Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 3 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Erkekler için tesbih taşımak son derece büyük bir öneme sahip olabilmektedir. Hemen herkesin birbirinden farklı zevki bulunmakta olup, piyasada da bu zevk ve beğenilere göre oldukça fazla sayıda tesbih modeli bulunmaktadır. Tesbih denildiğinde akıllara gelen ilk taşlardan biri de Oltu taşıdır. Oltu taşı ile üretilmiş olan tesbihler, kişiler tarafından son derece büyük bir ilgi görmeye de devam etmektedir. Anavatanı Erzurum olan Oltu taşı, birbirinden farklı işçilik ve detay ile birlikte oldukça farklı modellerde tesbih yapımında kullanılmaktadır.

Hemen her konuda olduğu gibi teşbihlerde de sahte olanlar söz konusudur. Büyük paraların ödendiği tesbihlerde, sahte taşın kullanıldığı anlamak bazı durumlarda bir hayli zor olabilmektedir. Bunun için ise hangi taştan üretildiyse ona göre farklı anlama yolları söz konusu olabilmektedir. Bütün bu sebeplerden dolayı da Oltu taşı tesbih nasıl anlaşılır? Sorusu oldukça büyük bir önem taşımaya devam etmektedir.

Oltu Tesbihi anlamanın birçok yolu vardır. Hemen her yerde satılan zımpara kâğıdının üzerine Oltu taşının bir tanesi sürtülür. Sürtünme sonucunda ortaya çıkan renk beyaz ise Oltu taşının sahte, bu renk siyah ise Oltu taşının gerçek olduğu anlaşılabilmektedir. Siyah renk, Oltu taşının gerçek olduğunu gösterse de kalite bakımından düşük olduğunu da gösterir. Bu sebeple de kaliteli bir Oltu taşının olması için bu rengin kahverengi olması beklenmektedir. Gerçek Oltu taşı nasıl anlaşılır? Sorusuna yönelik olarak bir diğer yöntem ise iğneyi çakmak ile yakıp tanenin üzerine bastırmaktır eğer iğne taneye batıyorsa bu plastiktir aslına bakarsanız çıkan koku da plastik kokacaktır.

Oltu Taşı Tesbih e benzemesi için plastiği sert şu demek oluyor ki polyesterleri kullanırlar bunlara kızgın iğneyi batırmak bir hayli zordur fakat iyice kızdırırsanız iğneyi buna da batacağını göreceksiniz. Oltu Taşı Tesbihin sahte olup olmadığını anlamanın bir yolu da habbe deliklerinin yani tesbih tanelerinin geçmiş olduğu deliktir bu tanelerin içine bakmış olduğumuz da tanenin içi mat olması lüzumlu eğer yüzey şeklinde parlaksa bu Oltu Taşı Tesbih değildir, sebebi el ile parlatılan tanelerde yalnız yüzey parlar içleri değil. Yine Oltu Taşı kontrol etmek için Oltu Taşı tanelerinin delik kısımlarına bakabiliriz ne kadar ustaca yapılırsa yapılsın mutlaka ufak tefek hatalar vardır ve taneler el ile işlendiği için azda olsa tanelerin boyutları birbirinden farklı olacaktır.

Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır 1

Tesbih meraklıları için hakiki Oltu taşı nasıl anlaşılır? Sorusunun yanıtları büyük bir ehemmiyet taşımaktadır. Bunun için tesbihteki taşları birbirine hafifçe vurun. Hakiki olan Oltu taşlarının birbirine temas etmesi halinde kendisine has bir sesi ortaya çıkacaktır. Sahte olan taşlarda ise daha bayağı ve boş bir ses duyulur. Böylelikle gerçek Oltu taşı ile sahtesinin arasında fark kolay bir şekilde anlaşılmış olabilmektedir. Oltu taşı tesbihlerinin sahte olup olmadığını anlamak için birbirinden farklı yöntem söz konusudur. Bu sebeple de Oltu taşı yanar mı? Sorusu da sıklıkla sorulmaya devam etmektedir.

Oltu Taşı Nasıl Anlaşılır 2

İçerisinde yüksek oranda karbon bulunan Oltu taşı, ateşe tutulduğu anda hızlı bir şekilde yanmaya başlar. Sahte olan Oltu taşı tesbih modellerinde de içerisinde daha farklı maddelerin de olması sebebi ile yansa dahi bu süre hakiki olanlara nazaran daha uzun olmaktadır. Oltu taşını nasıl anlarız? Sorusuna yönelik olarak bu gibi testleri yapmak mümkün olmaktadır. Kişilerin bu gibi testler sonrasında sahte çıkan Oltu taşlarına itibar etmemesi gerekmektedir. Bu gibi problemler ile karşı karşıya kalmamak için ise güvenilir ve kaliteli olan yerlerden alışveriş yapılması önerilmektedir.

3 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...