Pasaport Nasıl Alınır

Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Pasaport Nasıl Alınır Yayınlanma Tarihi: 2 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Vatandaşı olduğunuz ülkenin sınırları dışına yasal yollardan çıkabilmeniz için ilk gerekli belge pasaporttur. Pasaport resmi ve sizin kim olduğunuzu uluslar arası boyutta kanıtlayan bir belgedir. Bizde sizler için nasıl pasaport alınır ve ne gibi evraklar gerekir sorularına yanıt aramaya çalıştık. Pasaport başvuruları emniyet müdürlüklerine yapılmaktadır. Pasaport almak için yapmanız gereken işlemleri belli bir mantığa göre sıraladık. Sizde bu sıralamayı takip ederek kısa sürede pasaport işlemlerinizi tamamlamış olursunuz.

 • İlk olarak evrakları hazırlayın ve eksiksiz bir hale getirin. Yazımızın devamında gerekli olan evrakları bulabileceksiniz. Her birini bir dosya haline getirin ve eksiksiz olduğundan emin olun.
 • Pasaport geçerlilik süresinin ne kadar olacağına karar vermelisiniz. Altı aylık pasaport başvurusu yapabileceğiniz gibi, 10 yıllık pasaport başvurusuda yapabiliyorsunuz. Pasaport geçerlilik süresine bağlı olarak ödeyeceğiniz ücretler de artmış olacaktır. Bu noktada uzun süreli pasaport almak daha mantıklıdır.
 • Pasaport geçerlilik süresine karar verdikten sonra harç ve defter bedellerini ödemelisiniz. Hem pasaport harcı, hem de pasaport defter bedeli ödemeden başvurunuz kabul edilmeyecek ve işleme alınmayacaktır. Bu noktada pasaport nasıl çıkarılır sorusunun özünde tüm işlemlerin eksiksiz yapılması bulunmaktadır.
 • Pasaport başvurusu işlemleri için randevu almanız gerekmektedir. Emniyet müdürlüğünden online veya telefon yolu ile randevu alabiliyorsunuz. Başvuru için ülkenin herhangi bir bölgesindeki ilçe emniyet müdürlüklerine başvurubilirsiniz. Tamda bu noktada pasaport nereden alınır sorunuza cevap vermiş olduk.
 • Son olaral başvuru işlemlerinizi yaptınız ve tüm istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurduktan sonra teslimat süreci kalacaktır. Randevu günü itibari ile ortalama 7 gün içinde pasaportunuz belirtmiş olduğunuz adrese kurye veya kargo ile gönderilmiş olacaktır.

Tüm bu detaylarla birlikte yapmanız gereken işlemler tamamlanmış olacaktır. Bu kapsamda pasaport başvuru işlemleri sırasında herhangi bir evrak veya belge eksik olması durumunda başvurunuz red edilmiş olacaktır. Bu nedenle hiçbir belgenin eksik olmadığından emin olmalısınız.

Pasaport İçin Gerekli Evraklar

Pasaport için gerekli olan evraklar nelerdir sorusu içinde yazımızın son bölümünü okumaya devam edebilirsiniz. Pasaport başvurusu için ilk ve önemli belge üzerinde T.C. Kimlik no yazan nüfus cüzdanıdır. Eğer bu noktada bir eksiklik bulunuyorsa ilk olarak nüfus müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir. Bu noktada pasaport için gerekli belgeler üzerine diğer detayları yazmaya devam ediyoruz.

pasaport nasil alinir

 • Nüfus cüzdanınızın aslı ve fotokopisi hazır olmalıdır.
 • Başvuru sırasında 2 adet biyometrik fotoğraf iletmeniz gerekiyor. Pasaport başvuruları için vesikalık fotoğraf kesinlikle kabul edilmemektedir. Fotoğrafçıların hemen hepsinde biyometrik foto çekme hizmeti mevcuttur. Belirtmeniz yeterli olacaktır.
 • Eski pasaportlarınız varsa bunların aslı olacak şekilde başvuru sırasında iletmeniz şarttır.
 • Pasaport harçları ve diğer pasaport bedelleri ödenmeli ve de dekontları başvuru sırasında ibraz edilmelidir.
 • Kendiniz için değilde reşit olmayan veya engelli bir kişi için başvuru yapıyorsanız muvaffaketname gerekecektir.

pasaport nasil alinir

Yazımızın son bölümünde de pasaport ücretlerini bulabilirsiniz. Son yapılan güncellemelerle birlikte 2017 ücretleri şu şekildedir.

 • 6 aylık Harç bedeli 120.1 TL ve defter bedeli 94 TL’dir.
 • 1 yıllık Harç bedeli 175,5 TL ve defter bedeli 94 TL’dir.
 • 2 yıllık Harç bedeli 286,4 TL ve defter bedeli 94 TL’dir.
 • 3 yıllık Harç bedeli 406,7 TL ve defter bedeli 94 TL’dir.
 • 4 ile 10 yıllık Harç bedeli 573,1 TL ve defter bedeli 94 TL’dir

İşte bu ücretler pasaport sürelerü uzadıkça bir miktar artmaktadır. Ancak, ortaya çıkan artış ve fark ciddi miktarda değildir. Bu nedenle uzun süreli almak daha karlıdır.

2 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...