Melisa Çayı Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Melisa Çayı Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 25 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Melisa Çayı, ülkemizde Oğul Otu olarak da bilinen Melisa Otunun yapraklarının kurutulması ile elde edilen bir şifalı çaydır. Her ne kadar genelde kurutulmuş şekilde kullanılsa da, Melisa Otunun yapraklarının yaş hali ile de hazırlanabilir.

Stres, depresyon, sinir hastalıkları gibi pek çok psikolojik rahatsızlığında tedavisinde kullanılabilir. Cildi rahatlatır, günlük hayattaki koşuşturmacadan dolayı oluşan stresten kurtulmanız için de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Sakinleştirici çaylar arasında yer alır. Mide problemleriniz var ise ilk başvurmanız gerek çaylar arasındadır. Her ne kadar çaylar sıcak olarak tüketilse de, Melisa Çayını sıcak ve soğuk olmak üzere iki şekilde de tükebilirsiniz.

Böylesine sağlıklı bir çaydan bahsettikten sonra eminim kafanızda Melisa çayı nasıl demlenir, melisa çayı nasıl hazırlanır gibi sorular oluşmaya başlamıştır. Dilerseniz melisa çayının yapılışı hakkında bilgilere bir göz atalım.

Melisa Çayı Nasıl Hazırlanır?

Sıcak Su İle Hazırlama;

Yukarıda bahsettiğimiz üzere Melisa otunun yapraklarını ister yaş ister kuru şekilde çay haline getirebiliriz. Bu kısımda sıcak su ile hazırlama üzerinde duracağız.

Tek bir sefer için Melisa çayını hazırlayacak isek bir büyük fincan için bir çay kaşığı kuru Melisa Otu yeterli olacaktır. Ama her seferinde uğraşmamak adına daha fazlasını hazırlayabiliriz. Yarım litre su için 10 gram Melisa kullanabiliriz. Kalan Melisa Çayını da buzdolabımızda iki veya üç gün gönül rahatlığı ile saklayabiliriz.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır 1

Melisa çayının yapılışı ise şöyle;

  • Hazırlamak istediğimiz miktarda suyu kaynaması için ateşin üzerine bırakıyoruz.
  • Su kaynadıktan sonra ise kullandığımız su ile doğru orantılı olarak kuru melisa yapraklarını düküyoruz.
  • Kuru Melisa yapraklarını döktükten sonra sekiz ila on dakika arasında bir süre demlenmeye bırakıyoruz. Demlenme süresini uzatırsak çayımızın tadı acılaşmaya başlayacaktır.
  • Demleme işlemini tamamladıktan sonra çayımızı süzüyoruz. Süzdükten sonra isteğinize göre sade bir şekilde veya bal ile tatlandırarak içebilirsiniz.
  • Kalan çayımızı buzdolabında iki veya üç gün muhafaza edebilir, daha sonra tekrar içebiliriz.

Soğuk Su ile Hazırlama;

Üst kısımda suyu kaynatarak nasıl hazırlayabileceğinizin hakkında bilgiler verdik. Ama suyu hiç kaynatmadan soğuk bir şekilde de Melisa çayını hazırlayabilirsiniz. Bunun için bir sürahi suya yirmi ila otuz gram kuru veya yaş Melisayı atın. Melisanın faydasını görebilmek için yani etkisinin suya geçmesi için oluşturulan suyu buzdolabında yirmi dört saat kadar muhafaza ettikten sonra süzerek içebiliriz. Bakıldığı zaman sıcak su ile hazırlamaktan daha uzun sürse de, soğuk su ile hazırlamak Melisa Otunun yapraklarından maksimum fayda sağlamanıza yarayacaktır. Çünkü sıcak su ile hazırlandığı zaman Melisa otunun faydalı bileşenleri kısmen de olsa etkisini yitiriyor.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır 2

Kuru veya taze Melisa yapraklarının sağlığa faydaları aynıdır. Fakat kuru Melisa uzun süreli muhafazaya olanak sağlar.

Melisa Çayı Nasıl İçilir ?

Melisa otunun kuru veya yaş yaprakları ile Melisa çayını hazırladıktan sonra sıra Melisa çayı nasıl içilir sorusunun cevabını vermekte. Diğer çaylar gibi tüketebileceğiniz Melisa Çayı için dikkat edilmesi gerek nokta tüketim miktarıdır. Günlük olarak tüketmekte faydası olan Melisa çayını günde bir bardaktan fazla tüketmek sağlık açısından kötü sonuçlar doğurabilir.

Melisa Çayı Nasıl Yapılır 3

Her türlü bitkisel ilaç ve çay için yapılan uyarılar burada da aynen geçerli. Eğer sürekli devam eden hastalığınız var ise kullanmadan önce mutlaka doktorunuza danışın. Doktorunuz onay verdikten sonra yukarda anlatıldığı şekilde gönül rahatlığı ile tüketebilirsiniz. Ayrıca uykusuzluk sorunu olanların kullandığı uyku ilaçları ile birlikte de tüketilebilir ilaçların etkisinin artmasına yardımcı olur. Tabi doktorunuza danıştıktan sonra.

25 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...