Limonata Nasıl Yapılır Pratik Bilgileri

Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Limonata Nasıl Yapılır Pratik Bilgileri Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Yaş ayırt etmeksizin pek çok insan limonatayı sever. Özellikle bunaltıcı yaz günlerinde insanın içini açan limonata, birçok insanın aradığı şey haline gelir. Müptelası olanlar yaz kış ayırt etmeden limonata içerler ve ne zaman limonata isteyecekleri belli değildir. Marketlerde satılan, birçok işlemden geçirilmiş, katkı maddeleriyle hatta boyalarla tatlandırılarak hazırlanmış olan bu limonataları sürekli tüketmek ister istemez vücuda zararlıdır. Limonata yapımı oldukça kolaydır. Ev yapımı limonata tüketmemek için hiçbir sebep yoktur. .Çoğu insan dışarıda içilen limonatanın tadını ev yapımı limonatada bulamadığını söyler. Bunun önüne geçecek olan şey, doğru tariftir. Evde limonata yapımının ve evde limonata içmenin tadına varınca asla vazgeçemeyeceğiniz bir şey haline gelecektir.

Limonata yapımı oldukça basit bir işlemdir. Limonata yapmak için çok az ve genellikle evde bulunan malzemeler gereklidir. Ansızın gelen bir misafire ikram edilecek en güzel içeceklerden biri olan limonatayı evde yapmanın hiçbir zahmeti yoktur.  Evde limonata nasıl yapılır? Önemli olan ev yapımı limonata tarifidir. İyi bir tarifle, dışarıdaki limonatalarından yüzüne bir daha bakmanıza gerek kalmayacaktır.

Limonata Tarifi

Limon ve Portakalla Evde Limonata Tarifi

  • 1 tane limon
  • 1 tane portakal
  • 200 ml su bardağı dolusu toz şeker
  • 1 tatlı kaşığı limon tuzu
  • İki buçuk- üç litre su

Yukarıdaki, her evde bulunabilecek azıcık malzemeden yaklaşık üç litre limonata çıkacaktır. Limonataya olan isteğinizi bastırabileceğiniz kadar veya misafirlerinize yetecek kadar çok olan limonatanın hazırlanışı da çok kolaydır.  Bu limonata tarifinde limonun ve portakalın kabukları da kullanılacağından limon ve portakalın bir gün öncesinden buzlukta dondurulması gerekmektedir. Çünkü dondurulmadan kullanılan kabuklar limonataya istenmeyen acı bir tat verebilir.

Limonata Nasıl Yapılır Pratik Bilgileri 1

Limonatayı yapacağınız zaman portakal ve limon buzluktan çıkarılır. Kesilecek hale gelmesi için beş- on dakika beklenir. Daha sonra küçük parçalar halinde kesilir. Kesilen portakal ve limonlar robota atılır. Ardından üzerine şeker eklenir ve birbirlerinin içine karışarak ezilirler. Robot bulunmadığı taktirde aynı işlem rendede yapılır. Ardından rendelenenler bir kabın içinde şekerle iyice karıştırılır. İşlemin bu kısmı halledildiğinde hazırlanan karışımın üzerine su ve limon tuzu eklenir. Limon tuzunun amacı limonata renginin elde edilmesini sağlamaktır. Elbette limonun tadını da öne çıkaracaktır. Tüm malzemelerin birleştiği bu karışım şeker ve tuzun erimesi için güzelce karıştırılır. Rengin, limonata rengine döndüğüne karar verildiğinde bir süzgeç veya tülbent yardımıyla, bu karışım süzülür. Limonata hazırdır.

Limonata Nasıl Yapılır Pratik Bilgileri 2

Kolay Limonata Tarifi

  • 8 tane limon
  • 1200 ml su
  • 500 ml bardakta toz şekeri (tatlandırmak için bal da tercih edilebilir)
  • Nane yaprağı

Kolay Limonata Tarifi

Daha az malzemeli, ansızın gelen misafir için yapmaya daha uygun olan bu tarifte; buzlukta limon bekletmeye gerek yoktur. Çünkü limonların soyulması gerekmektedir. Limonlar soyulur, ardından rendelenirler. Toz şeker üzerine eklendikten sonra iyice karıştırılır ve birbirlerine yedirilirler. Ardından bir süzgeçten iyice karıştırılarak geçirilirler. Süzgeçten geçen kısmına 1200 ml su eklenir. Süzgecin üzerinde kalan posadan da 200 ml su ile geçirilerek süzgeçte kalanlar en aza indirilir. Evde limonata yapmak bu kadar basittir. Sürahiye veya servis edeceğiniz bardağa buz ve nane yaprağı koymak limonatanın serinletici hissini arttıracaktır.

Kolay Limonata Tarifi 1

İlk tarif denenip daha çok sevildiği taktirde, elinizin altındaki fazla limon ve portakalları derin dondurucuya atmanız canınız limonata çektiğinde ve ansızın bir misafir geldiğinde, sizi kurtaracaktır. Derin dondurucuda saklanan meyveye uzun süre hiçbir şey olmayacaktır.

17 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...