Oyun Hamuru Yapımı

Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017 Ekleyen: Merve Kara


Oyun Hamuru Yapımı Yayınlanma Tarihi: 14 Kasım 2017
Ekleyen: Merve Kara

Oyun hamuru ile yapılan etkinlikleri her yaştan çocuk çok sevmektedir. Oyun hamuru ile oynamak sadece çocukların iyi vakit geçirmesini sağlamaz aynı zamanda onların el becerilerinin ve hayal güçlerinin gelişimine de katkı sağlar. Küçük çocuğu olanlar onlara rengarenk oyun hamuru alırlar fakat bu hamurlar çok dayanıklı değilidir. Belli bir süre sonra kuruyabilir ya da renkleri değişerek kullanılamaz hale gelebilir. Bu tür durumlarda dışarı çıkıp oyun hamuru alma imkanınız yoksa bunu evde kendiniz de yapabilirsiniz. Ev yapımı oyun hamuru çocuklar için daha sağlıklı olduğu için de böyle bir tercih yapabilirsiniz. Evde oyun hamuru yapma fikri size cazip geldiyse bu yazımızda sizlerle oyun hamuru yapımı hakkında bilgiler ve evde uygulayabileceğiniz tarifler paylaşıyoruz. Bunlardan istediğinizi kolay bir şekilde yaptıktan sonra evde çocuğunuzla birlikte rengarenk oyun hamurlarını şekillendirerek oldukça keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Küçük çocuğunuz varsa her ihtimale karşı evde oyun hamuru yapımı hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda var. Dışarıdan ekstra bir malzeme almadan sadece evinizin mutfağındaki bazı ürünleri kullanarak rahatlıkla oyun hamuru yapabilirsiniz. Oyun hamuru yapımı konusunda tercih edebileceğiniz farklı seçenekler bulunmaktadır. Aşağıdaki tariflerden istediğinizi uygulayarak çocuklar için çok güzel ev yapımı oyun hamuru yapabilirsiniz.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı un
 • 1/4 su bardağı su
 • 1 çay kaşığı sıvı yağ
 • 1/2 su bardağı tuz
 • Çok az gıda boyası

Yapılışı

Bir kabın içine belirtilen miktarda un, tuz ve sıvı yağı alın. Bunları güzelce karıştırdıktan sonra üzerine azar azar su ilave edin. Sonrasında kabın içindeki malzeme hamur kıvamına gelene kadar yoğurun. Bu aşamada hamurun çok akışkan olduğunu fark ederseniz içine biraz daha un ekleyebilirsiniz. Bu şekilde sade bir oyun hamuru yaptıktan sonra tercihinize göre renklendirebilirsiniz. Bunun için hamuru küçük parçalara ayırın ve her parçayı seçtiğiniz renkte gıda boyası ile yoğurarak renklendirin.

El yapımı oyun hamuru hakkında pratik bir tarif daha paylaşmak istiyoruz. Evde oyun hamuru yaparken verilen listedeki malzemeleri doğru oranda kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi

Malzemeler

 • 1 su bardağı un
 • 1 su bardağı su
 • 2 yemek kaşığı sıvı yağ
 • 6 yemek kaşığı tuz
 • 2 yemek kaşığı elma sirkesi veya tartar kremi
 • İstediğiniz renkte gıda boyası

Yapılışı

Bir kabın içine tuz ve suyu alıp bunları karıştırın. Daha sonra içine elma sirkesi ya da tartar kremini de alın ve bunları güzelce yoğurarak hamur haline gelmelerini sağlayın. Yapmış olduğunuz oyun hamurunun içine gıda boyası ve sıvı yağı da ilave ettikten sonra bunları kısık ateşte pişirin. Ocağın altını kapattıktan sonra bir süre soğuması için bekletin.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi 1

Verdiğimiz tariflerden de anlaşılacağı gibi evde oyun hamuru yapmak son derece kolaydır. Ortalama 20 dakika gibi bir süre içinde çocuğunuz için rengarenk oyun hamurları yapabilirsiniz. Ev yapımı oyun hamurunu açıkta bırakırsanız kuruyabileceği için bunu ağzı kapalı kutularda muhafaza etmelisiniz. Sizlerle paylaşmış olduğumuz tarifler sayesinde artık çocuğunuza evde oyun hamuru yaparak onu mutlu edebilirsiniz.

Ev Yapımı Oyun Hamuru Tarifi 2

Ev yapımı oyun hamuru ile birçok farklı aktivite yapılabilir. Çocukların en sevdiği oyun hamuru ile diş yapımı da oldukça kolaydır. Bunun için evde beyaz ve kırmızı oyun hamuru yapmanız gerekiyor. Daha sonra kırmızı oyun hamurundan iki tane parça koparın. Bunları elinizle yuvarlayıp biraz incelttikten sonra hafifçe bastırarak yassılaştırın. Sonrasında ise beyaz oyun hamurundan küçük parçalar koparın. Bu parçaları elinizle yuvarladıktan sonra damak olarak yapmış olduğunuz oyun hamurlarının üzerine bastırarak yapışmalarını sağlayın. Sizin yapmış olduğunuz oyun hamuru ile diş yapmak çocuğunuzun çok hoşuna gidecektir.

14 Kasım 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...