Pilates Lastiği

Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2017 Ekleyen: Merve Kara


Pilates Lastiği Yayınlanma Tarihi: 1 Nisan 2017
Ekleyen: Merve Kara

Hemen herkesin en büyük isteği özellikle de yaz aylarının gelmesi ile birlikte çok daha sıkı ve fit bir vücuda sahip olmaktır. Bu kapsamda son yıllarda oldukça yoğun bir ilgi gören pilates ise, kişilerin bu isteklerini eksiksiz bir şekilde yerine getirmektedir. Evde pilates yapmak isteyen kişiler için birbirinden farklı renklere ve etkilere sahip olan pilates bantları da mevcuttur. Yeni başlayan birinden kondisyonlu bir atlete kadar derhal tüm sporcular direnç antrenmanlarına pilates bandı ekleyerek yarar görebilirler. sarı ve tonları hafifçe direnç gösterebilirken, yeşil ve kırmızı renkler biraz daha çok, mavi şeklinde giderek koyulaşan renkleri yüksek ve nihayet siyah renkleri ise en yüksek direnç seviyesine haizdir. Dilerseniz ayrı ayrı, isterseniz birleştirerek kullanabilirsiniz.

Eğer kapı aparatına sahipseniz ek olarak daha çok fonksiyonel çalışmalar gerçekleştirebileceğimiz bu bantlar ile fitness makineleri ve bir fitness salonundaki serbest ağırlıklarla meydana getirilen egzersizlerin birçoğu pilates bandı ile gerçekleştirilebilir.

  • Son derece etkili olan pilates lastiği sayesinde, vücudunuzdaki hemen her noktayı çalıştırabilirsiniz.
  • Yapılacak masaj hareketleri ışığında kan dolaşımını arttırır.
  • Kalıplaşmış yağların çözülmesine ve yakılabilir hale gelmesine destek verir.
  • Hafifçe jimnastik sağladığından dolayı kalp sağlığı içinde yararlıdır.
  • Lastik pilates bandı ile yapacağınız aerobik ve jimnastik hareketleri, zayıflama mevzusunda olumlu yönde neticeleri da bununla beraber getirecektir.

Pilates Lastiği Hareketleri

Standing Leg Abduction, Standing Hamstrings Curls ve benzeri bazı pilates lastiği hareketleri yapabilmek için, iki ucu kapalı dairesel banda ihtiyacınız olacaktır. Bunun için ya açık bandı düğümlemek ya da loop adı verilen bir pilates lastiğine sahip olmanız gerekir. Bunun boyutları ise 25 ve 30 cm arasında değişmektedir. Ancak bacak egzersizler için 25cm. Oldukça dar bir genişliktir. 30cm. Almanız önerilmektedir. Bu bantlar gene beş ayrı renkte ve 1,5 metre. Standart uzunluktadır. Hareketlerin tümünü yapabilmeniz için kapı aparatına ihtiyacınız vardır. Standart olarak 120cm ve 150 santimetre. İki boyutu vardır. Kavrama kolaylığına ve boyunuza uygun olanı seçmelisiniz.

Pilates Lastiği Hareketleri

Makineler ve özgür ağırlık olan barbelllar, dumbbelllar ve doğal ki pilates bandı kullanarak. Bunun sebebi aslen basittir. Vücutta yer alan kaslar, düzenli olarak yapılan egzersizlere ayak uydurabilen ve esnek bir yapıya sahiptir. Aynı egzersizleri devamlı yaparak vücudumuz gelişme gösteremez. Bantlar başlangıç ve bitiş noktaları belli olan makinelere göre daha özgür ve daha büyük hareket alanı sağlarlar. Bu size, hareketin tüm yönlerinde direnç yaratmanızı sağlar. Bununla beraber ağırlıkla çalışılan egzersizlere bakılırsa hareketlerinizin açılarını ayarlamanıza ve denetimi ele almanızı sağlar. Bir kapının koluna bağladığınız pilates bandını, kürek çekiyormuş gibi kendinize doğru çekerek kol ve sırt bölgesini çalıştırabilirsiniz.

Pilates Lastiği Hareketleri 1

Pilates lastiği öteki pilates aletleri fiyatlarına nazaran çok daha ucuzdur. Bant ve boru şeklindeki kablolu formlarıyla ve tutacaklarla da satılabilen bantları en efektif şekilde kapı aparatı ile kullanabilirsiniz. Ayarlanabilir bu tutacaklar ve aparatlar ile ister spora yeni başlamış olan biri olun isterse de bir eksper; çalışma seçiminize ve yapınıza bakılırsa hafifçe, orta ve sert biçiminde ayarlanarak direnç seviyenizi tüm vücudunuzu çalıştırarak yerden, paradan tutum ederek kendi başınıza çalışabilirsiniz. Pilates lastiği seçerken özellikle kaliteli ürünlere odaklanmanızı öneriyoruz. Satın almadan önce yırtık ya da delikler olup olmadığını denetim etmenizde, daha sonra sakatlanmalara fırsat vermemek adına yarar var. Tüm egzersizleri yapabilmek adına, kapalı ve açık tipte olan ve tüm sertlik derecelerine haiz olmanızda, gene tüm egzersizleri tamamlayabilmek için kapı aparatına haiz olmalısınız.

1 Nisan 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...