Mide Ağrısı Nasıl Geçer

Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Mide Ağrısı Nasıl Geçer Yayınlanma Tarihi: 7 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Mide ağrısı, birçok sebepten ötürü bir anda ortaya çıkan ağrılardır. Bu yüzden insanı gafil avlar ve kimi vakit oldukça zor durumlardan bırakır. Mide sağlığına dikkat etmek tertipli ve sağlıklı yiyecekler yemekten, zararlı gıdalardan korunmaktan ve mideye faydalı faaliyetlerden geçer. Mide ağrılara çok sayıda niçin sebep olabiliyor. Yemekten hemen sonra mide ağrısı, çoğunlukla yaşanmış olan bir durumdur.  Genel olarak küçük porsiyonları yavaş yavaş tüketmek midede ağrıya sebep olmaz ve sıhhatlidir. Bir öteki mide ağrısı kaynağı da enfeksiyonlardır. Vücut bakteriler tarafınca kuşatılmış olduğunda, tepki olarak kusar ya da ishal baş gösterir. Böylece mide ağrıları oluşur. Bundan dolayı mide ağrıları yaşamamak için sağlığımıza dikkat etmemiz gerekir. Doktor tarafından verilen mide ağrısı için ilaç da bu konuda oldukça etkili olabilmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelen İlaçlar

Gıda zehirlenmeleri çok şiddetli mide ağrılarına yol açabilir. Midemiz, yiyecekleri sindirmeye yarayan bir mekanizmadır. Fakat fazla asit salgılayan, yiyecek ve içecek tüketimi ile kimi zaman mide ağrıları çekilebilmektedir. Her hastalıkta olduğu şeklinde, mide ağrılarında hekime gitmekte de yarar vardır.  Çünkü aynı bölgede safra kesesi, karın şeklinde öteki organların sebep olduğu farklı ağrılar görülebilir. Yapılan tedaviler sonrasında kişilere mide ağrısına ilaç verilmekte ve böylelikle çok daha profesyonel bir destek alınmış olmaktadır.  Doktor tarafından verilen mide ağrısı ilaçları ise genel olarak Gaviscon tablet ya da şurup, Aprazol ve Lansor olmaktadır.

Virütik kaynaklı mide ağrıları bulantı ve kusmalıdır. Yiyeceklerden ondan sonra ortaya çıkabilir. Gene kabızlık gibi durumlar sonucunda mide ağrıları şikâyetleri hiç azca değildir. Kabızlık birçok duruma bağlı olarak görülebileceği şeklinde, çoğu süre tek tip beslenme sonucunda ortaya çıkar. Sık sık su içmek ve temiz besinler tüketmenin yanı sıra aynı zamanda mide içerisindeki birçok tahriş durumları da mide ağrısı problemlerine zemin hazırlayabilmektedir. Apandisit, ülser, irrite bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu şeklinde tıbbi durumlar sebebiyle mide ve karın ağrısı şikâyetleri ortaya çıkabilir.

Mide Ağrısına İyi Gelen İlaçlar 1

Bu mevzuda araştırmalar halen devam etse de, mide ağrılarının bir öteki kaynağı strestir. Stres durumunda salgılanan hormonlar mide ve bağırsaklarda spazmlara niçin olabilir. Hatta başka birçok mide sorununu da tetikleyebilir. Bu nedenle stresten uzak durmak, bir tek mide ağrılarını değil, birçok sorunu da çözer. Aşırı kilo safra taşı sorununu da bununla birlikte getirir. Safra taşları katı kolesterol atıklarından veya kalsiyum tuzlardan oluşur ve karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara niçin olabilir. Bundan dolayı aşırı kilo almaktan kaçınmak gerekmektedir.

Mide Ağrısına İyi Gelen İlaçlar 2

Genel olarak yukarıdaki tip mide ağrılarını önlemek için ilk başlarda beslenmeye dikkat etmek gerekmektedir. Mide asidini önleyici gıdalar her süre mide için yararlı olmuştur. Haşlanmış patates, haşlanmış tavuk, muz şeklinde gıdalar mide asidini dengelemenize yardımcı olabilir. Gene yoğurt ve kefir şeklinde yiyecekleri tüketmek mide hastalıklarını önlemede çok etkilidir. Patatesleri rendeleyin ve suyunu sıkın, bir iki kaşık için. Mide ağrınızın hafiflediğini farkına varacaksınız. Tüketilen maydanozlar, midenin iç florasını düzene sokar iken aynı zamanda midenin rahatlamasına da vesile olabilmektedir. Muz, mide enzimlerini ve hücrelerin üretilmesini sağlamaktadır.

Mide Ağrısına İyi Gelen İlaçlar 3

Bundan dolayı, günde bir tane muz yemek midenize iyi gelecektir mide ağrılarınız varsa, hekime kesinlikle gazlı içecekler ve belirli yiyecekler mevzusunda rejim uygulayın. Yağlı ve kızartmalı yiyeceklerden, kola, sirke ve limondan uzak durup bol spor yapın. Böylece, mide ağrılarından kurtulabilir ve rahat bir yaşam yaşayabilirsiniz.

7 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...