Nane Limon Neye İyi Gelir

Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Nane Limon Neye İyi Gelir Yayınlanma Tarihi: 22 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Halk arasında yıllardır bilinen nane limon soğuk algınlığına karşı bir önlem olduğu biliniyor. Fakat sadece soğuk algınlığı ve kış hastalıklarına karşı bir önlemle yetinmeyen nane limon aslında birçok şeye iyi geliyor. Turunçgillerin yüksek C vitamini depoladığı biliniyor. Bu bitki türlerinin en etkililerinden biriside limondur. Limon sıcak ve ılıman iklimlerde, ortalama 4 metrelik ağaçlarda beyaz renkli çiçekler halinde açan keskin kokulu bir bitkidir. Nane ise ballıbabagillerin en faydalı bitkilerinden birisi olarak bilinmektedir. Faydalarının çok yönde olması üzerine birçok yetiştirici tıpkı limon gibi bahçelerinde de yetiştiriyor. Menekşe renkli ve beyaz renkli çiçekleriyle açan nane, ıtırlı, keskin bir tat ve keskin bir kokuya sahip. Ülkemizde 7 çeşit nane yetişiyor. Yüksek oranda eterik yağı barındırması ise ayrı bir avantaj. Nane daha çok nemli bölgelerde yetiştiriliyor. Bu iki eşsiz bitkinin bir araya gelmesi ile ortaya çıkan nane limon neye iyi gelir ya da faydaları nelerdir biliniyor. Fakat bilinmeyen birkaç faydası var ki bunları da sizler için anlatıyoruz.

Nane limon bilindiği üzere mevsimsel hastalıklar, özellikle kış aylarında kaçınılmaz hale gelen gribal enfeksiyonlar, soğuk algınlıkları, nezle gibi durumlarda karşımıza koruyucu bir önlem olarak çıkıyor. Bu elbette bilinen en yaygın yanları. Elbette bu kadarıyla bitmiyor. İçerisinde yüksek derecede C vitamini olması zaten birçok kış hastalıklarına karşı bir duvar örüyor. Fakat nane limonun en önemli özelliklerinden biriside bağırsaklarda meydana gelen kolit yaralarına da iyi geliyor olmasıdır. Çok güçlü bir antiseptik olan bu nane limon çayı, mide ve bağırsak gazlarının söktürücü olmasıyla sindirimi kolaylaştırıyor olması da ayrı bir avantaj. Bilinen bir diğer yanı ise mide bulantısına iyi gelmesidir. Bunun nedeni ise nane içerisinde bulunan uçucu yağlardır. Bu sebeple gebelik dönemlerinin başlarında ve seyahatte mide bulantısı yaşayanlar için sağlıklı ve geçerli bir çözümdür. Nane limon neye iyi gelir sorusuna bu kadar cevap elbette yetmiyor. Nanenin tonik etkisi ve limonun vitamin deposu vücudu dinç tutabilmek için ideal bir çözüm oluyor. Eğer yüksek ateş varsa nane limon ateş düşürmede iyi bir alternatiftir. Zihinsel yorgunluklara da iyi gelen nane limon çayı, beyni iyi bir şekilde dinlendirmektedir. Tabi ki bu faydalardan en doğru ve sağlıklı sonuç alabilmek için nane limon çayını yapıldığı gibi tüketmek gerekiyor. Yani çayı soğutup içmenin ya da soğuduktan sonra ısıtıp içmenin hiçbir faydası yoktur. Gebelik dönemlerinde herhangi bir sağlık sorunu yaşanması akıllara sık gelen bir sorudur. Nane limon çayı gebelik döneminde de aynı faydaları görülür. Fakat asit oranı yüksek olacağından aşırı tüketimden uzak durulmasında fayda görülüyor. Nane limon çayının öngörülen tüketim miktarı ise haftada 2-3 fincandır. Fazlasına vücut bağışıklığı ihtiyaç duymamaktadır.

Nane limon neye iyi gelir, nane limon faydaları nelerdir, gebelik döneminde nane limon çayı içilir mi gibi akıllara gelebilecek birçok sorunun cevabını sizlere bilimsel kaynaklarla belirttik. Nane limon çayının nasıl yapılır bilmeyenler için nane limon tarifi verelim.

Nane Limon Neye İyi Gelir 1

Nane iki çeşit olarak karşımıza çıkmaktadır. Kuru nane ve taze nane. İkisi arasında uçurum fark olmasa da taze nanenin çok daha etkili olduğu bilinmektedir.

  • 3 tatlı kaşığı kuru nane
  • 10-12 yaprak taze nane (taze naneden yapmak isteyenler için)
  • ½ Limon (yarım limon)
  • 1,5 su bardağı su (300 – 350ml)
  • İsteğe göre şeker

Naneleri cezveye ya da demlik içerisine aldıktan sonra limonun yarısını 8 parçaya kabuklarıyla birlikte doğrayarak koyuyoruz. Limonu kabuklarıyla koyacağımız için iyice yıkamakta fayda var. Sonrasında suyumuzu ekliyor ve kaynatıyoruz. Çayımız kaynadıktan sonra kısık ateşte 3-5 dakika kadar daha kaynatıyoruz ve süzgeç yardımıyla fincanlarımıza dolduruyoruz. Şimdiden hepinize şifa olsun.

Nane Limon Neye İyi Gelir 2

22 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...