Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır

Yayınlanma Tarihi: 4 Mart 2017 Ekleyen: Merve Kara


Pire Isırığı Nasıl Anlaşılır Yayınlanma Tarihi: 4 Mart 2017
Ekleyen: Merve Kara

Pireler, çok hızlı bir şekilde üremeye ve yayılma özelliğine sahip olmasının yanı sıra hayvan ve insanların üzerinde yaşamlarını sürdürür. Hayvan ya da insan üzerinde bulunan pireler, bu canlıların kanlarını emerek yaşamlarına devam ederler. Pirelerden kurtulmak da bu doğrultuda son derece zor olabilmektedir. Bunun sebebi ise son derece küçük olması ve aynı zamanda zıplayabilen bir hayvan olmasıdır. Bu sebeple de kişilerin ya da hayvanların üzerinde pirenin var olup olmadığını anlamak oldukça zor olabilmektedir.

Kişilerin kendilerinde pire olduğunu anlayabilmeleri için pire ısırığı oldukça etkili bir sebep olabilmektedir. Pireler küçük bir hayvan olmasına karşılık pire ısırması oldukça acı verebilmektedir. Bu acının farkında olsa da pireden kaynaklandığı anlamayan kişiler ise, pire ısırığı nasıl olur? Sorusunu da yöneltmektedir.

Pire Isırması Belirtileri Nelerdir?

Pireler hızlı ve zıplayan bir hayvan olması sebebi ile görünmesi oldukça zor olmaktadır. Bir pire, üzerinde yaşadığı canlıyı gün içerisinde 3-4 defa olacak şekilde ısırabilmektedir. Pire ısırması her canlıya acı verse de, vücut ısısının daha fazla olduğu kişilerde bu acı ile birlikte farklı belirtiler de söz konusu olabilmektedir. Pire ısırığı nasıl görünür? Sorusuna karşılık olarak, pire tarafından ısırılmış olan alanda gözlemlenen kızarıklık, bu soruya verilebilecek en yaygın yanıt olabilmektedir. Bu kızarıklığın nedeni ise, pirenin ısırdığı alana dışarıdan bir müdahale edilmesi olarak yorumlanabilmektedir. Aynı zamanda pirelerin kan ile beslendiği de göz önünde bulundurulduğunda ısırılma sonrasında kızarıklık olması kaçınılmaz bir son olmaktadır. Pire ısırığı görselleri de, bu durumu kanıtlamaktadır.

Pire Isırması Belirtileri Nelerdir?

Pirenin ısırdığı yerin kızarmasının hemen ardından ise, yine vücut ısısı yüksek olan kişilerde minik kabarcıklar da gözlemlenebilmektedir. Pireler, ısırdığı bölgeden beslenebilmesi için sivri uçlu iğnesi ile kan emmektedir. Kızarıklığın ve oluşan bu minik kabarcıkların nedeni de budur. Bütün bunların yanı sıra eğer kişiler hassas bir cilde sahip ise, pire ısırması sonrasında birtakım alerjik reaksiyonlar da meydana gelebilmektedir. Bu durum ile karşı karşıya kalınması halinde muhakkak bir doktora gidilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde çok daha ciddi problemler meydana gelebilmektedir. Pire ısırığı belirtileri arasında yer alan ve son derece yaygın bir şekilde görülen kaşıntı da, kişilerin pire tarafından ısırıldığının en büyük göstergesidir. Kaşınma ile birlikte ciltte tahrişler meydana gelebilir ve dolayısıyla kişiler bu bölgede bir yanma hissi de yaşayabilmektedir.

Pire Isırması Belirtileri Nelerdir? 1

Pire tarafından ısırılan kişiler için pire ısırığı nasıl geçer? Sorusunun yanıtı da son derece büyük bir önem teşkil etmektedir. Birçok kişi, bu belirtilerin geçmesini bekleyerek bu durumun tedavi edildiğini düşünmektedir. Fakat bu konuda dikkat edilmesi gereken husus, pirenin tehlikeli ve zehirli olabileceğidir. Bu gibi durumlarda, pire ısırığı belirtilerinde yaşanan semptomlardan çok daha ağır durumlar yaşanabilmektedir. Özellikle de bebeklerde yaşanan pire ısırığı problemleri çok daha ciddi ve büyük bir önem taşıyan problemlere yol açabilmektedir. Bu gibi sebeplerden dolayı da pire ısırığına ne iyi gelir? Sorusuna karşılık olarak, her türlü ihtimali de göz önünde bulundurabilmek amacı ile bir doktora gidilmesinde fayda vardır. Böylelikle doktor tarafından uygulanan tedavi yöntemleri ile sorunsuz bir şekilde bu problemden kurtulmak mümkün olabilmektedir. Pire ısırığı ile karşı karşıya kalan kişilerin buz torbası ile o bölgeye tampon yapmasının yanı sıra doktor kontrolünde pire ısırığı kremi kullanmaları da önerilmektedir. Aynı zamanda ısırılan bölgenin sık sık temiz su ve anti bakteriyel yıkanması de, bu konuda etkili olabilmektedir.

4 Mart 2017

Yorumlarınızı bekliyorum...