Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 23 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hanım memesi buluğ çağında, adet dönemlerinde ve gebelik esnasında devamlı değişiklik gösteren bir organdır. Bu değişimler bununla birlikte yaş ilerledikçe de devam eder. Memedeki birçok değişim tümüyle doğaldır ve herhangi bir hastalığa işaret etmez ancak tertipli meme muayenesi ve denetimi erken teşhis için önemlidir. Meme ağrısı ve memede ele gelen kitle ya da oluşumlar başlıca yakınmalardır. Göğüs kanserinin ilk belirtileri nelerdir? Sorusu da her geçen gün sıklıkla yöneltilmeye devam etmektedir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir?

  • Memede kitle ağrı ya da dolgunluk hissi. Büyük bir ihtimalle adet kanaması öncesindeki şişkinliğe bağlıdır.
  • Ağrıyla beraber memede kızarıklık ve ısı artışı veya meme başı akıntısı. Bu konum bir enfeksiyona bağlı olabilir. Akıntı bununla birlikte memede selim bir kitle veya meme kanseri belirtisi olabilir.
  • Memede göğüs duvarına yapışık hissi veren hareketli kitle. Bu bir meme kisti ya da fibroadenom olabilir.
  • Memede göğüs duvarına yapışıkmış hissi veren hareketsiz, sert kitle. Ağrı olabilir ya da olmayabilir. Meme derisinde içeriye doğru çökme görülebilir. Bu emareler meme kanserini işaret edebilir.

Meme kist birçok değişik şekilde görülebilir. Bunlar içinde en sık rastlananlar kist, adenom ve papillom’dur. Hepsinin hacmi, şekli, yerleşim yeri, oluşum mekanizması ve tabi ki tedavi şekli değişiktir. Hanımların ortalama yarısında kitlesel meme değişimleri (fibrokistik değişim) mevcuttur. Fibrokistik değişimler, kimi zaman adet dönemlerindeki hormon dalgalanmalarına bağlı olarak ortaya çıkar. Meme sertlik hissi çoğu selimdir ve kansere niçin olmaz. Sadece memede ele gelen yeni ve farklı bir oluşum söz mevzusu olduğunda ne olursa olsun doktora gidilmeli ve lüzumlu tetkikler yapılmalıdır.

Meme Kanseri Nasıl Anlaşılır 1

Meme kisti: İçi sıvı dolu selim bir keseciktir. Meme dokusunda bazen sert, irili ufaklı kistler oluşabilir. Memede yaygın gerginlik ve ağrı en belirgin şikâyetlerdir. Memede kitle nasıl anlaşılır? Sorusu da bu sebeple de yöneltilmeye devam etmektedir. Bu ağrı, adet kanamasına doğru artar; kanamanın başlaması ile azalır ve kaybolur. Meme başından beyaz-açık yeşil renkte bir akıntı gelebilir.

40 yaş altındaki kadınlarda en sık rastlanan selim meme tümörüne, fibroadenom adı verilir. Memede oluşan selim tümörlerin yaklaşık %80 kadarı fibroadenomdur. Özellikle 20-30 yaşlar içinde görülür. Kimi süre ergenlik çağında da görülebilir. Çoğu zaman yuvarlak, birkaç santim çapında ve hareketli bir kitledir. Yalnızca biyopsi yapılarak net bir halde teşhis edilir.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? 2

Adet dönemlerinde memelerde dolgunluk ve sertleşme olur. Dolayısıyla kendi kendine meme muayenesi yapmak için en uygun vakit adet kanamasından sonraki haftadır. Meme kistlerinin tedavisinde, kist içerisine iğne batırılır ve kesedeki sıvı tamamen boşaltılır. Çıkarılan sıvı daha sonra mikroskop altında incelenebilir ve gerekiyorsa ek tedavi uygulanır. Meme kistleri boşaltılmalarına rağmen yine edebilir. Fibroadenom ve papillomlar ise çoğunlukla ameliyatla çıkarılır. Hanımlarda maksimum görülen meme kitlesi sebebidir. Bu kistlerin içleri sıvı dolu olup adet öncesi dönemde sıvı miktarı artar, memede gerginlik ağrı ve kırılganlık ortaya çıkar. Her iki memede de yaygın olup büyüdüklerinde yuvarlak muntazam hareketli sertçe kitleler halinde ele gelirler. Çoğu zaman menopozdan sonrasında kaybolmaya başlarlar.

Meme Kanseri Belirtileri Nelerdir? 3

Her hastalıkta ve kanser türünde olduğu gibi meme kanserinde de erken teşhisin önemi son derece büyük olmaktadır. Bu sebeple de özellikle belirli bir yaş grubu aralığında olan kadınların düzenli olarak muayene olmaları ve gerekli testleri yaptırmaları da önerilmektedir. Böylelikle böyle bir hastalığın olması durumunda bile erken teşhis ile hastalığın iyileşmesi mümkündür.

23 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...