Peynir Nasıl Yapılır

Yayınlanma Tarihi: 29 Temmuz 2017 Ekleyen: Merve Kara


Peynir Nasıl Yapılır Yayınlanma Tarihi: 29 Temmuz 2017
Ekleyen: Merve Kara

Kahvaltıların olmazsa olmazı peynirlerin, farklı çok sayıda çeşidi vardır. Hemen hemen her damak tadına uygun türü bulunan peynirler, kahvaltıların dışında yemek, salata ve tatlılarda da kullanılabiliyor. Hazır olarak her markette ya da mandırada bulabileceğiniz peyniri evde de kendiniz yapabilirsiniz. Merak eden ve denemek isteyenler için bu yazımızda evde peynir nasıl yapılır konusunu ele alacağız.

Evde peynir yapımı, hazır besinlerden hoşlanmayan bayanların ilgisini çeken bir tariftir. Her zaman sevdiklerine sağlıklı ve besin değeri yüksek gıdalar sunmak isteyen bayanlar yoğurt, çökelek, lor ve peynirlerini de kendileri evde yapıyor. Hiç denememiş olanlar için ilk başlarda zor ve sabır isteyen bir iş olan peynir yapımı konusunda zamanla ustalaşabilirsiniz. Kendi damak tadınıza uygun leziz ev yapımı peynir için gereken malzemeler;

 • 5 kilo süt
 • 1 kaşık peynir mayası

Peyniri hazırlamak için ilk olarak sütü tencereye alın ve kaynatın. Kaynayan sütün altını kapatıp mayalanacak kıvama gelene kadar ılımasını bekleyin. Sütün mayalanacak kıvama gelip gelmediğini serçe parmağınız ile kontrol ederek anlayabilirsiniz. Sütün serçe parmağı yakmayacak kadar ılımasının ardından 1 kaşık peynir mayasını içine ekleyin. Süt ve mayayı güzelce karıştırın. Mayanın karışması ile peynirin yeşil suyu hemen oluşmaya başlayacaktır. Tencerenin kapağını kapatıp üzerini temiz bir sofra bezi ile sararak bekletin. En az 2-3 saat en fazla ise 5-6 saat bu şekilde dinlendirin. Daha sonra peyniri bir kevgir ile süzme torbasına alın. Ağzını sıkıca kapatın, üzerine ağırlık koyun ve suyunu iyice süzmesini bekleyin. Sonrasında istediğiniz zaman dilimleyerek servis yapabilirsiniz.

Beyaz peynir nasıl yapılır merak edenler için peynir yapımını paylaştık. Evde kendi peynirinizi kendiniz yapmak isterseniz, yukarıdaki yöntem ile bunu başarabilirsiniz. Süzme aşamasında torba olarak her hangi bir temiz tülbentten yardım alabilirsiniz. Bunun dışında her zaman peynir yapmak isterseniz, kendinize özel bir süzme torbası da hazırlayıp her seferinde bunu kullanabilirsiniz.

Peynir Nasıl Yapılır 1

Evde peynir yapımı için farklı malzemelerden mayalar kullanılabiliyor. Ancak tam anlamı ile beyaz peynir elde etmek için gerçek peynir mayasından mayalanan tariflerin uygulanması gerekir. Peynir mayası üretim şekilleri aşağıdaki şekildedir.

 • Bitkisel peynir mayası üretimi
 • Mikrobiyal peynir maya üretimi
 • Hayvansal organlardan peynir mayası üretimi
 • Fermantasyon ile üretilen mayalar
 • Asit ile pıhtılaştırma yöntemi peynir maya eldesi
 • Modern yöntemlerle peynir mayası üretimi

Peynir Nasıl Yapılır 2

Evde beyaz peynir yapımında kullanılan peynir mayası hayvansal organlaran yapılan peynir mayasıdır. Genç buzağıların mide kısımlarından elde edilen bu maya, köylerde de peynir yapımınında en fazla kullanılan peynir mayasıdır. Geleneksel peynir mayası nasıl yapılır merak edenler için bu yöntemin aşamalarını sizlerle paylaşıyoruz.

 • Peynir mayası için ilk olarak genç buzağıların kurutulmuş ve temizlenmiş mide kısımlarını küçük parçalar halinde diliml
 • Ortamın pH’sını düşürmek için biraz sirke ya da şarap ile birlikte tuzlu suya konulur. Bu aşamada isterseniz peynir altı suyuna da koyabilirsiniz.
 • Gece boyunca ya da bir kaç gün çözeltiyi bekletin. Bekleyen çözeltiyi süzün ve geri kalan maya süzüntüsünü ham sütü pıhtılaştırmak için kullanabilirsiniz.
 • Elde ettiğiniz bu mayanın 1 gramını 2-4 litre süt için kullanabilirsiniz.

Peynir Nasıl Yapılır 3

Evde hazırladığınız peynir mayasını peynir yapımında hemen kullanabilirsiniz. Tamamen doğal olan bu yöntemler ile evde kendi kahvaltılığınızı kendiniz hazırlayarak hem sevdikleriniz, hem kendiniz için daha sağlıklı ve daha lezzetli peynirler hazırlayabilirsiniz. Elde ettiğiniz peynirleri, hava almayan kaplarda buzdolabında saklayabilir, hamur işleri ya da yemeklerin içine de kullanabilirsiniz.

29 Temmuz 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...