Lokanta Usulü İşkembe Çorbası

Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


Lokanta Usulü İşkembe Çorbası Yayınlanma Tarihi: 5 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çorbacılar, dışarıda yenilecek bir yemeğin en masum noktalarıdır. İçilecek çorbalar sizin midenizi rahatlatmakla kalmaz vücudun bağışıklık sistemini de güçlendirir. Bir lokantaya gittiğimizde çoğu insanın tercihi işkembe çorbası istemektir. Çünkü lokanta usulü terbiyeli işkembe çorbası evde yapılan çorbalara oranla çok daha lezzetli gelmektedir. Kişiler evde her ne kadar lokanta usulü işkembe çorbası tarifi kurallarına uygun yapsalar da bu tadı yakalayamazlar. İşkembe çorbası için lokanta usulü diye verilen çoğu tarif evde yapılan diğer çorbalardan farksız çıkmaktadır.

Tariflerde lokanta ustalarının püf noktaları paylaşılmamaktadır. Bu durumdan dolayı yapılan çorbalar beklenen lezzetten çok uzak olmaktadır. Lokanta usulü işkembe çorbası nasıl yapılır? sorusunun cevabı için dikkat edilecek en önemli nokta işkembenin satın alınışında başlamaktadır. İşkembeler sakatatçı dükkanlarında satılmaktadır. Bazı kişiler ilk olarak kasapların yolunu tutmaktadır ancak kasaplarda işkembe bulunmamaktadır. İşkembeyi alacağınız iş yeri mutlaka daha önceden bildiğiniz ve temizliğinden emin olduğunuz bir yer olmalıdır. İşkembenin iyi temizlenmiş olması sağlık açısından en önemli noktadır.

Altı kişilik bir çorba için yaklaşık bir kilogram temizlenmiş işkembe yetmektedir. İşkembe çorbası, mide için rahatlatıcı bir etkiye sahiptir. Mide hastaları için sabah aç karnına işkembe çorbası önerilmektedir. Çorba ayrıca grip esnasında içildiğinde bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Bu durum hastalığın daha çabuk iyileşmesini sağlamaktadır.

Lokanta Usulü İşkembe Çorbası 1

Lokanta usulü İşkembe çorbası tarifi için kullanılacak malzemeler;

 • -işkembe (1kg),
 • -tereyağı (2 yemek kaşığı),
 • -un (5 yemek kaşığı),
 • -limon suyu (1 limon),
 • -sirke (yarım çay bardağı),
 • -sarımsak (4 diş),
 • -su (6 su bardağı),
 • -kuru soğan (1 adet küçük boy),
 • -yumurta sarısı (1 adet),
 • -yoğurt (3 yemek kaşığı),
 • -tuz (1 çay kaşığı)

Çorbanın yapışında uygulanacak dört temel işlem bulunmaktadır. Bu kısımlar; haşlamak, terbiye etmek, çorbanın pişirilişi ve servistir.

Lokanta Usulü İşkembe Çorbası 2

 • -Haşlama işlemine başlamak için iyice temizlenmiş işkembeyi bol suda yıkayınız. İsteğe göre işkembe sirkeli suda bekletilebilir. Sirke işkembe üzerinde kalmış bakteri ve diğer mikroorganizmaların ölmesini sağlayacaktır.
 • -Büyük bir tencereye yerleştirilen işkembeyi; limon suyu, kuru soğan, sarımsak ve su ilavesi ile 40 dakika haşlayınız. Limon suyu, soğan ve sarımsak işkembenin kendine has olan kokusunu almaya yardımcı olacaktır. Bu koku özelikle evde pişirilen işkembeler de çok rahatsız edici olmaktadır. Koku ev eşyalarına dahi sinmektedir.
 • -Haşlanan işkembe bir kevgir yardımıyla başka bir bölmeye alınır. Daha sonra ekmek kesme tahtasının yardımı işe küçük küpler halinde doğranır. Çorbalarda görüntü en az lezzet kadar önemlidir. İnsan beyni güzel gördüğü bir besini lezzetli olarak algılamaktadır. Dolayısı ile işkembe çorbasının renginin berrak olması için haşlanan su süzülmesi gerekmektedir. Çünkü haşlanma esnasında bazı ufak tortular ve et parçaları dökülmüş ve suyu bulandırmış olabilir.

Lokanta Usulü İşkembe Çorbası 3

 • -Tereyağı ayrı bir tencerede yavaş yavaş eritiniz. Daha sonra un kokusu çıkana kadar tereyağ ile birlikte kavrulur. Haşlama suyu yavaş yavaş bu karışımın üzerine eklenir. Unun topaklanmaması için bir mikser veya bir karıştırıcı yardımı ile karıştırmak gerekmektedir.
 • -Çorbanın terbiyesi için ayrı bir kapta; un, yumurta sarısı, tuz, limon suyu ve yoğurt karıştırılmalıdır. Terbiye kaynamakta olan işkembe çorbası ile ısıtıldıktan sonra çok yavaş olarak ilave edilmesi gerekmektedir.
 • -Bu basamaktan sonra, küp halinde doğranan işkembeler tencereye ilave edilmelidir. Çorba 20 dakika kaynatarak pişirilir. Bu aşama işkembe çorbası lokanta usulü olması adına önemlidir.

Servis aşaması için sarımsaklar rendelenir. Rendelenen sarımsaklar sirke ile karıştırılmaktadır. Pişen servis kaselerine alınır. Kaselerin üzerine sarımsaklı sirkelerden bir çorba kaşığı ilave edilerek servis yapılmaktadır. İsteğe göre bu miktar değiştirilmektedir. Elma sirkesi kullanılması önerilmektedir.

5 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...