Patates Püresi Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler

Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2017 Ekleyen: Merve Kara


Patates Püresi Nasıl Yapılır Pratik Bilgiler Yayınlanma Tarihi: 24 Ocak 2017
Ekleyen: Merve Kara

Patates ülkemizde en yaygın olarak üretilen ve mutfaklarda çokça kullanılan besindir. Faydası da bir o kadar çoktur. Aynı zamanda her bütçeye uygun fiyatı vardır. Üretimi çok olduğu için gönül rahatlığıyla tüketilir. Türk mutfağının dışında yabancı ülkelerin mutfaklarında da patates fazlasıyla kullanılır. Patates ile yapılan yemeklerin çeşidi, kızartmalar, mezeler, börekler, çörekler, salatalar çok fazladır. Genellikle et yemeklerinin yanında aklımıza ilk gelen şeyler patates püresi ve pilavdır.  Herkesin kendince yemek tarifi farklı olabilir.  Böyle olsa da özünde yemeklerde kullanılan ana malzemeler bellidir. Bunun dışında kalan yiyecekler istek üzerine katılabilir. Patates püresi yapımı için de bu geçerlidir. Yani püre tarifi oldukça kolay gözükse de lezzeti ve kıvamı tutturmak her zaman kolay olmayabilir.  Fakat patates püresinin yapılışı bilindiği üzere zor değildir. Herkesin kolaylıkla yapabileceği sofraların vazgeçilmezi bir lezzettir.

Patates Püresi Tarifi

Öncelikle ilk adım kişi sayısına göre patates belirlemek. Patatesleri temizledikten sonra ister kabuğuyla ister kabuğu soyularak haşlayabiliriz. Kabuğuyla birlikte haşlanan patateslerin her zaman daha lezzetli olduğu söylenir. Yinele tercih sizindir. Patatesler iyice yumuşak bir şekilde haşlanır. Haşlanma süresi yirmi dakika yarım saat arası değişebilir. Haşlandıktan sonra patateslerin üzeri kapatılırsa bir süre buharıyla demlenmesi lezzetini içinde tutacaktır. Sonrasında patatesler ezilmelidir.

Başka bir tencerede tereyağı ve bir miktar sıvıyağ hafifçe kavrulur. Yağ miktarı tercihe göre ayarlanır. Üzerine ezilen patatesler konulur. Yağla bütünleşen patateslere bir miktar süt eklenir. Eklenen süt de patates sayısına göre ayarlanır. Burada önemli olan nokta eklenen sütle patates püresi yumuşak ve kaşığa hafif yapışan kıvamda olmasıdır. Sütün de taze olması gerekir. Çok fazla süt eklenirse sulu bir kıvam püre için uygun olmayacaktır. Sütle birlikte karışan patates hafif kısık ateşte beş on dakika arası pişmelidir. Bu arada tencereye yapışmaması için kontrol edilmelidir. Sütün iyice piştiği anlaşıldıktan sonra gerektiği kadar tuz göz kararı eklenir. En son servis edileceği zaman rendelenmiş kaşar peyniri veya taze çeçil peyniri eklenir. Eklenen peynirlerle pürenin uzayıp uzamadığına bakılır. İstenen kıvamda olduysa bir iki dakika sonra ateş kapatılır. Servis tabağına alınan pürenin üzerine isteğe göre nane veya kekik hatta pul biber konulabilir.  Baharatlar patatese çok yakıştığı için püreye istenilen miktarda baharat katabiliriz. Yemek yapmaya yeni başlayanlar için püre yapımı çok ideal ve pratiktir.

patates puresi tarifi

Patlıcanlı, etli, pazılı, kabaklı, biberli yemeklerin yanına çok yakışır. Kısa zamanlı yapılmasıyla da kurtarıcıdır. Patates püresinin yanına bulgur veya pirinç pilavı en güzeli de makarna yapılırsa beğeni kazanır. Aynı şekilde mantar kavurmasının yanına da patates püresi harika bir uyum sağlayacaktır. Patates püresi için farklı tatlar da düşünebiliriz. Örneğin patates püresinin içine taze fesleğenler, taze naneler konulabilir.  Veya ince ince tiftiklenmiş beyaz et de konulabilir. Bu tamamen mutfaktaki hâkimiyetimize ve tercihimize kalmış bir durumdur. Patates püresinin üzerine kırmızıbiber ve soğan kavurup servis edebiliriz.  Kavrulan ıspanak veya pazıları da patates püresinin içine atabiliriz. Taze bezelyeler de patates püresine renk katar.  Brokoli de patates püresiyle muhteşem bir uyum gösterebilir. Klasik gibi görünen bir tat yapacağınız ufak katkılarla çok farklı lezzetlere dönüşür. Ayrıca sarımsak ile mutlaka tat vermemiz gerekir. Patates püresinin birçok çeşidini mutfağımızda denemeliyiz. Bu sebeple mutfakta her zaman yenilikler yapılmalıdır. Herkes kendi mutfağının şefidir. Bu yüzden kullanılan sebzelerin, etlerin ve baharatların çeşidi tamamen size kalmıştır.patates puresi tarifi

26 Ocak 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...