Masaj Teknikleri

Yayınlanma Tarihi: 4 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Masaj Teknikleri Yayınlanma Tarihi: 4 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Masaj, vücudun rahatlaması için uygulanan hareketler bütünüdür. Kişinin kendi kendine yapması pek mümkün olmayan bu hareketler, belirli tekniklere ve sıralamaya göre yapılır. Bu teknik ve sıralama masajın başarılı ve etkili olması için önemlidir. Uygulanan vücut alanına göre kullanılan masaj yapma teknikleri de farklıdır. Ayrıca uygulanan masaj türüne göre de farklı tekniklerin kullanımı söz konusudur.

Etkili ve rahatlatıcı bir masaj için uygulanan teknikler çok önemlidir. Bu tekniklerin doğru vücut alanına ve doğru sıra ile uygulanması vücudun kısa sürede rahatlamasına ve masajın daha etkili olmasına neden olur. Örnek olarak sırt ve bel ağrısı için yapılacak olan masajda özel sırt masajı teknikleri kullanılmalıdır. Yapılacak olan masajın türüne göre de farklı teknikler kullanılır. Örneğin; Japon masajı yapmak için hazırlanan bir ortamda bu masaja özel japon masajı teknikleri uygulanmalıdır.

Günümüzde en fazla tercih edilen masaj çeşidi klasik masajdır. Vücudun bütün bölgelerine uygun olan bu masaj türünde klasik masaj teknikleri adı verilen 8 farklı teknik kullanılır. Bu teknikler tek başlarına da kullanılabildikleri gibi birlikte sıra ile de uygulanabilir. Klasik masajda uygulanan teknikler; öfloraj (sıvazlama), petrisaj (yoğurma), friksiyon (dairesel baskı), tapotman (avuç içi darbe), haşman (Parmak dışı darbe), kedi yürüyüşü (deride yürütme), vibrasyon (titretme), percussion (düz baskı). Bu klasik masaj teknikleri vücut bölgesine göre değişik şekillerde uygulanır.

Öfloraj (sıvazlama): Masajın temeli sıvazlamalar ile oluşturulur. Vücudun masaja hazırlanması için kullanılan tekniktir. Vücuda yağ sürmek ya da hareketler arasındaki geçişi sağlamak için de sıvazlamalardan destek alınabilir. Yayılan, dairesel ya da baskı sıvazlamaları ile masaja renk katabilirsiniz. Özellikle dairesel sıvazlamalar masajın daha verimli olmasını sağlacaktır. Parmak uçlarını ve avuç içleriniz ile sıvazlamaların baskılarını değiştirebilirsiniz.

Petrisaj (yoğurma): Tıpkı hamur yoğurmaya benzeyen bu masaj tekniği, gergin kasların rahatlatılması için kullanılır. Derin, yavaş ya da sert yoğurma hareketleri olarak farklı çeşitleri vardır. Vücudun ve masaj bölgesinin ihtiyacına göre bu tekniklerden birisi kullanılabilir. Daha çok kalça, uykuluk ve omuz bölgelerinde bu teknik uygulanır.

Friksiyon (dairesel baskı): Parmak uçlarını ve avuç içlerinizi kullanarak bu masaj hareketini yapabilirsiniz. İsterseniz avuç içleriniz vücuda dayanı olarak parmaklarınızı bir açıp bir kapatarak vücutta gezdirebilirsiniz. İsterseniz de avuç içleriniz yuvarıda sadece parmak uçlarınız ile vücuda baskı yaparak dairel hareketlerle masaja devam edebilirsiniz.

Masaj Teknikleri 1

Tapotman (avuç içi darbe): Avuç içlerinizi masaj bölgelerine dayayın ve ağırlığınızı yavaşça verin. Çok fazla ağırlık vermemeye çalışın. Bir kaç saniye bekledikten sonra hareketi yenileyin.

Haşman (Parmak dışı darbe): Küçük bölgeler için baş parmak ile uygulanan masaj tekniğidir. Bu teknikte baş parmakları kullanın. Bir baş parmak ile bölgeye hafif yukarı doğru baskı yapın. Diğer baş parmağı hemen üzerinden biraz daha dışarı doğru baskı yapacak şekilde ilerlettirin.

Masaj Teknikleri 2

Kedi yürüyüşü (deride yürütme): Yatıştırıcı ve uygku verici bir harekettir. Baskı yapılmasına gerek yoktur, sadece ellerin vücutta gezinmesi yeterlidir. Bu harekette bir el aşağı inerken diğer eli takip eder ve bu şekilde harekete devam edilir.

Vibrasyon (titretme): Ellerin vücut üzerinde titretme şeklinde gezdirilmesi tekniğidir. Gevşeyen kasların hareketlerini hızlandırmak için bu teknik uygulanabilir.

Masaj Teknikleri 3

Percussion (düz baskı): Başparmaklarınızı derinin üzerine koyun ve yavaşça üzerlerine eğilin. Bir kaç saniye bu şekilde bekleyin ve daha sonra başka bölgelere aynı şekilde baskı yapın.

Yukarıdaki klasik masaj teknikleri doğru ve uygun şekilde yapıldığında tam bir rahatlama sağlanır. Uygun masaj yağları ile vücudun tamamen yağlanmasından sonra tekniklerin uygulanması daha kolay olacaktır.

4 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...