Mağaza Dekorasyonu

Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Mağaza Dekorasyonu Yayınlanma Tarihi: 4 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Mağaza dekorasyonları, perakende sektöründeki ticareti yapılan ürünlerin sunumunu ve doğru yapıldığı takdirde satışları olumlu yönde etkileyen bir uzmanlık alanıdır.

Mağaza Dekorasyonunda Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mağaza dekorasyon çalışmalarının başlangıç noktası, mağazanın konumu olmadır. Çok katlı alış veriş merkezlerinde konumlanan bir mağaza ile cadde üzerinde bulunan bir mağaza dekorasyonu arasında, mağaza dekorasyon malzemelerinden tutun ışıklandırmaya kadar uygulanacak dekorasyon kalemlerinde farklılıklar olmalıdır.

Çok katlı alış veriş merkezlerindeki bir mağazanın büyüklüğü, cephesi, yürüyen merdivenlere olan uzaklığı, konumlandığı kat, mağaza girişinin planlanması için dikkat edilmesi gereken konulardır.

Caddeye konumu olan bir mağazanın aldığı güneş ışığı, bulunduğu caddenin yaya sirkülasyonu, etrafında bulunan mağazalar; mağaza girişinin yerinin belirlenmesi ve vitrin çalışmasının yapılmasında önem arz eden konulardır. Cadde mağazası için vitrin çalışmasını yaparken kullanılacak olan dikkat çeken mağaza dekorasyon malzemeleri, mağaza sirkülasyonunu ve satışı doğrudan etkiler. Vitrin tasarımıyla etkilediğimiz müşterileri, yine dikkat çekici mağaza dekorasyon fikirleri ile tasarladığımız mağazada, daha uzun süre vakit geçirterek, daha fazla alışveriş yapmalarını sağlayabiliriz.

Mağazaların ürünlerini sergilediği raf sistemlerini mağazanın sergilediği ürünlere ve mağazanın şekline göre planlamak gerekir. Askılı ürünler de sergilenmek isteniyorsa, raf-askı dengesi doğru şekilde yapılmalıdır. En fazla satışı yapılan ürünlerin müşterilerin göz hizasında gördükleri ürünler olduğu düşünülerek daha yüksekte ürün sergilenmemesine dikkat edilmedir.

Mağaza Dekorasyonu 1 Mağaza Dekorasyonu 2

Aydınlatma yerleri, sergilenen ürünlerin yerlerine göre planlanmalı, ürünlerin rengini etkileyecek bir aydınlatma elemanı kullanılmamalıdır. Ürün standları mağaza sirkülasyonunu etkilemedir. Ödeme noktasına yönlenme ve geçiş yerleri doğru şekilde tasarlanmalıdır. Yoğunluğu düşünülerek mağaza girişine en uzak planlanması gereken ödeme noktalarıdır. Deneme kabinlerinin yeri, müşterilerin rahat olmaları açısından mağazanın mümkün olduğunca gizli bölümünde olması gerekir. Kabinlerin içinde ayna kullanılması müşterilere daha fazla ürün denemelerine şans verir.

Mağaza Dekorasyonu 3

Mağaza Dekorasyon Fiyatlandırmaları

Yukarıda belirtilen tüm önemli konu başlıklarının uygulanabilmesi için kullanılan malzemeler mağaza dekorasyon fiyatları açısından etken konulardır.

Mağaza Dekorasyonu 4 Mağaza Dekorasyonu 5

4 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...