Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Mum Lekesi Nasıl Çıkar Yayınlanma Tarihi: 7 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Mum, içerisinde hem yanıcı hem de uçucu kimyasallar olan. Tek başına yanmaktan çok, yanan bir ürünün yanmasını kontrol etmek için kullanılan parafin bazlı bir üründür. Esasında,pek çok yüzeyden kuruduğunda kendiliğinden ayrılabilir. Ancak içerdiği yağların bıraktığı izlerin bu kadar kolay temizlenebildiğini söylemek doğru olmayacaktır. Hele ki renkli mumların bıraktığı lekeleri içerisinde kimyasal boyaların da olmasından dolayı, bu lekelerin temizlenmesi çok ciddi birer soruna dönüşebilmektedir. Ancak hiçbir şey imkansız değildir.  Hemen her yüzeyden, her leke günümüz teknolojileri ile temizlenebilmektedir. Doğru yöntemi kullanarak bu lekelerin de üstesinden gelebilmek pekala mümkündür.

Bu yazımızda size erimiş mum lekesi nasıl çıkar ondan bahsedeceğiz. Mumum bir giysi, kumaş, kıyafet veya peçete gibi nesnelerin üzerine damlaması durumunda mum lekesinin doğru şekilde çıkarılması gerekir. Bunun içinde birkaç aşamadan geçmelidir. Bunun için sizlere bunlar hakkında daha net bilgiler vereceğiz. Peki, o zaman mum lekesi nasıl çıkar elbiseden? Yapılması gereken ilk aşama damlamış olan muma bir buz küpü veya buz torbası koymaktır. Bu mumun erimesine neden olacağından mum damlası kolayca kazıyarak halledebilirsiniz. Ayrıca halıdan mum lekesi nasıl çıkar diyenlere de önerebileceğimiz işlemlerin başında bu gelmektedir. Ama halınızın yıpranmaması için plastik nesnelerle kazımayın. Kazıma işleminiz bittikten sonra parçaları çıkarmak için elektrik süpürgesi ile süpürmeniz yeterli olur. Bir diğeri de kıyafetten mum lekesi nasıl çıkar sorusudur.  Bunun içinde aynı işlemler yeterli olur.

Mum Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Herkes evinde dekoratif olarak mumu sever. Fakat mum lekesi gibi bir sorun olduğu ortadır. Genelde elektrikler gittikten sonra da kullanılan mum yanlışlıkla halıya damlayabilir. Damladığı takdirde halıdan mum lekesi nasıl çıkar diye düşünülür. En basit yoluyla buz işlemi her şeyi halleder.

Mum Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Mum Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Mumun damladığı bölgeye buz parçası koyularak halledilen bu işlem sayesinde kolayca mum lekesi çıkarılabilir. Veya su ile karbonat karıştırıp macun haline getirin. Lekenin olduğu yeri ovalayarak silin. Ardından yıkayın ve kurumasını bekleyin. Böylelikle kolayca kıyafetten mum lekesi nasıl çıkar öğrenmiş olun.

Mum Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar

Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar

Öncelikle yapmanız gereken şey mumun damladığı yere buz parçası koymak olacaktır. Böylelikle erimiş mum lekesi nasıl çıkar sorularınız yanıt bulmuş olacaktır. Ardından yapacağınız işlem yumuşayan mum lekesini kazımak olacaktır. Fakat bu işlemi yaparken dikkat etmeniz gereken bir şey vardır. Mobilyanı yıpranmaması için sert cisimlerle kazımamak olacaktır. Ardından emi bir bezle bölgeyi temizleyin. Mum damlayan bölgeyi cilalamak da çok işe yarayacaktır. Böylece edindiğimiz bir takım bilgiler mum lekesinin her yerde aynı yöntemle uyguladığımızdır. Koltuktaki mum lekesini nasıl hallediyorsak mum lekesi nasıl çıkar elbiseden denildiği zamanda bunlara benzer uygulamalar yapmış oluruz. Sizler de bu bilgilerimizle mum lekesini kolayca halledebilirsiniz.

Koltuktan Mum Lekesi Nasıl Çıkar

12 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...