Oyun Hamuru Nasıl Yapılır?

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Oyun hamurlarını dışarıdan almak istemeyen anne ve babalar, hamuru evde kendi uğraşlarıyla yapabilirler. Oyun hamurlarından değişik karakterler elde edilmektedir. Oyun hamurlarını dışarıdan almak istemeyen ebeveynleri ilgilendirecek olan yazımız oldukça verimlidir. Oyun hamurlarını yapmak için aslında bir kaç malzemeye ihtiyacımız var. Şimdiki makalemizde, gıda boyasız oyun hamuru nasıl yapılır, sorusunu yanıtlamaya çalışacağız.

 • Gıda boyası olmayan oyun hamuru yapımında un ve suya ihtiyacımız vardır.
 • Un ve su bir kap içinde karıştırılacak ve içine çok az mikrop olmaması adına su koyulacaktır.
 • Renkli olmasını istiyorsanız hamur içine hardal yani safran tozu ekleyiniz.
 • Hamuru sarı renkli yapacak olan hardal yani koyu renkli oyun hamuru böylelikle sağlıklı çocuğunuza asla zarar vermeyen bir hamur olacaktır.
 • Hamuru rahat şekillendirmek içinde çok az sıvıyağ eklemesi yapınız.

Bizler oyun hamuruna çok para vermemeliyiz. Çocukların kullanması için dışarıda satılan gıda boyası olan oyun hamurları cilde çok zarar verebilir. Cildi tahriş edebilir. Oyun hamurlarına gereksiz yere para vererek zarar etmek yerine kendimiz zaten un ve su yardımı ile bir hamur elde ederiz. Aşağıdaki tarifi uygularsanız umarız çok sağlıklı bir hamur elde edeceksiniz. Oyun hamurlarını kullanacak çocuklarımız daha sonrasında ikinci gün kullanmamalıdır. Oyun hamurlarını evde yapıp bir gün kullandıktan sonrasında lütfen atınız.

Gıda boyaları hamurları renklendirmek için kullanılıyor. Aşağıdaki maddeler sayesinde de oyun hamuru nasıl yapılır evde konusunu anlatmaya çalışacağız. Aynı zamanda oyun hamuru evde nasıl yapılıroyun hamuru nasıl yapılır evde, sorusunu da aşağıdaki maddeler sayesinde yanıtlamış olacağız.

Oyun hamurları yapmak için malzeme seçenekleri oldukça fazladır. Oyun hamurları renkli olması gerektiğinden dolayı genellikle renklendirmek için sağlıklı yapay olmayan tozları tercih ediyoruz. Çocukların çok hoşlandıkları oyun hamurlarını evde yapmak için gerekli olan malzemeler aşağıdaki gibidir. Ayrıca aşağıdaki maddeler sayesinde evde oyun hamuru nasıl yapılır,  sorusu içinde bilgiler alacağız. Oyun hamurlarını renklendirmek için hazır meyve sularıda kullanılabilir. Hazır meyve suları bu süreçte en büyük yardımcınız olur. Yani gıda boyası kullanmak yerine oldukça etkilidir.

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? 1

 • Su ve un : Su ve un kullanarak hamuru yoğurmaya başlayalım.
 • Nişasta : Nişasta hamurun kolay şekil almasını sağlar. Nişasta sayesinde hamuru bükerek hamura değişik stiller verebiliriz.
 • Çok az tuz : tuz hamuru sert tutar ve ileride bakteri oluşturmasını engeller.
 • Fesleğen yaprakları : hamur rengini yeşil yapmak için gereklidir. Fesleğen kokusu itibari ile de çocuklara zarar vermez.
 • Sarı hardal ve safran tozu : hamur rengini koyu sarı yapmak için gereklidir.
 • Sıvıyağ: Hamuru rahat şekillendirmek içinde çok az sıvıyağ eklemesi yapınız.
 • Çilek Suyu: Hamurun kırmızı veya koyu pembe tonlarında olmasını istiyorsanız çilekleri blender ile çekip suyunu ekleyebilirsiniz.
 • Vişne suyu: vişne suyu ise hamurun çok koyu kırmızı veya koyu vişne pembe tonlarında olmasını istiyorsanız kullanılır.
 • Portakal kabukları : Portakal kabukları kullanarak da hamuru renklendirebiliriz.
 • Hazır paket meyve suları : Hazır meyve suları hamuru renklendirmek için gerekli olan süreçte en büyük yardımcınız olur.

Oyun Hamuru Nasıl Yapılır? 2

Oyun hamurlarından minik bir yüzme havuzu bile yapılmaktadır. Havuzun açık mavi renkli olması için kullanılacak olan malzeme bulmak biraz zor olabilir. Oyun hamurlarını gıda boyası olmadan her renge sokamayabiliriz. Bunun içinde çocuklarımıza muhakkak, elindekiler ile yetinmesini bilmesi gerektiğini anlatmak gerekir. Oyun hamurları kullanarak çocuklar keyifli zaman geçirmektedirler. Su ve un kullanarak yapmış olduğumuz hamur tarifinden umarız memnun kalırsınız.

14 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...