Oyun Hamuru Tarifi

Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Oyun Hamuru Tarifi Yayınlanma Tarihi: 20 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Çocukların yaratıcı özelliklerini, zihinsel gelişmelerini ve hayal güçlerini geliştirmek amacıyla oyun hamurları ile birçok oyun özelliklerini ortaya çıkarmaktadırlar. Çeşitli renklerde oluşan oyun hamurları çocukların vakit geçirmeleri açısından son zamanlarda ortaya çıkan oyuncak çeşitleridir. Oyun hamurları ile oynamakta olan çocuklar bu oyun hamurlarından kendi düşüncelerine göre çeşitli şekiller yapmakta ve becerilerini ortaya Oyun hamuru tarifi okul öncesi çocuklarda zihinsel bir aktivite olarak görülmektedir. Oyun hamurları kırtasiyelerde ve marketlerde bulunmaktadır. Evde oyun hamuru tarifi yapılırken çocukların oyun hamuru ile oynadıkları gibi hamur yapımında da çocuklar oldukça eğlenceli bir vakit geçirirler. Evde oyun hamuru yapımı tarifi yapılan oyun hamurlarının yapılışı 2 şekilde yapılmaktadır. Bunlardan birincisi pişirilme yöntemi ile yapılan oyun hamuru, 2. ise pişirilmeden yapılan oyun hamurudur.

Pişirilerek yapılmış olan oyun hamuru şekil vermede çok kolay olmaktadır. Pişirilmeden yapılan yani çiğ elde edilen oyun hamuru yapımı çok pratik olmakta ve sabırsız çocuklar için zaman kaybetmeden elde edilmektedir. Pişirilmeden yapılan oyun hamuru tarifi şu şekilde olmaktadır. Pişirilmeden elde edilen oyun hamuru için gerekli olan malzemeler şunlardır; Oyun hamuru nasıl yapılır tarifi pişirilmeden gerçekleşen şudur;

  1. Su bardağı su
  2. Çorba kaşığı kadar sıvı yağ
  3. Su bardağı normal un
  4. Su bardağının bir miktarı kadar tuz

Oyun hamuruna verilecek olan renkler için gıda boyası veya gıda boyası yok ise sebze ve meyvelerin yaprakları ya da kabukları olabilir. Kullanılacak gıdalardan kahverengi rengi yakalamak için kahve, kırmızı renkler için pancarın suyu, sarı renkler için zerdeçal gibi sebze ve meyveler kullanılır. Bu gerekli olan malzemeler hazırlandıktan sonra oyun hamurunun yapılış şekli şu aşamada olmaktadır. Elde edilmiş olan bütün malzemeler gıda boyası hariç hepsi karıştırılıp hamur haline getirilir. Daha sonra elde edilen hamur küçük parçalara ayrılarak gıda boyası le boyanır. Elde edilen her parça ayrı renklere boyanmalıdır.

Oyun Hamuru Tarifi 1

Pişirilerek elde edilen oyun hamuru malzemeleri şunlardır;

  1. 2 su bardağı kadar un
  2. 2 su bardağı kadar su
  3. Yarım su bardağı kadar tuz
  4. 2 çorba kaşığı kadar tartar kremi veya elma sirkesi
  5. Gıda boyası

Pişirilerek yapılacak olan oyun hamurunun yapılış şekli şu şekilde olmaktadır;

İlk önce tuz ve un karıştırılmalı daha sonra ise elma sirkesi veya tartar kremi su ile karışım yapılır. Yapılmış olan karışım iyice hamur şekline gelinceye kadar yoğrulur. Elde edilmiş olan hamur küçük parçalara ayırıp gıda boyası ve sıvı yağı hamurlara ilave ediniz. Daha sonra bunları kısık bir ateşte pişirmeye başlayınız. Pişmiş olan hamur tavadan ayrılınca ateş üzerinden alınıp soğumasını bekleyiniz. Hamurların kurumasını engellemek için kapalı kavanozda saklamak gerekir.

Oyun Hamuru Tarifi 2

Oyun hamuru ile şekiller vermek yani yapmak çocuğun gelişimini desteklemede çok faydalı olmaktadır. Çocukların hayal güçleri ortaya çıkmış olur. 3 yaşına kadar olan çocukların oyun hamuru ile şekiller yapmazlar yalnızca hamurları parçalara bölerek oyunlarını oynarlar. 3 ve yukarı yaşlarda olan çocuklar oyun hamurları ile çeşitli şekiller ortaya çıkarırlar. Çocukların yapmış oldukları şekiller çocukların hayal güçlerini ortaya çıkarmaktadır. Çok küçük çocukları oyun hamuru ile oynarken asla yalnız bırakmamalıyız. Oyun hamuru ile oynayan çocukların el ve parmak kaslarında gelişmeler, el ve göz koordinasyonun olmasına çocukların sert ve yumuşak dokuları öğrenmelerinde oyun hamurlarının önemi çok büyüktür. Çocukların yaratıcılığının ortaya çıkmasını ve kendini ifade etme özelliklerini geliştirmede yardımcı olmaktadır. Dışarıdan alacağınız oyun hamurlarının sağlık yönünden zararlı olmamasına dikkat edilmesi gerekir.

20 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...