Panik Atak Tedavisi

Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017 Ekleyen: Merve Kara


Panik Atak Tedavisi Yayınlanma Tarihi: 19 Mayıs 2017
Ekleyen: Merve Kara

Aniden başlayan, 10 dakika içerisinde en yüksek düzeye çıkan, yoğun korku ya da kendini iyi hissedememe sorununa panik atak adı verilmektedir. Panik atağın tam olarak neden oluştuğu ya da herhangi bir tedavisi olmasa da yapılması gereken bazı durumlar meydana gelmektedir. Panik atak tedavisi belirtileri denilmeden önce kişilerin kendilerinde panik atak olup olmadığına karar vermesi gerekmektedir. Kişilerin kendilerinde panik atak sorunu olup olmadığını anlayabilmek ve yanlış bir tedavi riskini göze almaması için mutlaka bir uzman ile görüşmeleri gerekmektedir. Kişilerde eğer aşağıda yer alan belirtilerden 4 ya da daha fazlasını aynı anda yaşıyor ise bu kişiler de panik atak sorunu var denilmektedir. Bu belirtiler;

 • Aşırı terleme
 • Titreme ya da sarsılma hissi
 • Çarpıntı, kalp atışlarını duyma
 • Soluk kesilmesi
 • Nefes alamama ya da boğulma hissini yaşama
 • Göğüste ağrı ya da göğüsün sıkışma hissi
 • Üşüme ya da tam tersi ateş basma
 • Ölüm korkusu
 • El ve ayaklarda uyuşma, karıncalanma hissi
 • Kişinin kendisini ya da etrafında yer alan kişileri değişmiş olarak düşünme
 • Mide bulantısı
 • Karın ağrısı
 • Baş dönmesi gibi belirtiler var ise kişiler panik bozukluk sorununu yaşamaktadır.

Panik atak sorunu genel olarak genç yaşlarda ortaya çıkmaktadır. Kişilerin tüm yaşam boyunca panik atak sorununu yaşama oranı % 1,5 ile % 3,5 arasında belirlenmiş olmaktadır. Panik atağın başlama yaşları ortalama olarak 20’li yaşlarda başlamakta ve kadınlarda erkeklere göre bu sorun iki kat daha fazla görülmektedir.

Panik atak daha çok vücudun önce karşılaştığı sorun ile savaşmak ya da kaçmak istemek gibi durumlarda meydana gelmektedir. Bu sebepten kişilerin yaşadıkları sorunlara karşı mutlaka soğukkanlı bir şekilde yaklaşmaları önerilmektedir. En büyük nedeni olan stres ile başa çıkılmadığında kişilerin son olarak patlama noktalarında panik atak devreye girmektedir. Panik atak aşamaları;

Panik Atak Tedavisi 1

 1. İlk olarak nefes alış ve verişlerde normale olan ile bir artış görülmektedir. Soluk kesilmesi, nefes daralması, göğüs ağrısı ya da göğüste bir baskı hissedilmeye başlanmaktadır.
 2. Daha sonrasında kalp atışlarında hızlanma ve çarpıntı hissi ortaya çıkmaktadır. Son aşamalarda oluşan panik ataklarda kişiler kendi kalp atışlarını duymaya başlamaktadır.
 3. Kan basıncı artmakta ve kalp bol miktarda kan pompalamaktadır. Terleme, titreme, ateş basmaları gibi durumlar daha çok bu aşamada kendini göstermektedir.
 4. Kan basıncı artarken deride yapılan kan dolaşımı yavaşlamakta ve özellikle el ve ayaklarda uyuşma karıncalanma hissi ortaya çıkmaktadır.
 5. Deride olduğu gibi sindirim sisteminde de kan pompalanması azalmaktadır. Bu durumlarda daha çok kan ağrıları ve mide bulantıları hissedilmektedir.
 6. Kandaki oksijen ve karbondioksit miktarı değişmekte ve beyin kan sirkülasyonu da normale göre daha farklı olmaktadır. Kontrolü kaybetme ve ölüm korkusu oluşmaya başlamaktadır.

Panik Atak Tedavisi 2

Panik atak tedavisi mümkün olan bir hastalık olmaktadır. Panik atak tedavisi ilaçlar ile olabileceği gibi panik atak tedavisi bitkisel yollar ile de mümkün olmaktadır. Ancak tedaviye başlamadan önce mutlaka bir uzman ile görüşülmesi gerekmektedir. Ahmet Maranki panik atak tedavisi konusunda da hastalarını uyarmaktadır. Bu hastalığın tedavisinde mutlaka bir psikiyatr ile görüşmekte fayda olmaktadır. Ayrıca verilen ilaçlarında düzenli olarak kullanılması önerilmektedir. İlaç tedavisi hastalığı geçirmekte ancak ilaçlar bırakıldıktan sonra aynı başlarda olduğu gibi şikâyetler kendini tekrarlayabilmektedir. Bu yüzden kişiler ilaç kullansa bile kognitif davranışçı terapinin görülmesi gerekmektedir. Bu sayede hastalık daha iyi bir aşamaya getirilene kadar tedavinin devam ettirilmesi önerilmektedir.

Panik Atak Tedavisi 3

19 Mayıs 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...