NST Nedir?

Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2017 Ekleyen: Merve Kara


NST Nedir? Yayınlanma Tarihi: 16 Haziran 2017
Ekleyen: Merve Kara

Nts, hamilelik döneminde uygulanan bir testtir. Bu test ile bebeğin oksijensiz kalma olasılığının ölçüldüğü test olarak tanımlayabiliriz. Bu yazımızında nst ne demek çerçevesinde bilgiler vermeye çalışacağız. Bu testin temel özelliği, doğum başlamadan önce yapılmasıdır. Uygulama şekli son derece kolaydır. Bunun için anne adayının karın bölgesine iki ayrı prob yerleştirilmektedir. Bu problarla hem bebeğin kalp atışları, hem de kasılmalar ölçülmüş olacaktır. Fetal distres gelişme olasılığının yüksek olduğu durumlarda ve aynı zamanda fetal distres varlığından şüphe duyulan hamileliklerde uygulanmaktadır. Uygulamaya karar verirken farklılıklar olabilmektedir. Bazı doktorlar riskli durum tespit ettiklerinde uygularken, bazıları da rutin olarak yapılan her muayenede bunu uygulamaktadır.

Yapılış şeklini kısaca anlatalım istiyoruz. Anne adayının öncelikli olarak düz bir yatağa yatırılması gerekmektedir. Daha sonra karın bölgesine kalp probları yerleştirilmektedir. Probların fetus kalp atışlarını en iyi şekilde duyulabilecek karın bölgesine yerleştirilmesi gerekmektedir. Bu şekilde hamilelikte nts nedir diye merak edenlerin bilgi sahibi olmaları mümkündür. Kasılmalar içinde test yapılmak istenebilir. Bunun içinde rahim kasılması probu yerleştirilmelidir.

Rahim kasılması probları karnın tepe noktasına yerleştirilmesi en doğru olan yöntemdir. Bu aşamadan sonra anne adayı için üzerinde düğmesi olan bir alet verilmektedir. Anne adayının bu aleti eline alması gerekmektedir. Testin başlaması ile birlikte bebeğin her oynamasında anne adayının düğmeye basması istenir. Bu süreçte ortalama olarak 20 dakika kadar sürmektedir. Bebeğin her hareketi ile birlikte anne adayının düğmeye basması ile bebeğin kalp atışları bir kağıda aktarılmış olur. Bu şekilde bebek kalp atışları sağlıklı bir şekilde izlenmiş olacaktır. Böylelikle herhangi bir problem olup olmadığı ortaya çıkacaktır.

NST Nedir? 1

Normal bir kalbin dakikada atma sayısı 120 ile 160 arasıdır. Zaman zaman bu atışlarda dalgalanmalar olması normaldir. Dalgalanmaların olması, bebeğin sağlıklı olduğuna işarettir. Sağlıklı bir fetusun belli dönemlerde kalp atışlarında hızlanması gerekmektedir. Hızlandıktan bir süre sonra yavaşlaması ve normal atışlara dönmesi gerekmektedir. Bu durumda da fetusun sağlıklı olduğu anlaşılmaktadır. Bu bilgiler ışığında nts nedir ne işe yarar diye merak edenler için gerekli bilgilendirmeleri yapmış olduk.

NST Nedir? 2

Bebek sağlığı ve anne fetusunun gelişimi ile ilgili olarak bu tür testlerin önemi çok fazladır. Gelişen bilim sayesinde pek çok teknolojik cihaz ile her türlü test ve kontroller kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu sayede ortaya çıkan ya da çıkması muhtemel pek çok sağlık probleminin önüne geçilmiş olacaktır. Anne adaylarının hamileliklerinin ilk dönemlerinden itibaren bu testleri yaptırdıklarını ve bu konularda çok hassas olduklarını biliyoruz. Bilinçli ve sağlıklı bir hamilelik dönemi geçirmek için test ve kontrollerin önemi oldukça fazladır.

NST Nedir? 3

Nts testi ile bebeğin kalp atış ritmini izleyebilirsiniz. Bebeğin yapmış olduğu tüm hareketler bu test ile kontrol edilmektedir. Karın bölgesine yerleştirilen problar sayesinde anne adayının duyduğu her bir ses sonrası düğmeye basması sonuçların alınmasında etkilidir. Nts testinin yaklaşık olarak 20 dakika kadar sürdüğünü bir kez daha belirtmek isteriz. Nts testinin yorumlanması doktorunuzun kontrolündedir. Kalp atışları ve diğer değerlere göre bebeğin gelişiminin ne yönde olduğu tespit edilmektedir. Olması gereken değerlerin uzağında olan bebekler için bazı önlamler alınması gerekebilir. Bunun içinde doktorunuzun ekstra olarak başka testler istemesi normal sayılmalıdır. Bu bağlamda doktorunuzun kontrolünden çıkmamanız ve önerilerini harfiyen uygulamanız hem kendi sağlığınız, hem de bebeğinizin sağlığı açısından büyük önem arz etmektedir. Aksi halde, doğum öncesi ya da doğum sonrasında bazı sağlık problemleri ile karşılaşabilirsiniz.

16 Haziran 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...