak Tarifi

En önemli adım kuymak yapılışı için kaliteli ve doğal malzemelerdir. Tereyağının ve özellikle kuymak peynirinin kaliteli olması gerekir. Mısır ununun da ince olması önemli bir noktadır. Daha çabuk pişmesi için. Kuymak yapılışında tereyağının üste çıkması istenirse tereyağının üzerine hemen mısır unu eklenmemelidir. Tereyağı tavada yanmayacak şekilde kısık ateşte fokurdaması beklenmelidir. Eğer fokurdayarak kavrulursa tereyağı kuymak piştikten sonra üstte kalacaktır. Yalnız önemli olan nokta tereyağının diğer yağlara göre yanmasının daha hızlı olmasıdır. Bu yüzden yüksek ateşte uzun süre bekletmemeliyiz.

kuymak nasil yapilir

Ayrıca kuymak yapımı süreçlerinin püf noktalardan bir diğeri de peynirin mutlaka uzayan peynirden olmasıdır. Bazıları kuymağı kaşar peyniri ile denerler fakat kesinlikle aynı lezzeti vermez. Hatta kuymaktan çok başka bir tat oluşturur. İyi bir sonuç için dil peyniri, çeçil peyniri, kolot peyniri kullanılabilir. Gelelim güzel bir kuymağın ölçülü tarifine. Tavaya iki yemek kaşığı hatta üç yemek kaşığı tereyağı konularak fokurdatılır. Üzerine iki yemek kaşığı ince mısır unu konularak kavrulur. Bazıları bir su bardağında süt ve suyu karıştırarak ekler ama bu sadece suyla da yapılabilir tadına göre tercih sizindir. Su ve süt karışımıyla iyice pişen ve kıvam alan mısır unu kısık ateşte kavrulur. Bu sırada tavaya yapışmaması için dikkat etmeliyiz. Bu işlemden sonra peynir eklenmelidir. Peynir de bol miktarda olursa lezzeti daha yoğun olacaktır. Yaklaşık iki bardak ince elenmiş peynir eklenir. Peyniri ekleyip çok fazla karıştırmamalıyız ki peynir parçalanıp kuymakta kaybolmasın.

kuymak nasil yapilir

Uzayan görüntüyü vermek için hafifçe karıştırmalıyız. Bir iki dakika sonra peynirler eriyecektir. En son olarak yarım çay kaşığı tuz ekleriz. Fakat dil peyniri ve çeçil peyniri biraz tuzsuz olacağından ötürü tuz miktarını kendi arzumuza göre artırabiliriz. Tuzu eklemeyi mısır ununu kavururken de yapabiliriz. Tercihimize kalmıştır. Tereyağımız üste çıkmışsa kuymağımız hazır demektir. Eğer üzerinde bolca tereyağı istiyorsak başka küçük bir cezvede tereyağı eritip üzerine ekleyebiliriz. Bazıları tercihen pul biber de kavurup kuymağın üzerine koyabilir. Buda farklı bir lezzet ve görüntü katacaktır. Kuymakta lezzet istiyorsak tereyağından tasarruf etmemek gerekir. Tadın aslını veren tereyağıdır. Tereyağının da gerçek olmasına dikkat etmeliyiz. Bazı tereyağlarında margarin tadı oluyor buna da dikkat etmek gerekir.

26 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...