Mantar Yetiştiriciliği

Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Mantar Yetiştiriciliği Yayınlanma Tarihi: 21 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Gurme mantarlar perma kültür ziraatın görkemli bir uzantısıdır. Mantarlar lezzetli ve ihtiva ettiği protein değerleri bakımından çok zengindir. İnsan sağlığına olan katkıları da tartışılamaz. Dünya çapındaki çiftçilerin çoğu ürün yelpazelerine çeşit eklemek ve çoğu bitkilerin büyümediği gölgeli alanlardan yararlanmak için mantar yetiştirir. Aylar içinde başlangıç maliyetlerinizi karşılayabilir ve kara geçebilirsiniz. Ancak minik ve keyifli olan bu yaratıklar temel gereksinimleri karşılanmadan büyümezler. Mantar yetiştiriciliğine başlarken atacağız adımlar:

İnsanların aklına gelen ilk mantar türü çoğu zaman süpermarketlerde görmeye alışmış olduğumuz kültür mantar yetiştiriciliği olmaktadır. Mantarları pazara satmak gibi bir niyetiniz var ise daha çok çaba sarf etmeniz gerekecektir. Birazcık rutubet ve güneş ışığına ihtiyacınız olacaktır. Yetiştireceğiniz mantar türüne bağlı olarak değişecektir. Mesela istiridye mantar yetiştiriciliği için 10-25 derece yeterli olmaktadır. Mantarlar nemden hoşlanır ve bu yüzden rutubetli bir ortam yaratmanız muntazam mahsuller için şarttır. Nemi arttırmanın iki yolu vardır. Sera buğusu ucuz bir seçenektir.

En iyi buğu sistemini araştırın. Sistemin su damlacıklarını havada kalmasını sağlaması ve nemi yükseltmesi gerekir. İhmal etmeyin hedefimiz nemi yükseltmek ürünleri sulamak değil. El bağlantısı olmadan otomatikman kendi zamanlamasını yapabilir. Sera sis makineleri ikinci seçenektir. Direkt nemi arttırır ve doğru miktar ayarlanırsa fazla suyun değerlendirilmesini sağlar. Sis makineleri çoğu vakit daha pahalıdır yalnız gereksinim duyulan rutubet miktarı tam olarak programlanabilir. Mantarlar oksijenden beslenir ve karbondioksit yayar. Yetiştirme şeklinize bağlı olarak bir havalandırma sistemi kurabilirsiniz.

Mantar Yetiştiriciliği 1

Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Mantarlar fungi âlemi içinde incelenir. Mantarlar gıda değerlerine ve bununla beraber yenmeleri ve yararlarına bakılırsa değerlendirilir. Tüm bu sebeplerden ve gerçeklerden dolayı insanoğlun bir kısmı mantarlardan hoşlanmaz. Bütün bunların yanı sıra daha çok profesyonel ve doğru adımlar ile bu işi yapmak isteyen kişilere verilen çok sayıda kurslar ve eğitimler de söz konusudur. Herhangi bir tecrübe veya büyük bir başlangıç sermeyesi olmadan küçük bir alanda çalışarak bu işe başlayabilirsiniz. Bu sebeple de mantar yetiştiriciliği maliyeti kapsamında, öncelikle küçük bir sermaye ayırmanız yeterli olabilmektedir.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu

Küçük ölçekli bir işe başlarsanız küçük bir alandan çalışmanız gerekir ve yetiştirdiğiniz mantarlar geçinmeniz için kâfi olmayabilir. Daha çok alan ilave ederek işinizi büyütürseniz arzu ettiğiniz büyüklükte mantar yetiştirebilir ve daha çok para kazanabilirsiniz. Mantarların rahatça yetiştirilmesinin yanında pazarlanması da kolaydır. Oteller, dükkânlar, restoranlar, marketler, pazarcılar ve ötekiler olası müşterileriniz arasındadır. Görmüş olduğunuz şeklinde sizden toptan alım meydana getirecek müşterileriniz olabilir. Ufak ölçekli faaliyetler için küçük bir ambar yeterli olur. Diğer taraftan mantar çiftçiliği için extra alana ve daha tertipli ve dizgesel bir yaklaşıma ihtiyacınız olacaktır.

Mantar Yetiştiriciliği Kursu 1

Mantar sezonu yatakların hazırlanmasından stokların toplanması kadar altı ve sekiz hafta içinde tamamlanır. Mantar sporu uygun ortamının sağlandığı tepsiler ya da kutularda büyür. Derecenin 10 ve 13 içinde olması gerekir. Tepsiler karanlık bir yere yerleştirilmelidir bir tek iyi havalandırılan bir nokta olmasına da dikkat edilmelidir. Boş bir kiler veya oda idealdir. Mantarlar toplandıktan derhal hemen sonra satılmalıdır. Yerel marketlerden tezgâh almaya çalışın. Yoldan geçen kişileri çevirerek varlıklı olamazsınız bir tek işletme sahipleri, otelciler ve restoran sahipleri bulabilirsiniz ve daha sonrasında bu kişiler tertipli müşteriniz olabilir. Daha hemen sonra mantarları direk bu kişilere gönderirsiniz. Sadece kar marjları düşük olabilir. Bu şu anlamına gelir: çok çalışmanıza ve ciddi zaman ayırmanıza karşın ufak ölçekli başlarsanız ödülünüzde minik olur. Bir sonraki ipucuna bakın.

21 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...