Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur

Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017 Ekleyen: Merve Kara


Peri Bacaları Nasıl Oluşmuştur Yayınlanma Tarihi: 7 Şubat 2017
Ekleyen: Merve Kara

Peri bacaları, dış faktörle zaman içinde oluşmuş yapılardır. Bunların en güzel örneklerinden bir tanesi Türkiye’de, Nevşehir’ de bulunmaktadır. Kapadokya’da bulunan bu güzel örnekler doğanın kendi kendine zamanla oluşturduğu doğal turistik bir yer haline dönüşmüştür. Doğa harikası olarak da tanımlanan bu peri bacaları şapkalı mantarlara benzerler. Bu yüzden çokça turist ağırlarlar. Şekilli dev yapıların kendi kendine oluşmuş olması ziyaret eden veya fotoğrafını gören herkesi şaşkına çevirir. Oluşumu yıllara öncesine dayanan bu yapılar, birçok efsaneyi de içinde barındırdığından incelemesi daha keyifli hale gelecektir.

Tüm eğlence ve turistik amaçlar kenara bırakıldığında doğanın bunu nasıl meydana getirdiği görenleri araştırmaya iter. Peki, kendi kendine zaman içinde peri bacaları nasıl oluştuPeri bacaları oluşumu görülen yerlerin ortak özellikleri nelerdir? Peri bacaları oluşumu için gerekli o bölgenin yapısı nasıl olmalıdır? Peri bacaları hakkında bilgi edindikten sonra peri bacalarını ziyaret etmek, doğanın mükemmel gücünü hissetmenize katkıda bulunur.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Peri bacaları nasıl oluşur sorusunu anlayabilmek için peri bacalarının oluşmasında rol oynayan tüm etkenler anlaşılmalıdır, bunları anlamak için de peri bacaları oluşmadan önceki çevre koşulları bilinmelidir.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu?

Peri bacaları oluşmadan önce yani bundan milyonlarca yıl önce Kapadokya bir iç denizmiş. Bugün yapılan, arkeoloji çalışmaları bunu kanıtlamıştır. İç deniz, kara içlerine sokulmuş deniz anlamına gelmektedir.

Dünyanın merkezinde yer alan magma tabakası, yer kabuğunun hareketlenmesiyle birlikte yanardağlardan yeryüzüne püskürmeye başlar ve bu volkanik hareketle magma tabasında bulunan lavlar denizleri kurutur. Kuruyan bu iç denizin çukurlarında biriken lavlar, peri bacalarının oluşumda büyük rol oynar.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu? 1

Peri bacaları yıllarca değil milyonlar yıl sonucu oluşmuş yapılardır. Bu volkanik dağların milyonlarca kez patlaması sonucu çıkan lav, denizi kuruttuktan sonra çukurlara dolmuş ve sertleşmiş, bunun da üzerine tekrar patladıkça tekrar kurumuş ve orada kalmıştır. Bu olaylar volkanik dağlar sönene dek devam etmiştir. Oluşumun ana mekanizması bu şekilde açıklanır. Tekrar ve tekrar üst üste biriken lav tabakaları…

Ancak tek etki magmanın akışkan sıvısının yeryüzünde kuruması değildir. Bu yanardağlar söndükten sonra  akarsularda şekillenmelerinde etkilidir. Sertleşmiş lavlar akan akarsularla aşınır ve derin vadiler oluşmasına neden olur. Bu derin vadileri etkileyen şeyse rüzgarlardır. Rüzgarlar, estikleri yöne bağlı olarak bu vadileri dalgalandırarak görünüm verir.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu? 2

Yukarıda bahsedilen gövde kısmının oluşumuyla ilgili bilgilerdir. Pek çok yerde bu oluşumlar görülebilir. Asıl merak edilen şapka gibi olan oluşumlardır. Doğal yollarla oluştuğuna en inanılamayan şey o şapka görünümüdür. İlk kısım pek çok yerde görülürken bu şapka oluşumu daha az görülür. Bu şapkalar geri kalan kısmına göre daha sert yapıdadır ki bu yüzden yukarıdan akan sulara veya güçlü rüzgarlara rağmen aşınamazlar. Aşağı kısımları aşınabilir olduğundan oyularak tam anlamıyla bir mantar görünümüne kavuşmasına olanak sağlar.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu? 3

Şapka aslına bakıldığında bir kaya parçasıdır. Gövde ise koni biçimindedir. Genel görünüm o koninin üzerine oturmuş bir şapkadır. Koni şeklinde olan gövde daha dayanıksız olan maddelerle bir araya gelmiştir ancak şapkadaki sert kayada lahar gibi oldukça sert ve kolay aşınmayan kayaçlar bulunur. Peri bacalarını oluşturan bu kayaçlar peri bacalarının ömrünün belirlenmesi sağlayan şeylerdir. Bu kayaların dirençliliği, çevre koşullarına karşı dayanıklılığı onları ayakta tutar.

Peri Bacaları Nasıl Oluştu? 4

Farklı bölgelerde farklı şeylerden ötürü oluşan, farklı boylarda ve tiplerde peri bacaları görülmeyi hak eden doğal güzelliklerdir. Peri bacaları, fiziki faktörle açıklanarak büyüsünü arttıran, doğanın sunduğu mükemmel bir şaheserdir.

7 Şubat 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...