Öfke Kontrolü

Yayınlanma Tarihi: 4 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Öfke Kontrolü Yayınlanma Tarihi: 4 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Bir duygu patlaması olarak da nitelendirilebilen öfke, kadın-erkek, her yaştan insanda ortaya çıkabiliyor. Bazı kişilerin genel yapısında yer eden öfkeli ruh hali mutlaka kontrol altına alınması gereken bir haldir. Normalde her insanda olan bu durumun kontrol altında tutulması ve zarar vermemesi için öfke kontrolü eğitimi verilmektedir. Özel merkezler ya da sağlık kuruluşlarında verilen bu eğitimler çoğu kişinin kendini daha iyi hissetmesini sağlıyor.

Öfke kontrolü, her bireyde normal olarak bulunan öfke duygusunun kontrol edilmesi anlamına gelir. Özel teknikler ile kontrol altına alınan bu duygunun kişinin kendisine ve etrafındakilere zarar vermeden atlatılmasına yönelik tekniklerdir. Konu hakkında uzmanlık eğitimi almış doktorlar tarafından belirli seanslar ile bireylere aktarılan öfke kontrolü eğitiminde önemli bilgilere yer verilir. Her uzmana göre değişiklik gösterse de genel olarak bu eğitimlerde öfke duygusu, bu duygunun kişide neden ortaya çıktığı ve kontrolünde izlenebilecek yollar hakkında genel bilgi, önerilere yer verilir.

Sinirlilik ve öfkeli olma durumu herkeste olan bir duygudur. Kimi insanda daha hafif olan bu duygu kimi insanda ise daha şiddetli ve zarar vericidir. Bu tür şiddetli öfke hallerinde kişi kontrol altına alamadığında duygunun etkisi ile kendisine ve çevresindekilere zarar verebilir. Bu zararların önlenmesi ve kişinin kendisini öfke konusunda dizginlemesi için öfke kontrolü tedavisi uygulaması gerekir. Bu tedavide kişisel olarak öfkenin nedeni, hangi durumlarda, hangi zamanlarda ortaya çıktığı ve nasıl kontrol altına alınabileceği gibi önemli noktalara değinilir. Uzmanlar eşliğinde kişinin öfke nedenlerinin saptanması bu aşamada en önemli noktadır.

Öfke Kontrolü 1

Öfke kontrolü tedavisinde önemli olan bir diğer nokta ise öfke kontrolü testi ile elde edilen sonuçlardır. Hemen hemen her uzmanın değişik sorular ile oluşturduğu bu testlerde günlük hayatta sürekli karşılaşılan sorunlar ve kişinin bu sorunlara verdiği tepkiler ele alınır. Testi cevaplarken kişi tamamen kendisini göz önüne alıp cevap vermelidir. Elde edilen sonuçlara kişinin öfke seviyesinin belirlenmesi ve bu seviyeye göre tedavisinin yapılması gerekir. Bazı hastalar sadece öfke kontrolü teknikleri ile bu sorunun üstesinden gelirken, bazı hastalarda mutlaka ilaç kullanmak gereklidir. İlaç kullanması gereken hastaların kullanması gereken ilaçlar, ilaçların dozu ve bırakılacağı zaman tedaviyi yapan doktor tarafından belirlenmektedir.

Öfke Kontrolü 2

Öfke kontrolü nasıl yapılır sorusuna yanıt kişiden kişiye değişebilir. Kimi hastalarda aniden ortaya çıkan bu durumda bulunulan ortamdan uzaklaşmak etkili olurken kimi hastalarda sorunu çözmeden ortamdan uzaklaşmak daha fazla öfkelenmeye neden olabilir. Genel olarak uygulanan öfke kontrolü tekniklerinin kişiye göre şekillendirilmesi ve uygulanması, en sağlıklı sonucu almak için önemlidir.

Öfke kontrolü konusunda kişilerin uzman bir yardım almadan da kendilerini bu durumda kontrol etmeleri mümkündür. Kendi kendine kişinin öfke kontrolü sağlaması için ilk olarak nelerin kendisini sinirlendirdiğini belirlemesi gerekir. Bu belirleme öfkeye sebep olan davranışlar listesi ile yapabilir. Benzer şekilde hangi saatlerde daha çabuk öfkelenildiği, hangi zaman dilimlerinde daha fazla sinirlilik olduğu da belirlenip listeye eklenmelidir. Yapılan bu liste, tamamen kişinin kendisi ile ilgili olmalı ve gerçeği yansıtmalıdır.

Öfke Kontrolü 3

Öfkeye sebep olanlar listesini hazırladıktan sonra öfkenin kontrolü için bu sebeplerin nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda kişinin kendi kendine yine belirlemeler yapması gerekir. Örneğin bir tartışma esnasında öfkelendiğinizde sakinleşmek için neler yaparsınız, sorusunun cevaplarını listeler halinde hazırlayın. Bu listede yer alanları öfeli olmadığınız zamanlarda da uygulamaya çalışıp aşırı sinirlilik halinden kurtulabilirsiniz.

Kontrol edilemeyen öfke yüzünden başınıza gelen kötü olaylar varsa bunlar hakkında da mutlaka bir liste hazırlayın. Öfke kontrolü yapılmadığında nasıl zararlar verdiğini bu liste ile her zaman gözünüzün önünde bulundurun. Bu bilinç altına daha sakin olmalısın uyarısı verip kişinin kendisini daha sakin hissetmesini sağlayacaktır.

4 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...