Manipülasyon Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Manipülasyon Nedir? Yayınlanma Tarihi: 19 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Manipülasyon, son yıllarda ülkemizde adı sıkça duyulan bir tedavi yöntemidir. Manipülasyon tedavisi, herhangi bir cihaz ya da makine kullanılmadan fizik tedavide elle uygulanan bir yöntemidir. Kökeni oldukça eskilere dayanan bu yöntem hala başarılı bir şekilde uygulanmaktadır. Bel fıtığı, bel kayması, boyun fıtığı, boyun düzleşmesi, çeşitli eklem sorunları, kas yırtılması, dirsek ve el bileğindeki sorunlar, kalça çıkığı, topuk dikeni ve çeşitli ayak rahatsızlıklarının tedavisinde uygulanmaktadır. Bu tür rahatsızlığı olanlar, manipülasyon nedir nasıl yapılır? diye merak edebilirler. Bu tedavi yönteminin sağladığı avantajlar sayesinde birçok rahatsızlığı iyileştirmek için tercih edilmektedir. Bu yazımızda manipülasyon tedavisi hakkında bilgiler bulabilirsiniz.

Manipülasyon tedavisinin hastalar açısından birçok avantajı bulunmaktadır. Bu tedavide hiçbir alet ve cihaz kullanılmamaktadır. Yani hasar oluşan bölgeye sadece eller ile doğrudan müdahale edilir. Bu yüzden hastalar üzerinde herhangi bir yan etkisi yoktur. Tedavi süresi başka tekniklerle kıyaslandığında oldukça kısadır ve aynı şekilde iyileşme süreci de hızlıdır. Manipülasyon tedavisi uygulandıktan hemen sonra hasarlı bölgedeki ağrı ve gerginlik azalmaktadır. Tedavide başarı oranı yüksek olduğu için günümüzde sıkça uygulanmaktadır.

Bunca avantajından bahsettikten sonra, manipülasyon tekniği nedir diye merak edenler olabilir. Hasarlı bölgeye farklı hızlarda elle yapılan masaj bu tekniğin temelidir. Uygulanan basınç sayesinde kaslarda rahatlama olur ve yumuşak dokulardaki ağrı hafifler. Rahatsızlığın durumuna göre farklı hızlarda masaj, kemik ve eklemleri hafiften kuvvetliye doğru bükme, çekme, itme ve germe şeklinde farklı hareketler uygulanır. Uygulanacak hareketler hastanın durumuna ve tedavi edilecek bölgeye göre değişiklik gösterebilir. Bu tedavi yöntemi masaj değil klasik bir tıp tedavisidir. Ülkemizde son yıllarda adı sıkça duyulan manipülasyon aslında tüm dünyada yıllardan beri kullanılmaktadır.

Manipülasyon Nedir? 1

Kronik bel ağrısı ve yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan sırt ağrısı, bel ve boyun fıtığı tedavisinde sıkça kullanılan bu yöntem aynı zamanda migrenden kaynaklanan baş ağrılarının tedavisinde de kullanılmaktadır. Boyun ve bel fıtığı tedavisinde başarı oranı çok yüksek olduğu için ülkemizde manipülasyon tedavisi hızla yayılmaktadır. Ameliyatsız boyun ve bel fıtığı tedavisi denince manipülasyon da ilk akla gelen yöntemler arasında bulunmaktadır.

Manipülasyon Nedir? 2

Manipülasyon ne demek buraya kadar bunu sizlere anlatmaya çalıştık. Manipülasyon tedavisinin ne kadar sürdüğü de bu konuda merak edilebilir. Tedavi süresi hastaya ve hastalığın türüne göre farklılık gösterebilir. Genelde hafif rahatsızlıklarda 2 ile 4, orta şiddetli rahatsızlıklarda 5 ile 6 ve ilerlemiş hastalıklarda da 8 ile 10 seans uygulanmaktadır. Tedavinin ilk seansından sonra bile hastalar çektikleri ağrılardan kurtulup rahatlayabilmektedir.

Manipülasyon tedavisinin en önemli özelliklerinden birisi de tedavi sırasında herhangi bir ilaç kullanılmamasıdır. Bu nedenle hastalar açısından önemli bir risk bulunmamaktadır. Yüksek tansiyon, kalp ve şeker hastalığı olanlara bazı fizik tedavi yöntemleri uygulanamaz fakat bu tedavide öyle bir durum söz konusu değilidir. Herhangi bir cerrahi operasyon uygulanmadığı için ameliyattan korkan hastalar için de uygun bir tedavi yöntemi olduğunu söyleyebiliriz. Herhangi bir sakatlanma yaşamamak için bu tedavinin uzman birisi tarafından yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Aksi halde hastalar yapılan yanlış uygulamalar sonucunda tedaviden fayda yerine zarar görebilirler.

Manipülasyon Nedir? 3

Manipülasyon tedavisi nedir, hangi rahatsızlıklarda uygulanır bu konularda merak edilen tüm soruların cevaplarını sizlerle paylaştık. Bu tedavi kişiye özel uygulanmakta ve daha ilk uygulamadan sonra bile hastalarda belirli oranda düzelme kaydedilmektedir. Manipülasyon tedavisi için işinde uzman birisinden yardım alınması teşhis ve tedavi bakımından oldukça önemlidir. Koyulacak teşhise göre tedavinin ne şekilde uygulanacağına karar verilebilir. Sonrasında hastanın durumuna göre seans süreleri ayarlanır. Tedavide başarı oranı yüksek olduğu için hastalar çektikleri ağrılardan kısa sürede kurtulup günlük yaşantılarına rahat bir şekilde devam edebilirler.

19 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...