Nane Limon

Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2016 Ekleyen: Merve Kara


Nane Limon Yayınlanma Tarihi: 17 Kasım 2016
Ekleyen: Merve Kara

Kış aylarının vazgeçilmez içeceği olan nane limonun birçok derde deva olduğu da bilinmektedir. Adından da anlaşıldığı üzere nane ve limonun suyundan elde edilerek yapılan bu içeceğin elbette yapımı üzerine durulduğunda püf noktaları da var. Nane, nemli bölgelerde yetişen ballı babagillerden bir bitkidir. Fakat çok değerli bir bitki olduğundan bahçelerimizde bile nane yetiştiriyoruz. Sapsız yapraklarıyla bilinen nane, çiçekleri beyaz renklidir. Bazı türleri ise menekşe rengindedir. Nane özellikle mutfaklarımızda da çeşni amacıyla kullanılıyor. Genel olarak ıtırlı, minik ve otsu olarak bilinmektedir. Doğada yabani çeşitleri de bulunuyor. Limon ise çok daha farklı bir familya olan turunçgillerdendir. Ilıman ve sıcak iklimlerde ağırlıklı olarak bahçelerde yetiştiriliyor. Boyu ortalama 4 metredir. Herhangi bir mevsim geçişinde yapraklarını dökmeyen, kokusu güzel olan ve beyaz çiçekler açan C vitamini bol olan bir bitkidir.

İsmi üzerinde nane ve limon. Kuru nane ile yapılması belirtilen bu içeceğin aslında taze nane ile yapıldığında çok daha etkili olduğu bilinmektedir. Soğuk iklimlerde genellikle tüketilmesi gerekiyor. Gribal enfeksiyonlara, soğuk algınlıklarına karşı oldukça etkili bir doğal yöntem olan nane limon, birkaç tarifiyle karşımıza çıkmaktadır. Nane limon yapımı hakkında detaylı tüyolar ile alacağınız verim aratacak. Genelde gribal enfeksiyonlar ve soğuk algınlıkları olarak biliniyor olsa da aslında nane ve limon ikilisinin bir arada olması birçok yönde fayda sağlıyor.

Nane Limon Yapımı

Öncelik olarak ihtiyacımız olan kuru nane, limon, su ve cezve ya da demliktir. İlk olarak kaynatacağımız cezve yada demlik içerisine 2-3 tatlı kaşığı kuru nane eklenir. Sonrasında bir adet limonun yarısını mümkün olduğunca küçük parçalara ayırıyoruz. Bir limonun ortalama 15 parçaya bölünebileceğini düşünürsek yarısı 7-8 parça olabilir. Parçaladığımız bütün limonları cezvenin içerisine atıyoruz. Burada ki en etkili püf nokta limonun kabuğunu soymamış olmamızdır. Soymadan kullanacağımız için limonu çok iyi bir şekilde yıkamış olmamız gerekiyor.  Kabuklarıyla olduğu gibi cezveye atıyoruz. Cezvenin içerisine 300-350ml olacak şekilde su ilave ediyoruz. Yaklaşık olarak 1.5 su bardağına tekabül ediyor. Kaynatmaya başlıyoruz ve kaynadıktan sonra kısık ateş ile yaklaşık 4-5 dakika daha devam ediyoruz. Süzgeç yardımıyla fincanımıza boşaltıyoruz. Nane limon yapımı elbette zor bir tarif değildir. Sadece detayları kaçırmamakta fayda var. Daha faydalı bir hale getirmek için bir diğer alternatifimizde taze nanedir. Nane limon 2-3 tatlı kaşığı kuru nane ile yapılır demiştik. Taze nane ile yapmak istiyorsanız 10-12 yaprak taze naneyi cezve veya demliğe koyabilirsiniz. Taze nanenin kuru naneye göre etkisi daha yüksek olacaktır. Tadı ve kokusu da bir o kadar keskin olacaktır. Ekşimsi tatlarla aranız pek iyi olmayabilir veya midenizi bulandırabilir. Şeker ilave ederek biraz tadını damağa uygun hale getirebilirsiniz. Nane limon yapımı bazen amaçların ötesine geçebilir. Örneğin içerisine kış hastalıklarından korunmak için 1 çay kaşığı kadar bal ilave edebilirsiniz. Balı iyice karıştırmayı ihmal etmeyin. Vücudun düşen direnci içinde karabiber öneriliyor.  Bir çay kaşığının ¼ ölçeğinde koymanız yetecektir. Tadı biraz kötü gelebilir fakat çok daha sağlam bir vücut direncine sahip olacağınızı unutmayın.

Nane Limon 1

Soğuk iklimlerde hastalıklardan korunmak amacıyla tükettiğimiz bu içeceğin en önemli tüketim noktası ise kesinlikle sıcak ve anlık tüketilmesidir. Hazırladığınız nane limon karışımını soğutup tekrar ısıtıp içmenizin size hiçbir faydası olmayacaktır. Nane limon çayının yüksek miktarda C vitamini içermesi gribal enfeksiyonlara karşı bir önlemdir.  Zihinsel yorgunluğun yanı sıra mideyi rahatlatma özelliği de bilinmektedir. Sindirimi kolaylaştırması, antiseptik özelliği taşıması ve cilde iyi gelmesi de bilinen faydalardan birkaçıdır.

17 Kasım 2016

Yorumlarınızı bekliyorum...