Masaj Yağı

Yayınlanma Tarihi: 4 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Masaj Yağı Yayınlanma Tarihi: 4 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Etkili bir masaj için mutlaka ek ürünlere ve desteklere ihtiyaç duyulur. Bu desteklerin başında masaj yağları geliyor. Farklı aromatik kokuları olan bu masaj yağlarının cilt üzerine etkileri de değişiktir. İçeriğinde bulunan malzemelere göre kimi masaj yağı cildin gevşemesini, kimi masaj yağı daha genç olmasını, kimisi ise daha hoş kokulu olmasını sağlar. Hazır olarak satılan masaj yağları gibi evde de hazırlanan masaj yağları mevcuttur. Her iki tür masaj yağında da aynı başarılı sonuç elde edilebilir.

Masaj yağı, masajın en önemli elemanlarından birisidir. Masaj yapılacak olan bölgeye göre değişen masaj yağı çeşitlerini hazır almak için kozmetik ürün satışı yapan yerlerden ya da aktarlardan yardım alabilirsiniz. Online olarak ise masaj yağı Gratis gibi sadece kişisel bakım ürünleri satışı yapılan online satış mağazalarından ya da şifalı yağ satışı yapılan online sitelerden temin edilebilir. Masaj yağı nereden alınır sorusunun cevabını verdikten sonra bu masaj yağlarının seçimi sırasında dikkat edilmesi gerekenlere de değinmek istiyoruz. Masaj yağlarının seçiminde en önemli nokta, masaj yapılacak olan vücut bölgesine göre seçilmesidir. Ayak, yüz, tam vücut ya da sadece bacaklar için özel masaj yağları hazır olarak satılmaktadır. Bu masaj yağlarından kendi isteğinize göre beğendiğiniz kokularda olanlardan birini seçebilirsiniz.

Masaj yağı fiyatları içeriklerine ya da büyüklüklerine göre değişiklik gösterir. Bazı masaj yağları tamamen doğaldır. Bu tür masaj yağları diğerlerine göre biraz daha pahalı olabilir. Dışarıdan hazır olarak masaj yağı satın almak isteyenler evde de doğal yağlar ile kendi masaj yağlarını hazırlayabilirler. Evde masaj yağı nasıl yapılır, merak edenler için masaj yağı yapımında kullanılan bitkisel yağlardan bazılarını ve etkilerini aşağıda kısaca paylaşıyoruz.

Lavanta yağı: Bu özel bitkisel yağ bilindiği gibi ahatlamayı sağlar. Uyku getirir ve vücuttaki ağrıyı azaltır. Asabiyet ve sinirsel gerginliği hafifletir.

Papatya yağı: Sinirleri yatıştırıcı özelliği vardır. Stresi azaltarak depresyona iyi gelir.

Masaj Yağı 1

Sandalağacı yağı: Sinirleri gevşetir. İdrar yollarında iltihap olması durumunda bu iltihabı azalttır. Derideki iltihapları ve kaşıntıları da belirli oranda azaltır.

Adaçayı yağı: Bilinen en iyi rahatlatıcı yağdır adaçayı yağı. Adet (regl) döneminde kadınlardaki karamsarlık ve öfkeyi azaltır.

Gülyağı: Canlandırıcıdır ve anti-bakteriyel özelliği olan bir yağdır. Kadın cinsel bölgesinde de kullanılabilir. Sıkılaştırıcı ve depresyona iyi gelen etkisi vardır. Kokusu da diğer bitkisel yağlara göre daha hafif ve daha hoştur.

Mercanköşk (güven otu) yağı: Bölgeye göre farklı isimler ile de adlandırılan bu özel yağ kaygı, endişe, anksiyete durumunda iyi bir yatıştırıcıdır. Sakinleştirici etkisi vardır ve bu yönü ile hiperaktif kişiler için hiperaktivite tedavisinde doğal bitkisel çözüm olarak kullanılır. Baş ağrısı ve uykusuzluk için kullanılabilir.

Masaj Yağı 2

Kabe samanı yağı: Kabe saman yağı, uykusuzluk tedavisinde kullanılır. Rahatlatıcı ve huzur verici etkisi vardır. Diğer bitkisel yağlar ile birlikte karıştırılıp kullanılabilir.

Yukarıda tek tek etkilerinden bahsettiğimiz doğal yağlardan belirli miktarlarda karıştırıp kullanabilirsiniz. Tüm vücutta ya da sadece belirli bölgelerde masaj için kullanabileceğiniz farklı masaj yağları hazırlayabilirsiniz. Bu yağları karıştırmadan önce hafif ısıttığınızda daha iyi bir karışım elde edebilirsiniz. Her ne kadar doğal ve bitkisel olsa da bu yağların da kullanımından önce bir doktora danışmanız gerekir. Gebelik ya da emzirme dönemlerinde konu hakkında çok daha fazla duyarlı olmanızı öneririz. Hazır masaj yağlarının kullanımından önce de aynı şekilde doktora danışmanız gerekir. Doktorunuzun izin verdiği şekilde masaj yağlarını kullanabilirsiniz.

Masaj Yağı 3

4 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...